Alfama – najstarsza dzielnica Lizbony

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, ulokowana na wzgórzu, rozpoczynająca się od murów Zamku Świętego Jerzego, aż po brzeg rzeki Tag.

Alfama

Alfama to chyba najbardziej malownicza dzielnica, którą charakteryzują wąskie, urokliwe uliczki, liczne, kręte schody czy porozwieszane na zewnątrz pranie oraz przemierzający uliczki Alfamy zabytkowy tramwaj linii 28. W dzielnicy tej przetrwała specyficzna atmosfera pamiętająca jeszcze czasy sprzed trzęsienia ziemi. W Alfamie bez problemu odnaleźć można lokalne restauracje pamiętające czasy, gdy dzielnicę zamieszkiwali biedni rybacy, które do dziś serwują typowe portugalskie potrawy.


Większość kamienic ulokowanych w tej dzielnicy to stare budynki, które bezpośrednio wpływają na specyfikę tego miejsca i pomimo tego, że fasady wymagają remontu to właśnie te kamienice są sercem dzielnicy. Mieszkania i ich wynajem nie należą do najdroższych, a dzielnica jest bardzo przyjazna.

Chyba najlepszym pomysłem na dojechanie do tej dzielnicy jest sentymentalna podróż małym, żółtym tramwajem nr  28, kursującym po trasie przecinającej całą Alfamę. Dzielnicę najlepiej zwiedzać pieszo, gdyż tylko w ten sposób można poczuć klimat tego miejsca. Najprościej jest dojechać na wzgórze, następnie przemierzając wąskie uliczki schodzić w dół. Warto mieć mapę, chociaż nawet z nią łatwo się zgubić, ale to jest chyba najpiękniejsze w Alfamie.

Najważniejsze punkty Alfamy:

  • Castelo da Sao Jorge (najpiękniejszy podczas zachodu słońca),
  • Museu do Teatro Romano,
  • Katedra Se (punkt obowiązkowy)
  • Largos das Portas do Sol,
  • Largos de Sao Miguel,
  • Targ Złodziei (tylko w wybrane dni),
  • Museu do Fado.

Alfama to także dzielnica muzyki fado. To właśnie tu odszukać można niezliczoną liść mniejszych lub większych lokali zapewniających interesujący wieczór z muzyką w tle. Fado nie każdy lubi, jednak biorąc pod uwagę silne powiązanie Lizbony z tym rodzajem muzyki, warto choć na chwilę zatrzymać się i jej posłuchać, aby w pełni poczuć klimat Alfamy.

Poszukując noclegu w tej okolicy warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com i innych.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.