Alicante – plaże i największe atrakcje „miasta światła”

Alicante dzięki wyjątkowym plażom, kolorowym uliczkom, zielonym parkom, klimatycznym restauracjom i świetnym pubom, przyciąga turystów praktycznie o każdej porze roku.

Miasto przez ponad pół wieku znajdowało się pod rządami Maurów. To właśnie w tamtych czasach po raz pierwszy zaczęto używać nazwy Alicante, która po arabsku znaczy „źródło światła”. Od lat Alicante uznawane jest za jeden z bardziej istotnych portów Morza Śródziemnego. Warto pamiętać, że to właśnie z tego miejsca Ferdynand Magellan wypłynął w swoją podróż dookoła świata.

Hotele w Alicante

W Alicante bez trudu znaleźć można zarówno dobre hotele, jak i tańsze hostele, pensjonaty, czy małe apartamenty. Mając na uwadze popularność, jaką cieszy się Alicante pokój warto rezerwować z wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 100 zł za dobę, ale standard takich noclegów jest raczej niski. Poszukując hotelu można zapoznać się z ofertą noclegową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można ciekawe zniżki.

Zobacz więcej: Hotele w Alicante – ceny i lokalizacje >>
Zobacz więcej: Komunikacja w Alicante >>


Alicante – atrakcje i zabytki

Alicante dzięki swej historii kryje, oprócz plaż, wiele ciekawych miejsc. Spacer po mieście rozpocząć można od klimatycznej starówki, która skrywa wiele fajnych zakamarków.

Alicante

Alicante | eprzewodnik.com

Concatedral de San Nicolas de Bari

Jednym z charakterystycznych miejsc jest Concatedral de San Nicolas de Bari, zaprojektowana przez Agustina Bernardino. Kościół powstał w latach 1613-1662 na ruinach dawnego meczetu. Miejsce to ma jednak głębszą historię, gdyż wewnątrz świątyni znajduje się starszy dziedziniec, datowany na XV wiek, na którym powstał wspomniany wcześniej meczet. Pod kątem architektonicznym dominuje tu styl renesansowy, choć można doszukać się również elementów charakteryzujących barok i gotyk. Najładniejsza jest błękitna kopuła, skryta między otaczającymi budynkami. Najlepiej widać ją od strony ulicy Calle San Pascual.

Basilica de Santa Maria

Tuż obok znajduje się najstarszy kościół w mieście, jego historia sięga XIV-XVI w. Podobnie, jak w przypadku Concatedral de San Nicolas de Bari wzniesiono go w miejscu dawnego meczetu. Będąc w pobliżu warto spojrzeć na fasadę budynku oraz rzeźby i płaskorzeźby zdobiące wejście do kościoła. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na polichromowany, rokokowy ołtarz główny, bogato zdobione obrazy, kaplice i rzeźby oraz majestatyczne sklepienia.

Alicante Barrio de Santa Cruz

Alicante | Barrio de Santa Cruz | eprzewodnik.com

Museo de Arte Contemporaneo de Alicante (MACA)

Na przeciwko dostrzec można MACA, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Pasjonaci sztuki mogą spędzić tam kilka godzin oglądając około dwustu dzieł: obrazów, rzeźb, grafik i rysunków, takich artystów jak Miró, Picasso, Kandinsky, Bacon, Dali, Chagall, Tapies, Braque, Gonzalez czy Serrano. Opuszczając starówkę warto skierować swe kroki w stronę dzielnicy Barrio de Santa Cruz i wzgórza zamkowego.

Barrio de Santa Cruz

Santa Cruz to dzielnica położona tuż przy zamku św. Barbary (Castillo de Santa Barbara). Jest to najbardziej charakterystyczna część miasta. Uwagę zwracają jasne, ukwiecone i bogato zdobione fasady domów, wzniesionych przy wąskich uliczkach. Ruch kołowy wyłączono w tym miejscu, a więc nic nie przeszkadza w spokojnym spacerze.

Alicante Santa Cruz

Alicante | Santa Cruz | eprzewodnik.com

Castillo de Santa Barbara (Zamek św. Barbary)

Nad dzielnicą, na szczycie wzgórza Monte Benacantil, góruje Castillo de Santa Barbara – nie da się przeoczyć, gdyż widać go prawie z każdego punktu w mieście. Z ulic Barrio de Santa Cruz profil skały przypomina rysy ludzkiej twarzy, przez co określa się go czasem mianem „cara del Moro” czyli „twarz Maura”. Nawiązuje to do tego, że Zamek św. Barbary został wzniesiony przez Maurów, następnie w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Na przełomie wieków na zmianę niszczał i ulegał rozbudowom. Ostatecznie po prawie 100 latach popadania w ruinę, w połowie ubiegłego stulecia otwarto go dla zwiedzających. Zamek składa się z trzech części, prezentujących różne epoki, które można zwiedzać wraz z przewodnikiem:

  • najstarszej wznoszącej się najwyżej, z wieżą Torre del Homenaje;
  • środkowej, z budynkami powstałymi głównie w XVI wieku;
  • najniższej i najnowszej.

Na górę prowadzi kilka szlaków (od strony plaży, wzdłuż murów, od strony parku Ereta) i nawet jeżeli kogoś nie interesują średniowieczne fortyfikacje to i tak warto wdrapać się na szczyt, aby zobaczyć przepiękną panoramę miasta i otaczającego go wybrzeża. Co bardziej niechętni na szczyt wjechać mogą samochodem lub specjalną windą i wygodnie usiąść w kawiarni 😉 Latem na dziedzińcu, organizowane są koncerty muzyki poważnej, cieszące się sporym zainteresowaniem. Wstęp do zamku jest bezpłatny.

Zobacz więcej: Hotele w Alicante – ceny i lokalizacje >>

Alicante | Zamek św. Barbary

Alicante | Zamek św. Barbary | eprzewodnik.com

Ulica Grzybów – Calle de las Setas

Bardzo znaną ulicą jest Calle San Francisco zwana “Ulicą Grzybów”. Jeszcze nie tak dawno znana była z prostytucji, sutenerstwa i innych nielegalnych biznesów. Kilka lat temu władze miasta postanowiły zmienić oblicze tego miejsca, zamknięto podejrzane firmy i zwiększono bezpieczeństwo. To nie koniec, bo w ramach pewnej inicjatywy pomalowano chodniki na zielono-żółty kolor i otoczono je rzeźbami kolorowych grzybów. Ten prosty zabieg sprawił, że Calle San Francisco stała się bardzo popularna nie tylko wśród turystów, ale także lokalnych mieszkańców.

Muzeum Volvo Ocean Race

Ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy kochają żagle. Tuż przy porcie znajduje się Muzeum Volvo Ocean Race, które skrywa we wnętrzu symulatory 3D, interaktywne ekspozycje i inne technologiczne nowinki nawiązujące do wyścigu Volvo Ocean Race.

Explanada de Espana

Explanada de Espana to najbardziej znana spacerowa ulica w Alicante i jedna z ładniejszych w całej Hiszpanii. Do jej budowy użyto ponad 6,5 mln sztuk kostki, ułożonej na przemian w kolorowe fale. Promenadę otaczają piękne palmy oddające wakacyjny klimat tego miejsca.

Alicante

Alicante | eprzewodnik.com

Parque de Canalejas

W pobliżu promenady znajduje się Parque de Canalejas, najstarszy park w Alicante. Stworzono go pod koniec XIX wieku na bazie projektu architekta Jose Gonzalez Altes. Nazwa nawiązuje od nazwiska polityka Jose Canalejas, któremu zadedykowano to urocze miejsce. Na terenie parku znajduje się charakterystyczna fontanna El Nino Flautista oraz kilka rzeźb, m.in. wykuta w kamieniu mapa Hiszpanii w miniaturze.

Plaza de Toros

Jak Hiszpania to korrida, która jest nieodłącznym elementem tego kraju. Nie inaczej jest w Alicante, gdzie korrida posiada długą tradycję, bo jej początki sięgają XV wieku, czyli czasów, gdy zaczęto stawiać drewniane areny. Obecnie zajrzeć można do Plaza de Toros, czyli areny zaprojektowanej przez architekta Emilia Jovera Perrón w 1847 roku. Mieściła (i dalej mieści) ponad 15 000 widzów, co jest ciekawe, bo w tamtych czasach Alicante ogólnie miło niewiele więcej mieszkańców. Obecnie w Plaza de Toros organizuje się również imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i wiele innych.

Rambla de Mendez Nunez i Portal de Elche

Tuż przy plaży Postiguet znajduje się jedna z głównych ulic w Alicante, która oddziela centrum od starej części miasta. Typowa handlowa ulica, na której kupić i zjeść można … chyba wszystko. Tuż obok znajduje się też Portal del Elche, czyli zielony placyk będący ulubionym miejscem spotkań zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Tak naprawdę to cztery niewielkie ogrody, które charakteryzują ogromne fikusy mierzące po kilka metrów wysokości. Z tego miejsca jest już blisko na piękne plaże.


Plaże w Alicante

Plaże w Alicante | eprzewodnik.com

Plaże w Alicante

Playa de San Juan

Najładniejsza plaża znajduje się około 10 km od centrum Alicante, a dokładnie w okolicach wioski rybackiej El Campello na przylądku Cabo de las Huertas. Plaża San Juan to 7 kilometrów przyjemnego piasku połączonego z fajnym deptakiem, otoczonym knajpkami i restauracjami. Jest idealna zarówno dla osób, które lubią bierny wypoczynek na piachu, jak i fanów sportów wodnych – w okolicy bez trudu znaleźć można kilka centrów sportowych, wypożyczających sprzęt wodny. San Juan sąsiaduje także z polem golfowym Alicante Golf. Plaża każdego roku otrzymuje Niebieską Flagę, specjalny certyfikat Unii Europejskiej, a więc jest bardzo czysta i bezpieczna.

Może jest trochę daleko, ale dojazd z centrum Alicante nie jest trudny – na przystanku ulokowanym przy centrum handlowym El Corte Ingles można wsiąść w autobus numer 21 i wysiąść na przystanku Plaza de la Coruna lub Alicante Luceros. W stronę plaży kursują również tramwaje numer L3, odjeżdżające z Alicante Luceros do przystanku Costa Blanca, ulokowanego mniej więcej w połowie plaży.

Zobacz więcej: Komunikacja w Alicante >>

Playa del Postiguet

Typowa miejska plaża położona w okolicy deptaka Paseo de la Explanada i Castillo de Santa Barbara. W związku z tym, że plaża zawsze jest „pod ręką” to bywa na niej tłoczno. Ma jednak swój urok, jest spora, ma łagodne zejście do wody i otoczona jest przeróżnymi lokalami usługowymi. Zmęczeni słonecznymi promieniami mogą skryć się wśród okolicznej zieleni.

Alicante | Plaża del Postiguet

Alicante | Plaża del Postiguet | eprzewodnik.com

Playa de Agua Amarga

Jedna z ciekawszych plaż w mieście. Cieszy się niezwykłą popularnością wśród właścicieli czworonogów, gdyż psiaki są na niej mile widziane :)  Mało tego, są tu nawet specjalnie zaprojektowane udogodnienia dla zwierząt.

Inne plaże w Alicante:

  • Playa de la Almadraba – przyjemna, brak tłumów i hałasu miejskiej aglomeracji;
  • Playa de la Albufereta – bardzo mała położona gdzieś w północno-zachodniej części miasta, miejsce ciekawe również ze względów historycznych, gdyż znane jest z interesujących odkryć archeologicznych;
  • La playa del Saladar Urbanova – klimat tworzą wydmy, część to plaża dla nudystów.

W wolnej chwili

Mając chwilę czasu warto zwiedzić całe wybrzeże Costa Blanca. Nie jest to trudne, gdyż miejscowości położone są blisko siebie i przejeżdża przez nie tramwaj. Można też wypożyczyć auto np. tu.

Zobacz więcej: Costa Blanca – najładniejsze miejscowości >>
Zobacz więcej: Komunikacja w Alicante >>

Costa Blanca

Costa BlancaSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.