Atrakcje w Wenecji

Wenecja to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Europie, które oferuje odwiedzającym je turystom szereg atrakcji. 

Atrakcje w Wenecji

Kanał Grande

Kanał Grande, popularnie zwany Canalazzo, to główny kanał Wenecji, przypominający literę S i rozdzielający miasto na pół. Z Kanału Grande odchodzi ponad 40 kanałów bocznych, potocznie nazywanych rio. Długość Kanału to niecałe 4 km, jego szerokość w najwęższej części to 30 m, a najszerszej około 70 m, średnia głębokość Kanału wynosi około 5 – 6 m. Kanał Grande już sam w sobie stanowi dużą atrakcję turystyczną, dodatkowo to właśnie na jego brzegach zlokalizowanych jest najwięcej sławnych zabytków, przede wszystkim budynków i pałaców wzniesionych przez dawne, bardzo zamożne rody. Kanał już od dawna stanowi główny szlak komunikacyjny, po którym kursują gondole, motorówki, tramwaje wodne (vaporetto), taksówki wodne, małe łódeczki, barki towarowe i inne. Na wodach Kanału organizowane są również pokazy fajerwerków i lampionów przewożonych na gondolach oraz słynne już wyścigi gondolierów, które rozpoczynają się w okolicach Giardini Reali, a kończą w rejonie Pałacu Ca’Foscari.

Gondole

Gondole to wąskie łodzie, które choć sprawiają wrażenie wywrotnych i niepewnych, charakteryzują się bardzo dużą stabilnością. Wszystkie gondole pomalowane są na czarno, a gondolierzy ubrani są w podobne, pasiaste stroje. Gondole mają również takie same wymiary (tj. długość – 11 m, szerokość – 1,75 m) i jednorazowo zabrać mogą maksymalnie 6 osób. Gondole wykorzystywano już w VII wieku, kiedy służyły jako podstawowy środek komunikacji miejskiej. Dziś pełnią rolę nie tyle taksówki, co romantycznej atrakcji turystycznej stanowiącej żelazny punkt pobytu w Wenecji. Największym zainteresowaniem gondole cieszą się wśród zakochanych w czasie zachodu słońca. Niestety ten rodzaj poruszania się po mieście nie należy do najtańszych.

Tramwaje wodne

Tramwaje wodne to najpopularniejszy sposób poruszania się po mieście. W Wenecji funkcjonuje kilka tras, które łączą około 20 przystanków. Tramwaje wodne kursują średnio co kilka lub kilkanaście minut, jednak mimo częstych kursów w godzinach szczytu z reguły są zatłoczone i konieczne jest oczekiwanie w kolejce na następny tramwaj. Podczas karnawału w Wenecji oraz w okresie wakacyjnym, ze względu na dużą liczbę zwiedzających uruchamiane są linie dodatkowe. Podróż ta nie jest droga, a pozwala na szybkie dotarcie we właściwe miejsce i zobaczenie typowo weneckich widoków, mostów, budowli i pałaców. Najczęściej wykorzystywana jest linia 1, która ma swój początek przy Piazzale di Roma, a koniec na wyspie Lido. Inne ciekawe linie to 82, 83 czy 84. Warto kupić mapkę (w punktach biletowych) z rozkładem linii i mapką zabytków ułożonych wzdłuż tramwajowych tras.


Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji to jeden z największych festiwali tego typu w Europie. Po raz pierwszy odbył się w 1932 roku na wyspie Lido. Ten zorganizowany przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata i odbywający się jesienią festiwal od wielu lat zdobywa coraz większe uznanie wśród ludzi z filmowego świata.

Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji to ponad dwutygodniowy okres, w trakcie którego organizowane są bale kostiumowe, koncerty na żywo, kolorowe parady, przedstawienia, spektakle artystyczne pod gołym niebem na najpiękniejszych placach Wenecji. Największym zainteresowaniem cieszą się parady kolorowych masek, musicale, koncerty, występy akrobatyczne i taneczne organizowane na Placu św. Marka. Inną niewątpliwą atrakcją przyciągającą tłumy turystów jest pokaz sztucznych ogni na Kanale Grande. Najbardziej gorący okres to oczywiście noc sylwestrową i Nowy Rok, ale tak naprawdę Święto Trzech Króli jest najważniejszym terminem weneckiej zabawy. Karnawał ten często nazywany jest europejskim odpowiednikiem karnawału w Brazylii.

Sklepy z pamiątkami

Wenecja to również świat kolorowych masek stanowiących oryginalną pamiątkę z wyjazdu. Wśród wąskich uliczek miasta odszukać można liczne, małe sklepiki kuszące kolorowymi witrynami zapełnionymi błyszczącymi maskami.

Uliczki

Tanią, powszechnie dostępną i ciekawą atrakcją są weneckie uliczki, które momentami tak wąskie, że problemem jest minięcie się dwóch osób. Uliczki te kończą się kameralnymi placykami lub mostami pozwalającymi minąć kolejny kanał i wejść w następną małą uliczkę.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także