Barcelona – miasto Gaudiego

Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Barcelony bez oddania hołdu ekscentrycznemu Gaudiemu, któremu miasto w dużej mierze zawdzięcza dzisiejszą popularność. Barcelona uznawana jest za jedno z najładniejszych miast na świecie. 

W związku z tym, że łączy w sobie uroki nadmorskiej miejscowości oraz nowoczesnego centrum biznesowego, przed przyjazdem warto zastanowić się, w której części miasta zarezerwować nocleg. Przy wyborze hotelu warto rozważyć takie miejsca, jak:

  • Barceloneta – dawna wioska rybacka, ulokowana tuż przy plaży;
  • Barri Gotic (dzielnica gotycka) – obok Barcelonety, a także w niedalekiej odległości od zabytkowej części miasta;
  • Eixample – dzielnica szczególnie oblegana przez turystów ze względu na duży wybór miejsc noclegowych;
  • La Rambla – główna, głośna ulica Barcelony.

Ceny pokoi rozpoczynają się najczęściej od 130 zł za noc. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą, nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.

Zobacz więcej: Hotele w Barcelonie – ceny, dzielnice, najlepsze lokalizacje >>


Barcelona miasto

Ramblas i okolice

Ramblas to jedna z najbardziej znanych ulic w Europie, zaczynająca się przy Placa de Catalunya i kończąca przy porcie. Zachwyca zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca, kiedy zmienia się w głośny, żyjący nocą deptak.

Rozpoczynając spacer w górnej części warto udać się do Museu d’Art Contemporani, otoczonego dobrymi restauracjami i klimatycznymi kawiarniami. Poniżej znajduje się Mercat de la Boqueria (główny targ miasta), gdzie spróbować można smacznych tapas, lokalnych wędlin i serów oraz dojrzewających w hiszpańskim słońcu owoców.

W centralnej części warto zatrzymać się przy Gran Teatre del Liceu, następnie skręcić w lewo, aby dotrzeć do Barri Gotic, pięknej dzielnicy gotyckiej. Głównym jej punktem jest XIX-wieczna Katedra opleciona placami i wąskimi uliczkami, przy których stoją liczne kościoły i gotyckie pałace. Wieczorem miejsce to jest tłumnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i Hiszpanów, a w okolicznych knajpkach i restauracjach często brakuje miejsca.

W dolnej części ulicy znajduje się Palau Guell (dzieło Gaudiego), otoczony „mrocznymi”, często ślepymi uliczkami nadmorskiej dzielnicy El Reval. Charakteryzują go kominy wyłożone kolorowymi kaflami.

Ramblas kończy się wybrzeżem Port Vell, gdzie oprócz słynnego oceanarium znaleźć można restauracje, kino i galerię handlową.

Las Ramblas | Barcelona

Las Ramblas | Barcelona

La Ribera i okolice

La Ribera to jedna z najstarszych dzielnic miasta leżąca tuż obok Barri Gotic. W okolicy pełno jest barów, winiarni, restauracji, nierzadko prowadzonych w dawnych fabrykach lub gotyckich pałacach. Słynie z kilku bardzo znanych punktów, jednym z nich jest Palau de la Musica Catalana, duma katalońskiej secesji, która od lat przyciąga najlepszych muzyków świata.

W środkowej części znajduje się Muzeum Picassa, dysponujące największą kolekcją obrazów, rysunków i ceramik mistrza. Nieopodal stoi Basilica de Santa Maria del Mar, która pomimo pożaru, mającego miejsce w trakcie wojny domowej, wciąż zachwyca i stanowi jeden z ważniejszych punktów Barcelony. Szukając odpoczynku warto skierować kroki w kierunku Parc de la Ciutadella, którego główne wejście ozdobione jest Łukiem Triumfalnym. Po środku znajduje się staw z piękną, ogromną fontanną, a tuż obok ogród zoologiczny.

Ciekawą okolicą jest Barceloneta, dawna wioska rybacka, która zachowała klimat małego miasteczka. Ta położona tuż przy plaży część miasta, wyróżnia się charakterystyczną zabudową, składającą się głównie z parterowych domków. Popularnym punktem jest Placa de la Barcelonetta, od którego odchodzą małe uliczki, często z lokalnymi i „mniej turystycznymi” restauracjami.

Eixample

Eixample to popularna dzielnica Barcelony, w której znajduje się wiele ważnych punktów. Jednym z nich jest Park Guell – dzieło Gaudiego, który swoimi śmiałymi pomysłami chciał spełnić marzenia o ciekawszym i ładniejszym świecie. W parku wszystko jest zaskakujące i zadziwiające, już od wejścia przenosi do baśniowej krainy. Do środka prowadzi kilka bram, ale najładniejsze to wejście od głównej bramy zlokalizowanej przy Carrer d’Olot, które zdobią dwa kolorowe pawilony o ciekawej formie. To także początek niezwykłych schodów prowadzących do głównego punktu parku, do Sala Hipóstila, który w planach twórcy miał być halą targową. Schody ozdobiono mozaikową salamandrą, pełniącą funkcję fontanny. Na dachu ulokowany jest wielki taras ozdobiony wykonaną z kolorowej mozaiki balustradą, będącą jednocześnie najdłuższą ławką świata.

Zobacz także: Park Guell – dzieło Gaudiego >>
Zobacz także: Jak dojechać do Parku Guell?
Zobacz także: Przewodnik po Parku Guell

Niedaleko leży Gracia zwana „dzielnicą bohemy”, gdyż przy wąskich uliczkach i niewielkich placach bez problemu dostrzec można ulicznych artystów czy zamyślonych pisarzy. Warto przejść się na spacer po klimatycznych zakamarkach tej części miasta.

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Trochę dalej znajduje się Sagrada Familia, która w planach Gaudiego miała być najbardziej niesamowitym budynkiem na świecie. Na realizacje tego niezwykłego marzenia poświęcił wiele lat swojego życia i przez kilkanaście lat pracował tylko nad tą budowlą, poświęcając cały swój majątek i mieszkając w pobliskiej szopie. Nigdy nie udało się jej dokończyć, wciąż trwają prace, a w planach jest wzniesienie jeszcze czterech wież bocznych i jednej środkowej (zakończenie w 2026 roku).


Więcej: Sagrada Familia – ostatni projekt Gaudiego >>

Kolejny punkt, który trzeba zobaczyć to Manzana de la Discordia, czyli trzy domy tworzące najbardziej znaną w Barcelonie grupę architektoniczną. Casa Lleó Morera, Casa Batlló i Casa Amatller, stojące przy Passeig de Gracia, powstały dzięki trzem konkurującym ze sobą architektom.

  • Casa Lleó Morera – budynek zaprojektowany w 1905 roku m.in. przez Lluisa Domenecha. Powstał na bazie starej budowli, którą wzbogacono kamiennymi rzeźbami;
  • Casa Batlló – dzieło znakomitego Gaudiego. Dom wybudowano w 1907 roku i jest wyższy od pozostałych. Fasada budynku swym wyglądem przypomina skórę smoka, łatwo dostrzec można również rzeźby kości czy ludzkich czaszek;
  • Casa Amatller – budynek wzniesiony w 1900 roku. Zabawny, kolorowy dom różniący się swym wyglądem od pozostałych budowli. Uroku dodają gotyckie motywy, rzeźbione herby czy kolumny.

Więcej: Manzana de la Discordia – barcelońskie domy >>

W niedalekiej odległości dostrzec można Casa Mila, dom mieszkalny zaprojektowany przez Gaudiego, który szybko stał się jednym z symboli Barcelony. Warto wybrać się w to miejsce, aby z bliska zobaczyć ten niezwykły i nieporównywalny z niczym budynek. Pofalowane balkony z bogato zdobionymi balustradami, wzbudzające w przeszłości wiele kontrowersji, dziś tworzą niesamowity efekt. Dach Casa Mila to najładniejszy punkt widokowy w mieście.

Casa Mila

Casa Mila | eprzewodnik.com

Tibidabo i Pedralbes

W tym nieco oddalonym od centrum rejonie warto zaszaleć na starodawnym wesołym miasteczku (Parc d’Atraccions), gdyż diabelski młyn zapewnia niezapomniane widoki. W związku z tym, że stylowy lunapark znajduje się na wzniesieniu już sam dojazd jest przygodą. Odbywa się w trzech etapach: autobusem lub kolejką do Avinguda del Tibidabo, następnie zabytkowym, niebieskim tramwajem z drewnianymi ławami, a na końcu zębatą kolejką docierającą na sam szczyt.

Warto zobaczyć również, znajdujący się w pobliżu  Monestir de Pedralbes z bogatym zbiorem sztuki europejskiej, obejmującym pięć stuleci.

Montjuic

Po południowej stronie miasta wznosi się strome wzgórze – Montjuic. Na górę najłatwiej dostać się kolejką zębatą, która ma swój początek tuż przy stacji metra Avinguda Paral.lel. Na górze warto zobaczyć Fundacio Joan Miro i Palau Museu Nacional d’Art de Catalunya. Punkty widokowe pozwalają spojrzeć na Museu Maritim, czyli stocznie przekształcone w atrakcję turystyczną.

Udając się dalej, w kierunku Placa d’Espanya zobaczyć można lekko zaniedbany park olimpijski oraz liczne, większe lub mniejsze pałace stanowiące miłe uzupełnienie spaceru po magicznej stolicy Katalonii.

Plaża w Barcelonie

Plaża w Barcelonie

Pomniki, rzeźby, figury …

Barcelona swym wyglądem przypomina czasami wielką, nieosłoniętą dachem galerię sztuki. Na ulicach, parkach, placach, a nawet plażach doliczyć można się kilkuset pomników, rzeźb i figur. Jedne z nich to dzieła powstałe jeszcze za czasów Gaudiego, inne to współczesne eksponaty wystawione przy okazji organizowanych w Barcelonie igrzysk olimpijskich.

Więcej: Barcelona – galeria sztuki ulicznej>>

Okolice Barcelony

Będąc w Barcelonie warto, szczególnie latem, warto wybrać się do okolicznych miejscowości. Niedaleko znajduje się na przykład bardzo znane Costa Brava, do którego dojechać można komunikacją miejską lub samochodem. Chcąc wynająć samochód informacji na temat warunków szukać można się na Rentalcars.com.

Więcej: Costa Brava – najpopularniejsze miejscowości >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.