Barcelona – największa galeria sztuki ulicznej

Barcelona to jedno z ładniejszych miast w Europie. Swym wyglądem przypomina jedną, wielką, nieosłoniętą dachem galerię sztuki. Na ulicach, placach, w parkach, a nawet plażach doliczyć można się kilkuset pomników, rzeźb i figur. Jedne z nich to dzieła powstałe jeszcze za czasów Gaudiego, inne to współczesne eksponaty powstałe przy okazji organizowanych w Barcelonie igrzysk olimpijskich.

W pobliżu plaży odnaleźć można co najmniej kilka takich figur. Najbardziej znana jest „Głowa barcelońska” Roya Lichtensteina znajdująca się na Moll de la Fusta. Powstała ona w sposób dobrze znany w Hiszpanii, tj. poprzez zatopienie w cemencie potłuczonej ceramiki.

Plaża to także rzeźba ryby, wykonanej z błyszczącej miedzi. To 50 metrowe dzieło stworzone zostało przez Franka Genry’ego i ma za zadanie symbolizować nowoczesność miasta.


Bardzo znana rzeźba powstała w Parku Guell. To kilkumetrowa mozaikowa salamandra wykonana z kolorowej mozaiki, która pełni funkcję fontanny. Dzieło to strzeże wejścia do Parku.

Na plaży spotkać można również dzieło Rebekki Horn „Hołd dla Barcelony”. Rzeźba ta powstała na początku lat 90-tych i miała na celu przywrócić wspomnienia o dawnych straganach oferujących ryby i owoce morza, które zostały usunięte przy rozbudowie nabrzeża.

W Barcelonie bez problemu odnaleźć można posągi świętych czy bogato zdobione rzeźbami fontanny.

Bardzo ładne rzeźby tworzące szereg kaskad wodnych spotkać można w Parc de la Ciutadella. W miejscu tym oprócz zdobionego stawu zobaczyć można zamek Trzech Smoków, muzeum zoologiczne, szklarnie, ogród zimowy, oranżerie czy znajdujący się nieopodal ogród zoologiczny.
Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także