Barcelona: Park Guell dzieło Gaudiego

Park Guell to popis Gaudiego, który swoimi śmiałymi pomysłami chciał spełnić marzenia o ciekawszym i ładniejszym świecie.

Park Guell

Historia parku sięga 1900 roku kiedy przyjaciel Gaudiego, Eusebi Guell zauroczony miastami – ogrodami znajdującymi się na obrzeżach Londynu, zamówił u artysty projekt nowego, ekskluzywnego osiedla. Osiedle to miało być skierowane do bogatej, hiszpańskiej burżuazji i obejmować około 60 domów, zadaszone chodniki dla pieszych i targ. Gaudi pracował nad tym projektem 14 lat. W efekcie projekt ten nigdy nie został zakończony i powstało tylko kilka budowli.

W 1922 roku władze Barcelony wykupiły ten 15 hektarowy obszar i stworzyły park miejski, który co roku odwiedzają tłumy turystów z całego świata.


W parku wszystko zaskakuje i zadziwia. Park Guell już od wejścia przenosi do krainy bajek. Do parku prowadzi kilka bram, ale najładniejsze to wejście od głównej bramy zlokalizowanej przy Carrer d’Olot. Zdobią je dwa kolorowe i ciekawe w formie pawilony. Brama ta to również początek słynnych schodów prowadzących do głównego punktu parku, do Sala Hipóstila, który w planach twórcy miał być halą targową. Schody ozdobione są mozaikową salamandrą, która pełni funkcję fontanny. Na dachu Sala Hipóstila ulokowany jest wielki taras ozdobiony wykonaną z kolorowej mozaiki balustradą, będącą jednocześnie najdłuższą ławką świata. Taras ten to również doskonały punkt widokowy na morze i katalońską stolicę. Wiele osób marzy, by na tarasie być samym, móc usiąść na dowolnie wybranym miejscu i zrobić idealne zdjęcie panoramy Barcelony. Podobno jest to niemożliwe 😉 Park Guell odwiedzają bowiem tłumy turystów, którzy licznie zasiadają na pokrytej mozaiką ławce, próbując zrobić, jak najlepsze zdjęcie.

Inne interesujące punkty to kwiatowe ogrody, bujna roślinność, bajecznie kolorowe fontanny, liczne kolumny i palmy.

Od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pomimo tego, że park leży poza ścisłym centrum, bardzo łatwo jest do niego dojechać, korzystając na przykład z metro. W pobliżu znajdują się również przystanki autobusowe.

Zobacz także: Jak dojechać do Parku Guell?
Zobacz także: Przewodnik po Parku Guell
Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.