Bari – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Główną atrakcją Bari jest typowo włoska atmosfera, trochę odmienna od tej znanej z wielkich kurortów oraz klimatyczna starówka i niewielkie restauracje serwujące pyszne jedzenie.

Bari to miasto połow południowych Włoszech nad Morzem Adriatyckim, w regionie Apulia. Rozwinęło się w VI-X wieku jako największy port południowo-wschodnich Włoch. W okresie wypraw krzyżowych Bari angażowało się w handel morski, bardzo się przy tym bogacąc. Dziś jest nowoczesnym miastem z dogodnym połączeniem lotniczym, dzięki czemu co roku przyciąga tłumy turystów, dla których stanowi docelowe miejsce wypoczynku lub tylko punkt przesiadkowy w drodze do pobliskich miejscowości.

Komunikacja w Bari

Z Polski dość łatwo dolecieć do słonecznego Bari. Bezpośrednie loty oferuje np. Wizzair, okresowo również Ryanair. Z lotniska do hotelu dojechać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wynajęcie samochodu, które jest dobrym wyborem szczególnie w sytuacji, gdy planuje się zwiedzanie nie tylko Bari, ale także najbliższych okolic. Zarówno na lotnisku, jak i w centrum miasta znaleźć można co najmniej kilka wypożyczalni samochodów. Praktyka pokazuje jednak, że najlepiej wypożyczyć auto z wyprzedzeniem, gdyż można liczyć wtedy na niższe ceny i większy wybór. W celu wcześniejszej rezerwacji skorzystać można na przykład z Rentalcars.com.

Port lotniczy Bari-Palese znajduje się blisko miasta w związku z tym dostanie się do centrum komunikacją miejską nie stanowi większego problemu. Jedną z opcji jest pociąg, który kursuje co kilkanaście minut. Podróż trwa piętnaście minut i kosztuje kilka euro. Inna to autobusy. Na przeciwko hali przylotów znajdują się przystanki autobusowe, a tam czekają liczne shuttle busy, które dojeżdżają do placu Aldo Moro – okolic dworca kolejowego. Są one trochę tańsze niż pociąg, ale podróż trwa dwa razy dłużej. Z lotniska w kierunku dworca odjeżdża także autobus nr 16. Jest to najtańsza, ale jednocześnie najdłuższa opcja przejazdu.

Hotele w Bari

Hotele w Bari i najbliższej okolicy  nie są drogie, rozpoczynają się już od 50 zł za dobę. Oczywiście w tej cenie znaleźć można jedynie łóżko w hostelu lub pokój o niskim standardzie. Bari to typowo turystyczny kierunek, a więc i oferta noclegowa jest różnorodna – od tanich hosteli, aż po drogie, luksusowe hotele. Ciekawe miejsca noclegowe znaleźć można zarówno w starej, jak i nowej części miasta. Ta druga częściej wybierana jest jako baza noclegowa, gdyż oferuje więcej miejsc do wyboru i są one tańsze niż w okolicach starówki. Niezależnie od lokalizacji najfajniejsze miejsca rezerwowane są z wyprzedzeniem. Planując wyjazd warto przeglądać takie serwisy, jak Booking.com, gdzie znaleźć można oferty specjalne, które często pozwalają zarezerwować pokój ze sporą zniżką.


Okolice Bari | Trulli | Alberobello

Okolice Bari | Trulli | Alberobello

Bari – atrakcje, które warto zobaczyć

Jak to zwykle bywa w tego typu miejscach najbardziej interesującą częścią Bari jest stare miasto – Citta Vecchia, odgrodzone od morza dawnymi murami miejskimi. Niewielki obszar wypełniony wąskimi uliczkami i przyległymi budowlami zarówno za dnia, jak i po zmroku tętni życiem. Nie jest to typowo turystyczne miejsce, bardziej przypomina lekko opuszczone i trochę chaotyczne miasto. Właśnie dlatego warto usiąść na chwilę w niewielkiej kawiarni i poczuć klimat tego miejsca. Oddalając się od centralnej części zobaczyć można, jak żyją i jedzą lokalni mieszkańcy. Podniszczone kamienice z nisko zawieszonymi oknami i małe restauracje to typowy obraz Bari. Przy placach znajduje się kilka kościołów i straganów.

Na starym mieście znajduje się również Piazza Mercantile, jedno z bardziej rozrywkowych miejsc Bari. To właśnie tu mieszkańcy i turyści spędzają letnie wieczory, tłocząc się w licznych pubach i restauracjach. Wszyscy, dla których brakło miejsca w pobliskich lokalach lub świadomie ich nie wybrali siadają pod kolumną i w ten sposób spędzają wieczór.

Innym ciekawym miejscem jest Bazylika św. Mikołaja. Ma ona szczególne znaczenie dla mieszkańców, gdyż w środku znajduje się grób i liczne pamiątki po św. Mikołaju, patronie miasta. Warto odwiedzić to miejsce 9 maja, kiedy to hucznie obchodzone jest jego święto. Pod względem architektonicznym Bazylika wyróżnia się w całym regionie, dlatego stanowi obowiązkowy punkt wycieczki … szczególnie dla Polaków. W miejscu tym pochowana jest również Bona Sforza, żona Zygmunta Starego.

Drugim kościołem wartym odwiedzenia jest Katedra San Sabino, mniej znana i rozpoznawalna, ale przez wielu uznawana za ładniejszą. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz dostrzec można piękne figury, rozetę i ornamenty. Również to miejsce ma swój wyjątkowy dzień. Będąc w okolicy 21 czerwca, dokładnie o 17:10 koniecznie należy udać się w kierunku katedry, gdyż odbywa się wtedy spektakl Pettali di Luce. Właśnie w tym momencie światło przenika przez rozetę i tworzy na podłogowej mozaice jej odzwierciedlenie.

Trochę dalej, na zachód od starego miasta znajduje się Zamek Svevo – renesansowa budowla, otoczony fosami, która stanowi jedną z głównych atrakcji Bari. W przeszłości zamek przechodził z rak do rąk i pełnił różne funkcje – od miejsca, w którym przebywali najznamienitsi artyści, po więzienie. Warto wiedzieć, że to właśnie za tymi murami wychowała się Bona Sforza.


Stare miasto od nowej części oddziela aleja Corso Vittorio Emanuele. Zarówno do niej, jak i do sąsiedniej Corso Cavour przyklejone są najładniejsze secesyjne budynki, z pałacem Mincussi, pałacem Fizzeratti i teatrem Petruzzelli na czele. Warto zajrzeć tu również wieczorem, gdy lokalne restauracje ponownie otwierają swoje drzwi.

W nowej części miasta zlokalizowanych jest najwięcej hoteli i pensjonatów oraz galerii handlowych. Ciekawą ulicą w tej części Bari jest Via Sparano da Bari – pełna restauracji i sklepików.

Niedaleko znajduje się targ rybny na Molo San Nicola. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy podczas wypoczynku postanowią sami przygotować posiłek. Bez problemu kupić można świeże ryby, owoce morza, ośmiornice i wiele innych.

Zobacz także: Hotele w Bari >>

Plaże w Bari

Poniżej molo ciągnie się promenada Lungomare di Crolanza, która łączy się z miejskimi plażami. Nawet ładne miejsce, ale często zatłoczone. Warto jednak wybrać się na spacer, by choć na chwilę zobaczyć tę część wybrzeża. Wszyscy, którzy marzą o cudownych plażach powinni jednak udać się dalej, wzdłuż wybrzeża (np. do Polignano a Mare lub Monopoli), gdyż te w Bari do najładniejszych nie należą.

Co zjeść?

Będąc w Bari koniecznie trzeba spróbować patate riso e cozze, czyli dania z ryżu, ziemniaków i omułków. Lokalne stragany oferują również popizze – smażone mączne kulki oraz sgagliozze – smażone przekąski z mąki kukurydzianej. Inne lokalne specjały to: panzerotti – pieróg, czy taralli – rodzaj kruchego okrągłego obważanka.

Okolice Bari

Mając chwilę czasu warto wypożyczyć samochód lub wsiąść do pociągu i zwiedzić całą apulijską prowincję. Uwaga – Bari ma kilka  dworców kolejowych, więc warto sprawdzić z którego odjeżdża właściwy pociąg.

Warto rozważyć wycieczkę na południe, a konkretnie wycieczkę do Polignano a Mare i Monopoli. Inne ciekawe miejsca to: Trani, Alberobello, czy Matera. Na każde z nich warto przeznaczyć 1 dzień.

Zobacz także: Wynajem samochodu w Bari >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.