Bolonia – zabytki i najważniejsze miejsca

Bolonia jest stolicą regionu Emilia – Romania trochę niedocenianą przez turystów. Jest jednym z największych włoskich miast i oferuje szereg pięknych zabytków.

Za sprawą tanich linii lotniczych Bolonia stała się niezwykle dostępna. Czasami bilet w dwie strony kosztuje mniej niż 100 zł, szkoda więc nie wykorzystać takiej okazji, gdyż miasto jest ładne i ma swój „czerwony” klimat.

Bolonia to także fajna baza wypadowa do zwiedzania innych miast. Bez problemu dojechać można pociągiem do Rzymu, Mediolanu, czy Florencji.

Zobacz także: Rozkład jazdy pociągów >>

Hotele w Bolonii

Znalezienie hotelu w Bolonii nie jest trudne. Oferują one różne ceny, standard i lokalizacje. Jeżeli chodzi o rozlokowanie hoteli to Bolonię można podzielić na dwie części: centrum miasta i dzielnicę Fierę. To w tych częściach znajduje się większość pokoi hotelowych.

Centrum miasta charakteryzuje się większą liczbą miejsc noclegowych, są one jednak droższe. Pokoje w pobliżu zabytkowego centrum wynająć można z reguły od 250 – 300 zł za noc. Mieszkając w okolicy klimatem włoskich uliczek i placów można delektować się przez całą dobę.

Fiera to ta część miasta, która otacza centrum konferencyjne i inne tereny, na których organizowane są Targi. Hotele skupiają się głównie wokół ulicy Stalingrado. Okolice należy rozważyć szczególnie w sytuacji, gdy poszukuje się niedrogiego noclegu, gdyż ceny za noc rozpoczynają się najczęściej od 150 zł za pokój. Warto pamiętać, że Fiera nie należy do atrakcyjnych i nastawionych na turystów dzielnic. Dodatkowo w związku z tym, że część bolońskich autobusów kończy pracę już we wczesnych godzinach wieczornych, może zdarzyć się, że po zmroku konieczne będzie skorzystanie z taksówki … lub wybranie się na nocny spacer.

Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com.


Bolonia zabytki i najważniejsze miejsca

Bolonia to miasto słynące z niezliczonej ilości kościołów, pomników, muzeów i oczywiście jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Bolonia skupia się przede wszystkim wokół Piazza Maggiore.

Piazza Maggiore to główny plac miasta, który żyje zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj oblegany przez turystów, mieszkańców, czy studentów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów. Na placu zobaczyć można Fontannę Neptuna, figurę z brązu czy dawną giełdę papierów wartościowych Ex-Sala Borsa.

Bolonia zabytki

Bolonia | eprzewodnik.com

Najbardziej znaną budowlą, wzniesioną na Piazza Maggiore, jest ogromna katedra San Petronio będąca drugim pod względem wielkości kościołem we Włoszech i najstarszą budowlą gotycką w Europie, której budowę rozpoczęto w 1390, a ukończono dopiero w połowie XVII wieku. Pierwotnie założono bardzo ambitny plan, San Petronio miała być równie okazała jak rzymska bazylika św. Piotra. Architekci mieli szalone plany, ale nie były one spójne z ówczesnymi możliwościami finansowymi, więc ostatecznie nie zrealizowano celu. Coś jednak wybudować się udało 😉 Katedra San Petronio ma ponad 130 metrów długości i prawie 60 metrów szerokości. Na chwilę uwagi zasługuje główne wejście bogato zdobione płaskorzeźbami Jacopa della Quercia. Wnętrze zdobią również obrazy Giovanniego da Modeny, Pieta Amica Aspertiniego, zegar astronomiczny. Ciekawostką jest fakt, że do budowy katedry użyto kamienie z okolicznych budynków, które wyburzano.

Dwie Wieże – Due Torri, czyli Torre degli Asinelli i Torre della Garisenda to słynne wieże, które są jednym z symboli miasta, tłumnie odwiedzanym przez turystów. Na wyższą, Torre degli Asinelli, można wspiąć się po schodach – jest ich prawie 500. Niedogodności związane ze wspinaczką po wąskich i wysokich schodach rekompensuje wspaniały widok na stolicę tego regionu. Niższa jest o połowę mniejsza. Dzięki nim Bolonię można zaliczyć do grona włoskich miast, które mogą pochwalić się pochyloną budowlą. Obie wieże są krzywe, odchylenie od pionu wynosi 2 metry w przypadku tej wyższej i 3 metry przy niższej. Wieże znajdują się na końcu ulicy Via Rizzoli, ale ciężko je przegapić.

Dwie Wieże – Due Torri

Dwie Wieże – Due Torri | eprzewodnik.com

Palazzo del Re Enzo – bardzo ładna budowla, w której po przegranej bitwie pod Fossaltą stronnicy papiescy więzili króla Enzo przez 20 lat.

Budynek bolońskiego uniwersytetu Archiginnasio – jest siedzibą uniwersytetu i jednym z ważniejszych miejsc Bolonii. Założony został w 1088 roku i był wzorem dla innych średniowiecznych uczelni. W 1158 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa nadał uniwersytetowi przywileje. Przez chwilę Archiginnasio nie maiło swojego budynku. Uniwersytet Boloński jest jednym z najstarszych i największych uniwersytetów we Włoszech, posiada ponad 20 wydziałów, na których studiowało wielu sławnych ludzi m.in.: arcybiskup Wincenty Kadłubek czy astronom Mikołaj Kopernik. Ciekawostką jest to, że obecny budynek uniwersytety wybudowany został na placu, na którym pierwotnie miała wznieś się Bazylika San Petronio.

Bazylika Santo Stefano – to zespół czterech, a kiedyś siedmiu, kościołów usytuowanych na trójkątnym placu przy Via Santo Stefano. Najwspanialszy budynek to Santo Sepolcro, w którym spoczywa patron miasta. Wchodzi się do niego przez świątynię Krzyża Świętego. W jednej z nich znajduje się XIII wieczny fresk „Rzeź Niewiniątek”.

Palazzo Poggi to główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego, w której zobaczyć można szereg zbiorów naukowych, z różnych dziedzin.

Będąc w Bolonii warto skierować swe kroki w kierunku Muzeum Archeologicznego, którego budowa rozpoczęła się w XV wieku, a skończyła dopiero w 1881 roku. Muzeum skrywa w swych murach bogatą kolekcję eksponatów rzymskich, greckich, etruskich i egipskich. Zobaczyć można wyroby eramiczne, marmurowe, a także te wykonane z terakoty, złota i różnorodnych kamieni.

Inne ciekawe miejsca to: Kościół Santo Domenico, Palazzo del Podesta, Palazzo Comunale, Palazzo dei Notai.


Bolonia to także fajne miejsce na zakupy. Szukając typowo włoskich produktów, jak szynka parmeńska, sery, wina, małe, marynowane przystawki oraz włoskie pierożki i makarony, warto przejść się w kierunku via degli Orefici. W okolicy znaleźć można też wyśmienite lody, dostępne chyba w każdym możliwe smaku.

Zakupy w Bolonii

Zakupy w Bolonii | eprzewodnik.com

Chcąc zjeść dobrą kolację w typowej włoskiej restauracji można udać się w okolice via Fossalta. Jest tam parę dobrych miejsc, które na pewno nie rozczarują. Można kupić tam także świeże kwiaty, spróbować słodyczy czy zabrać ze sobą przeróźne przyprawy sprzedawane na ulicznych straganach.

Planując zakupy w sklepach ekskluzywnych marek koniecznie trzeba wybrać się w okolice via Giovanni Massei lub via Farini. Ale tanio nie będzie 😉Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także