Bolonia – zabytki i najważniejsze miejsca

Bolonia jest stolicą regionu Emilia – Romania trochę niedocenianą przez turystów. Jest jednym z największych włoskich miast i oferuje szereg pięknych zabytków.

Bolonia: zabytki i najważniejsze miejsca

Bolonia to miasto słynące z niezliczonej ilości kościołów, pomników, muzeów i oczywiście jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Bolonia skupia się przede wszystkim wokół Piazza Maggiore.

Piazza Maggiore to główny plac miasta, który żyje zarówno w dzień, jak i w nocy. Na placu zobaczyć można Fontannę Neptuna, figurę z brązu czy dawną giełdę papierów wartościowych Ex-Sala Borsa. Miejsce to jest punktem spotkań Włochów i jednym z głównych punktów miasta.

Najbardziej znaną budowlą, wzniesioną na Piazza Maggiore, jest ogromna katedra San Petronio (ma ponad 130 metrów długości i prawie 60 metrów szerokości), której budowę rozpoczęto w 1390.

Due Torri (Dwie Wieże), czyli Torre degli Asinelli i Torre della Garisenda, słynne wieże, które są jednym z symboli miasta, tłumnie odwiedzanych przez turystów. Na wyższą, Torre degli Asinelli, można wspiąć się po schodach (jest ich prawie 500). Niedogodności związane ze wspinaczką po wąskich i wysokich schodach rekompensuje wspaniały widok na stolicę tego regionu. Wieże znajdują się na końcu ulicy Via Rizzoli.

Palazzo del Re Enzo – bardzo ładna budowla, w której przez 20 lat więziono króla Enzo.

Budynek bolońskiego uniwersytetu Archiginnasio – jest siedzibą uniwersytetu i jednym z ważniejszych miejsc Bolonii. Uniwersytet Boloński jest jednym z największych uniwersytetów we Włoszech, posiada ponad 20 wydziałów, na których studiowało wielu sławnych ludzi m.in.: arcybiskup Wincenty Kadłubek czy astronom Mikołaj Kopernik.

Bazylika Santo Stefano – to zespół czterech (kiedyś siedmiu) kościołów usytuowanych na trójkątnym placu przy Via Santo Stefano. Najwspanialszy budynek to Santo Sepolcro, w którym spoczywa patron miasta.

Palazzo Poggi to główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego, w której zobaczyć można szereg zbiorów naukowych, z różnych dziedzin.

Inne ciekawe miejsca to: Kościół Santo Domenico, Palazzo del Podesta, Palazzo Comunale, Palazzo dei Notai.

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także