Budapeszt: część Buda – co zobaczyć i jak zwiedzać

Buda to jedna z części Budapesztu, oddzielona od Pesztu rzeką Dunaj. Już same mosty łączące dwie części miasta stanowią atrakcję turystyczną, jednak raj dla zwiedzających zaczyna się dopiero na wzgórzu. 

Hotele w Budapeszcie

Hotele w Budapeszcie nie są drogie. Bez problemu znaleźć można fajny nocleg w granicach 100 zł za noc. Hostele są nawet o połowę tańsze. Pokój warto jednak rezerwować z wyprzedzeniem, aby cieszyć się fajną lokalizacją. Poszukując hotelu można zapoznać się z ofertą noclegową na stronach tj.: Booking.com, gdzie wyszukać można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dodatkową zniżką.


Budapeszt – Wzgórze Zamkowe

Jedną z atrakcji Budy jest Brama Wiedeńska (Becsi Kapu), która znajduje się niedaleko Góry Zamkowej. Brama ta to dawny targ. Warto wspiąć się w to miejsce, gdyż z góry rozpościera się chyba najładniejszy widok na budynek Parlamentu, który znajduje się po drugiej stronie rzeki. Tuż obok znajduje się kawałek zieleni nazywany Gajem Europy, pamięta on czasy kiedy przedstawiciele władz europejskich miast sadzili tu rzadkie okazy drzew. To chyba jedyne takie miejsce w Europie. Niedaleko znajduje się również wieża Marii Magdaleny, XIII-wieczny kościół.

Innym ciekawym miejscem jest Labirynt zamkowy (Budai Labirintus), ciągnący się 10 km pod Zamkową Górą. Dla zwiedzających udostępniony jest tylko fragment niewiele dłuższy niż 1 kilometr. Historia tego miejsca zahacza o czasy tureckie, gdyż to właśnie Turcy połączyli tunele w celach wojskowych. W podziemiach znajduje się również niewielkie muzeum figur woskowych, przedstawiających w dość dziwny sposób historię Węgier.

Zamek Królewski to największe powierzchniowo i najładniejsze miejsce na wzgórzu. Historia Zamku sięga czasów średniowiecza, jednak obecny wygląd budowli ze względu na liczne zniszczenia w trakcie wojny odbiega od oryginału. Zamek zwiedzać można codziennie (z wyłączeniem poniedziałków). W okolice warto udać się również po zachodzie słońca, kiedy to widok na miasto jest niepowtarzalny. Widać wtedy doskonale podświetlony Most Łańcuchowy i okoliczne budowle.

Zobacz także: Godziny otwarcia i szczegółowy cennik >>

Budapeszt

Budapeszt | eprzewodnik.com

Budapeszt – Wzgórze Gellerta

Wzgórze Gellerta to jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. Znajduje się na zachód od wzgórza zamkowego. W połowie wzniesienia znajduje się pomnik Gellerta – według legendy z tego właśnie miejsca św. Gellert został zepchnięty przez pogańskich Węgrów. Pomnik świetnie prezentuje się wieczorem, oświetlenie i wypływający spod posągu wodospad tworzą fajny klimat.

Ciekawym miejscem jest też Cytadela, ogromna, trochę smuta twierdza, z której rozpościera się niesamowity widok na miasto. W przeszłości pełniła różne funkcje, była zarówno schronieniem dla bezdomnych, jak i obozem dla jeńców. W otoczeniu kamiennych murów ustawiono repliki dział używanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej.

Tuż przy Cytadeli stoi także pomnik Wyzwolenia, postawiony tuż po II wojnie światowej. Przedstawia on kobietę trzymającą gałązkę pokoju.

Skalna kaplica to kolejna atrakcja znajdująca się w okolicy. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem rzeki. Składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. Wewnątrz panuje stała temperatura 21°C – niezależnie od temperatury na zewnętrz.

U podnóża góry Gellerta znajduje się kąpielisko Rudas, świetnie zachowany poturecki zabytek.

Kolejne ciekawe miejsce to kościół św. Macieja. Ku uciesze turystów udostępniono w nim wejście na wieżę, w której rozpościera się przepiękny widok na stolicę Węgier. Na górę prowadzi prawie 200 schodów, ale warto podjąć wyzwanie. Należy wiedzieć, że wejście na wieżę możliwe jest dla grupy maksymalnie 15 osób.

Jedną z atrakcji jest kolejka linowo-torowa (Silkó), dzięki której można szybko dostać się na wzgórze, podziwiając przy tym panoramę miasta. Swój dwuminutowy kurs rozpoczyna ze stacji znajdującej się na końcu mostu Łańcuchowego (Szechenyi Lanchid), a kończy na terenie Zamku Królewskiego.


Budapeszt | kolejka linowo-torowa

Budapeszt | kolejka linowo-torowa | eprzewodnik.com

Inne ciekawe miejsca

  • Muzeum Historii Budapesztu – prezentuje dzieje Budapesztu na przestrzeni ostatnich 2000 lat;
  • Węgierska Galeria Narodowa – mieści się w budynku należącym do Zamku i skrywa w sobie imponującą kolekcję węgierskich dzieł datowanych od średniowiecza do XX wieku;
  • Muzeum Sztuki Współczesnej – znajduje się na terenie Zamku Królewskiego;
  • Pomnik Królowej Elżbiety – wzniesiony ku pamięci żony habsburskiego cesarza Franciszka Józefa;
  • Fontanna Króla Macieja – jedna z ładniejszych w Budapeszcie.

Część Buda to zbiór malowniczych punktów widokowych, obok których nie da się przejść obojętnie. Zachwycają nie tylko w dzień, ale również po zmroku, gdy okoliczne budowle pokrywają się sztucznym, różnokolorowym światłem.

Komunikacja w Budapeszcie

Wszystkie te miejsca i wiele innych zwiedzać można pieszo, spacerując z jednego do drugiego punktu lub można skorzystać z turystycznego autobusu mającego swe przystanki tuż obok zabytków i ciekawych miejsc. Inną znacznie tańszą, a równie wygodną opcją jest skorzystanie z komunikacji miejskiej, a konkretnie autobusu 16 i 16A, które podobnie jak autobusy turystyczne mają swoje przystanki tuż obok najciekawszych miejsc. Kursują co kilka minut, a kupując bilet dzienny sprawić można, że koszty podróży będą bardzo niewielkie.

Zobacz także: Komunikacja w Budapeszcie >>
Zobacz także: Rozkład jazdy autobusów, metro i tramwajów >>

AUTOBUS TURYSTYCZNY

Jedną z opcji jest też skorzystanie z autobusu wycieczkowego, który przejeżdża obok najbardziej znanych miejsc. Bilet zarezerwować można w wyprzedzeniem, na przykład tu.

Zobacz także: Autobus turystyczny >> Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.