Budapeszt: część Buda – co zobaczyć i jak zwiedzać

Buda to jedna z części Budapesztu, oddzielona od Pesztu rzeką Dunaj. Już same mosty łączące dwie części miasta stanowią atrakcję turystyczną, jednak raj dla zwiedzających zaczyna się dopiero na wzgórzu. 

Buda

Jedną z atrakcji Budy jest Brama Wiedeńska (Becsi Kapu), która znajduje się niedaleko Góry Zamkowej. Brama ta to dawny targ, a obecnie miejsce, z którego rozpościera się chyba najładniejszy widok na budynek Parlamentu, który znajduje się po drugiej stronie rzeki.

Wieża Marii Magdaleny to XIII-wieczny kościół znajdujący się w pobliżu Bramy Wiedeńskiej.

Innym ciekawym miejscem jest Labirynt zamkowy (Budai Labirintus), czyli labirynt ciągnący się 10 km pod wzgórzem. Dla zwiedzających udostępniony jest tylko fragment niewiele dłuższy niż 1 kilometr.

Zamek Królewski to największe powierzchniowo i najładniejsze miejsce na wzgórzu. Historia Zamku sięga czasów średniowiecza, jednak obecny wygląd Zamku ze względu na liczne zniszczenia w trakcie wojny odbiega od oryginału. Zamek zwiedzać można codziennie (z wyłączenie poniedziałków)  od 10:00 do 16:00 lub 18:00 w zależności od pory roku. Koszt biletu wstępu to około 1500 HUF.

Godziny otwarcia i szczegółowy cennik

Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się na terenie Zamku Królewskiego i wystawia tylko najnowsze eksponaty. Zdaniem wielu wystawa jest naprawdę warta zobaczenia.

Jedną z atrakcji jest kolejka linowo-torowa (Silkó), dzięki której można szybko dostać się na wzgórze, podziwiając przy tym panoramę miasta. Swój dwuminutowy kurs rozpoczyna ze stacji znajdującej się na końcu mostu Łańcuchowego (Szechenyi Lanchid), a kończy na terenie Zamku Królewskiego.

Inne ciekawe miejsca na wzgórzu to: Muzeum Historii Budapesztu, Węgierskie Muzeum Narodowe czy Fontanna Króla Macieja.

Komunikacja w Budapeszcie

Wszystkie powyższe miejsca i wiele innych zwiedzać można pieszo, spacerując z jednego do drugiego miejsca lub można skorzystać z turystycznego autobusu mającego swe przystanki tuż obok zabytków i ciekawych miejsc. Inną znacznie tańszą, a równie wygodną opcją jest skorzystanie z komunikacji miejskiej, a konkretnie autobusu 16 i 16A, który podobnie jak autobusy turystyczne ma swoje przystanki tuż obok wymienionych miejsc. Kursują co kilka minut, a kupując bilet dzienny koszty podróży będą bardzo niewielkie.

Rozkład jazdy autobusów, metro i tramwajów
 
 
 
 

 

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także