Cinque Terre – jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć

Cinque Terre to pas o długości prawie 15 kilometrów i szerokości 3 km oraz pięć malowniczych miasteczek przylegających do klifu wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch. Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore to kolorowe miejscowości znajdujące się na tyle blisko siebie, że można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. Teren ten wchodzi w skład parku narodowego, który w roku 1997 został wpisany na listę UNESCO.

Ta część wybrzeża, co roku przyciąga niezliczone ilości turystów, którzy chcą zobaczyć bajecznie kolorowe miasteczka tworzące niepowtarzalny klimat. Klimat ten tworzą domy pomalowane na typowe, liguryjskie kolory. Budowle miast zostały zbudowane na wzór domów-wież i mają z reguły po trzy lub cztery kondygnacje.

Park narodowy to nie tylko kolorowe miasteczka, ale również roślinność, drzewa oliwkowe i winorośle, turkusowe zatoki, małe plaże, liczne skały i groty oraz przyciągające wzrok morskie urwiska.

Monterosso

Monterosso jest największym i najstarszym spośród miast Cinque Terre. To najbardziej wysunięte na zachód miasto podzielone jest przez kotlinę Świętego Krzysztofa na dwie części, tj. część antyczną, której główną atrakcją jest średniowieczne centrum i dzielnicę nowoczesnych domków, położoną przy plaży. Monterosso cieszy się dużym zainteresowaniem turystów również ze względu na sporą, piaszczystą plaże, jedyną taką w Cinque Terre. Zlokalizowana jest ona obok wyjścia z dworca i podzielona na część bezpłatną i płatną. W starej części miasta jest jeszcze jedna plaża, ale bardzo niewielka. Charakterystycznym elementem dla Monterosso są wieże i ślady dawnego muru obronnego. Będąc w Monterosso warto zobaczyć również Kościół św. Jana Chrzciciela oraz Klasztor Kapucynów.

Cinque Terre

Cinque Terre | eprzewodnik.com

Vernazza

Vernazza dzięki portowi najlepiej oddaje klimat morskiej osady. Jest to jedyny port naturalny w Cinque Terre, który funkcjonuje wzdłuż strumienia Vernazzola (obecnie przykrytego). Vernazza to przede wszystkim duża liczba małych, uroczych uliczek połączonych stromymi schodami. Znajduje się tu również plac z licznymi kawiarniami i restauracjami oferującymi, oprócz regionalnej kuchni,  widok na morze. W miasteczku można także odpocząć na niedużej plaży lub na płaskich kamieniach. Do głównych atrakcji miasta zaliczyć można wieżę i zamek rodziny Doria oraz ulokowany na skwerku z widokiem na zatokę kościół Santa Margherita d’Antiochia z ciekawą dzwonnicą.

Corniglia

Corniglia to miasteczko położone na szczycie wzgórza „Ladrina”, na wysokości ok. 100 metrów nad poziomem morza.  Aby dotrzeć na miejsce należy wyruszyć z okolic dworca kolejowego i przejść prawie 380 dużych, kamiennych schodów.  W związku z tym, ciekawym rozwiązaniem wydaje się autobus odjeżdżający spod dworca w kierunku centrum miasta (koszt biletu jest niewielki i jest wliczony w Cinque Terre Card). Starówka biegnie wzdłuż Via Fieschi. Ta najmniejsza osada i najwyżej położona ze wszystkich pięciu miejscowości jest pięknym przykładem stylu gotyckiego. W Corniglia znajdują się ruiny skalne dawnych budowli obronnych i zabytkowy Kościół św. Piotra z 1334 roku.

Cinque Terre

Cinque Terre | eprzewodnik.com

Manarola

Manarola to najspokojniejsze z wszystkich miasteczek znajdujących się na terenie Parku. W związku z tym, że miejsce to zostało odkryte przez turystów najpóźniej jest lekko zaniedbane, ale zdaniem wielu najładniejsze. Miejsce to ulokowane jest na urwistym cyplu pomiędzy dwiema czarnymi skałami. Przy głównym placu mieści się gotycki Kościół św. Wawrzyńca i kaplica oraz dzwonnica.

Riomaggiore

Riomaggiore położone jest najbliżej miasta La Spezia, będącego dobrą bazą noclegową. Kolorowe domki położone są tutaj między wzgórzami, a główna droga w mieście schodzi stromo w dół, w stronę wody.  W Riomaggiore zaczyna się słynna droga dla pieszych „Via dell’ Amore” czyli tzw. Ścieżka Miłości zachęcająca naprawdę ładnym krajobrazem.  Będąc w tym miasteczku zwiedzić można Kościół św. Jana Chrzciciela oraz Zamek Riomaggiore.

Jak poruszać się po Cinque Terre

Wybierając się samochodem warto pamiętać, że do miasteczek wjechać nie wolno i należy zostawić go na odległym parkingu np. w Levanto. W związku z tym najlepszym środkiem komunikacji jest pociąg, który przejeżdża przez miejscowości w ciągu zaledwie kilku minut. Pociągi kursują bardzo często, praktycznie co kilkanaście minut. Aby korzystać z tej formy komunikacji można kupić pojedyncze bilety lub Cinque Terre Card, która kosztuje 12 euro i pozwala na nieograniczone ilością przemieszczanie się na trasie Levanto – La Spezia. Karta ważna jest cały dzień i umożliwia również wejście na Lazurową Ścieżkę, korzystanie z autobusów w miasteczkach i wiele innych. Kartę kupić można na wszystkich dworcach kolejowych w Cinque Terre, La Spezia i Levanto w punktach informacji turystycznej. W punktach tych uzyskać można wiele praktycznych informacji, mapek czy rozkładów jazdy.

Będąc w Cinque Terre warto zastanowić się również nad zobaczeniem osad od strony morza. Bez problemu można popłynąć na wycieczkę motorówką lub promem zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca.

Szczegółowe informacje

Cinque Terre

Cinque Terre | eprzewodnik.com

Ścieżki w Cinque Terre

Innym sposobem poruszania się po parku jest 12 kilometrowa ścieżka tzw. Lazurowa podzielona na 4 odcinki łączące zwiedzane miejscowości.

1 część łącząca Riomaggiore a Manarola to licząca 1 kilometr Ścieżka Miłości. W Riomaggiore ścieżka ta rozpoczyna się w okolicach dworca kolejowego. Droga ta została wykuta w skale i prowadzi wzdłuż brzegu gwarantując piękne widoki.

2 część łączy Manarola z Corniglia. Jest to stosunkowo łatwa trasa  o długości około 3 km.

3 część łącząca Corniglia i Vernazza to 4 kilometrowa, dość wymagająca trasa ciągnąca się wzdłuż winnic. Trasa ta to przede wszystkim gaje oliwkowe, pola pełne fig oraz liczne orchidee i agawy. Droga ta to także niezapomniane punkty widokowe.

4 część łączy Vernazza z Monterosso. Trasa ta liczy 4 kilometry jednak jest dość wyczerpująca, gdyż prowadzi pod górkę po nierównym terenie.

Ze względu na występujące podtopienia i osuwy ziemi niektóre ścieżki mogą być czasowo niedostępne dla turystów.

Hotele w Cinque Terre

Hotele w tych miejscowościach są stosunkowo drogie. Decydując się na nocleg w jednym z pięciu kolorowych miasteczek należy liczyć się z kosztem od 350 – 400 zł za jedną noc. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być nocleg w pobliskich miejscowościach tj. Portovenere, Levanto, La Spezia, Framura, Moneglia, gdzie ceny noclegów są o połowę niższe, a dojazd wygodny i niedrogi.

Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com i innych.

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także