Cmentarz Pere Lachaise – muzeum bez dachu …

Cmentarz Pere Lachaise to najsłynniejszy paryski cmentarz. Usytuowany jest na zboczu wzgórza we wschodniej części Paryża i ze względu na groby sławnych osób stał się również pewnego rodzaju atrakcją.

Cmentarz Pere Lachaise

Nekropolia ta powstała na początku XIX wieku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, a nazwa pochodzi od nazwiska Père’a Françoisa de la Chaise – francuskiego spowiednika. Cmentarz Pere Lachaise (fr. Le Cimetière du Père-Lachaise) przez wielu uznawany jest za jedno z ładniejszch muzeów francuskiej stolicy. Choć „muzeum” to nie ma dachu, to i tak przez cały rok oblegane jest przez turystów. Dzieje się tak nie tylko ze względu na groby wybitnych postaci, ale również przez wzgląd na piękne tereny zielone i niepowtarzalny klimat tego miejsca. Nagrobki są często zdobione prawdziwymi, często bardzo cennymi dziełami sztuki. Cmentarz Pere Lachaise podzielony jest na dywizje. Najstarsza dywizja znajduje się w okolicach głównego wejścia i została dołączona do Zabytków Historycznych Francji.


Na cmentarzu znajdują się groby takich sław jak: Balzac, Edith Piaf, Oscar Wilde, Moliere, Jim Morrison i wiele innych. To właśnie tu zostali pochowani wybitni Polacy: Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Józef Wysocki (grób zbiorowy) czy Klementyna Hoffmanowa. Historycy wskazują, że na cmentarzu Pere Lachaise w grobach indywidualnych i zbiorowych pochowanych zostało ponad milion ciał (w tym wielu Polaków), jednak znacząca część grobów już dawno nie istnieje. Nie istnieje już również grób małej dziewczynki, która została pochowana w tym miejscu jako pierwsza.

Cmentarz jest duży, a uliczki małe i bardzo liczne dlatego na spacer po cmentarzu du Pere Lachaise warto wybrać się z mapką, dostępną na stronie internetowej cmentarza. Godziny otwarcia bram uzależniono od pory roku i dni tygodnia. Cmentarz Pere Lachaise mieści się przy Rue du Repos 16, gdzie dojechać można autobusem linii 26, 60, 61, 69, 102, a także metro do stacji: Pere Lachaise lub Phillippe-Auguste lub Gambetta.

Cmentarz Pere Lachaise – Mapka

Cmentarz Pere Lachaise – Wirtualny spacer