Co warto zobaczyć w Rzymie – przewodnik po Wiecznym Mieście

Są miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić – jednym z nich jest Rzym, nazywany też Wiecznym Miastem. To dawne imperium od zawsze przyciąga tłumy turystów, oferując niezliczone zabytki i atrakcje.

Dojazd z lotniska

Bez problemu dojechać można do centrum miasta, wybierając jeden z dostępnych wariantów, jakimi są pociągi, czy autobusy.

Zobacz więcej szczegółów: Komunikacja w Rzymie – dojazd z lotniska, mapy tras, ceny biletów >>

Innym sposobem na dotarcie do centrum jest wzięcie taksówki z lotniska lub wypożyczenie samochodu. Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.

Hotele w Rzymie

Rzym, jak każde duże miasto, oferuje różnorodną bazę noclegową, a ceny uzależnione są od standardu pokoju i dzielnicy. Najtańsze pokoje w hostelach lub hotelach ulokowanych na obrzeżach wynająć można już od 100 zł za noc, czasami w cenie jest też śniadanie. Najwięcej miejsc noclegowych wyszukać można w ścisłym centrum miasta. Planując wyjazd najlepiej jest zarezerwować pokój ze sporym wyprzedzeniem, bo najlepsze pokoje wyprzedają się na długo przez terminem przyjazdu. Poszukując noclegu warto sprawdzić ofertę Booking.com, gdyż często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Zobacz więcej szczegółów: Hotele w Rzymie – ceny i lokalizacje >>

Rzym

Rzym | eprzewodnik.com

Co warto zobaczyć w Rzymie ?

Rzym zwiedzać można na kilka sposobów. Mając więcej czasu warto wybrać się na spacer, by poczuć niesamowity klimat tego miasta. Inną opcją jest skorzystanie z autobusu turystycznego – opcję taką oferuje np. terravision.

Koloseum

Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów to najbardziej rozpoznawalny symbol Wiecznego Miasta. Budowa rozpoczęła się na początku lat 70., za rządów cesarza Wespazjana. Nazwa Koloseum nie pochodzi od wielkich rozmiarów tej budowli, ale od olbrzymiego, 40-metrowego posągu przedstawiającego Kolosa, który po najeździe Gotów na Rzym tajemniczo zniknął. Amfiteatr o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m mógł pomieścić kilkadziesiąt tysięcy widzów i przeznaczona był na igrzyska. Wnętrze Koloseum wyposażono w zapadnie i podnośniki dla ludzi i zwierząt, które miały na celu zwiększyć atrakcyjność igrzysk. Budowla była wielokrotnie uszkadzana, obecnie zobaczyć można tylko szkielet.

Forum Romanum

Forum Romanum (rynek rzymski) to najstarszy plac w Rzymie, otoczony wzgórzami, między innymi Palatynem i Kapitolem. W starożytności miejsce to było głównym punktem spotkań politycznych, religijnych i towarzyskich. Główne budowle to: Łuk Fabiusza (121 roku p.n.e.), Łuk triumfalny Tytusa (85 rok n.e.), Świątynia Kastora i Polluksa, Świątynia Romulusa, Świątynia Saturna (jedna z pierwszych), Świątynia Westy, Świątynia Wenus i Romy, Regia (budowa za panowania Numy), Świątynia Antoniusza i Faustyny (141 rok n.e.), Świątynia Cezara, Świątynia Wespazjana, Kolumna Fokasa, Świątynia Zgody (około 60 rok p.n.e.), Bazylika Emiliusza (z 179 roku p.n.e.), Bazylika Julia, Bazylika Maksencjusza i Konstantyna, Łuk triumfalny Tyberiusza, Łuk Augusta (około 30 roku p.n.e.), Kuria (powstała za rządów Tuliusza Hostiliusza).

Forum Romanum

Forum Romanum | eprzewodnik.com

Palatyn

Wzgórze Palatyn to legendarna kolebka Rzymu. Na zboczu Palatynu znajdowała się podobno grota, w której wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta, Romulusa i Remusa. Tutaj Romulus miał założyć swoją siedzibę i tu rozpoczęła się historia Rzymu. Obecnie Palatyn to przede wszystkim tereny zielone, skrywające pozostałości po dawnych mieszkańcach. Wzgórze można zwiedzać codziennie, obowiązuje bilet wspólny, razem ze wstępem do Koloseum i Forum Romanum.

Kapitol

Wzgórze o dwóch wierzchołkach, jedno z siedmiu, na których zbudowano Rzym. Nazwa Kapitol pochodzi od głowy (z łaciny caput), którą odkryto podczas wznoszenia fundamentów świątyni. Na szczyt wzgórza prowadzą schody, strzeżone przez egipskie lwy. W centralnym punkcie stoi majestatyczny pomnik konny Marka Aureliusza. Nieopodal znajduje się Pałać Senatorski, będący obecnie siedzibą Rady Miasta. Przy głównym placu wznosi się także Pałac Konserwatorów, w którym znajdują się muzea kapitalińskie.


Ołtarz Ojczyzny

Nad placem Weneckim dominuje Ołtarz Ojczyzny, który jest jednocześnie pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Zaprojektował go Giuseppe Zaconi, a został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Ta okazała, biała budowla ma tylu samo zwolenników, jak i przeciwników – Ci ostatni złośliwie nazywają pomnik „maszyną do pisania” lub „tortem weselnym”.

Panteon

Ta świetnie zachowana świątynia, pierwotnie poświęcona wszystkim bogom, w VII w. zaadoptowana została na kościół katolicki. Panteon charakteryzuje 9 metrowy otwór ulokowany w centralnej części kopuły, przez który wpada nie tylko światło, ale również deszcz. Dzięki „oknu” wnętrze zdobi rzadko spotykana gra świateł i cieni. Panteon zwiedzać można bezpłatnie, w niedzielne przedpołudnia odprawiane są msze.

Bazylika Matki Bożej Większej

Papieska bazylika Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), jako jedna z nielicznych zachowała swoją pierwotną formę. Ta pochodząca  z V w. świątynia kryje w swoich wnętrzach przepiękne marmury. Na szczególną uwagę zasługują mozaiki, przedstawiające sceny biblijne, ułożone wzdłuż nawy głównej oraz łuku tryumfalnego.

Rzym

Rzym | eprzewodnik.com

Fontanna Di Trevi

Ten piękny i imponujący (20 m szerokości) akwedukt jest niewątpliwie jedną z wizytówek Rzymu. Jak głosi legenda nazwa fontanny pochodzi od imienia dziewicy, która odkryła źródło wody, wykorzystane przy budowie. Fontanna di Trevi przedstawia rzeźby mitologicznych postaci, wzbogacone figurami symbolizującymi cztery pory roku oraz ciszę i sztorm na morzu. Turyści „obowiązkowo” wrzucają do wody drobne monety. Jedna moneta ma zapewnić powrót do Wiecznego Miasta, dwie – romans, a trzy – szybki ślub. Monety są regularnie wyławiane i przeznaczane na cele charytatywne. Fontanna znajduje się w okolicach Piazza Venzia.

Plac Navona

Na pewno warto zobaczyć Plac Navona. W centralnej części placu znajduje się wyjątkowa fontanna Czterech Rzek (Fontanna dei Quattro Fiumi). Cztery postacie wraz z elementami krajobrazu symbolizują rzeki na czterech kontynentach (Rio de la Plata, Dunaj, Nil i Ganges). Na placu zobaczyć można również fontannę Neptuna i fontannę del Moro. Plac otaczają kamienice z licznymi kawiarniami serwującymi dobrą, włoską kawę.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna | eprzewodnik.com

Campo de Fiori

Niedaleko Piazza Navona znajduje się Campo de Fiori. To historyczne, miejskie targowisko, którego okoliczne uliczki noszą nazwy pochodzące od dawnych kupców. Ten urokliwy zakątek, pełen lokalnego kolorytu, nazwę zawdzięcza kwiatom, do dziś sprzedawanym w tym miejscu. Oprócz kwiatów nabyć można owoce, warzywa, włoskie makarony i inne lokalne wyroby. Co ciekawe w przeszłości plac Campo de’ Fiori był również miejscem egzekucji.

Plac Hiszpański

Szukając chwili wytchnienia lub miejsca, gdzie można usiąść i dalej cieszyć się klimatem Wiecznego Miasta, warto udać się w okolice Via del Corso, gdzie znajduje się plac Hiszpański (Piazza di Spagna). To jedno z tych miejsc, które żyje niezależnie od pory dnia, czy roku. Nazwa placu pochodzi od Ambasady Hiszpańskiej, która miała swą siedzibę w budynku pod numerem 57. Przy palcu znajdują się słynne hiszpańskie schody. To jedne z najszerszych i najdłuższych schodów w Europie – 138 stopni, podzielonych na trzy sektory. Organizowane się na nich coroczne pokazy mody, świąteczne szopki oraz wiosenne festiwale kwiatów. Na samym placu, u podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się Fontana della Baraccia, dzieło rzeźbiarza Pietra Berniniego. U szczytu schodów zobaczyć można kościół Trinita dei Monti.


Plac Wszystkich Ludzi

Piazza del Popolo, czyli Plac Wszystkich Ludzi, to wielka, otwarta przestrzeń, stanowiąca jeden z największych placów północnego Rzymu. Tutaj rozpoczynają się starożytne Pola Marsowe oraz papieskie Wieczne Miasto z takimi ulicami jak: Via del Corso, Via Babuino i Via del la Ripetta. Duży wkład w kreację ostatecznego wyglądu placu miał Giuseppe Valadierktóry stworzył półkolistą strukturę placu. Na skrajnych końcach, ulokowano dwie fontanny – jedna zadedykowana Neptunowi, a druga bogini Romie.

Zamek św. Anioła

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Rzymie jest Zamek św. Anioła. Wzniesiono go z rozkazu cesarza w latach 123-139 r. n.e. Podstawę tworzy kwadrat o boku długim na prawie 90 metrów, na którym osadzona jest kolista budowla. Pierwotnie budowla ta była grobowcem Hadriana i jego rodziny. Na przestrzeni lat zamek pełnił również funkcję fortecy, więzienia oraz papieskich apartamentów. Obecnie można go zwiedzać, a na szczególną uwagę zasługuje publiczny taras, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Rzymu i bazyliki św. Piotra w Watykanie. Do zamku prowadzi charakterystyczny most.

Most na rzece Tyber

Most na rzece Tyber | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.