Co zobaczyć na Sardynii – ciekawe miejsca i atrakcje

Piękne plaże i szmaragdowe morze, tajemnicze nuragi i zabytkowe miasta, niezwykłe groty i fantastyczne skały, wyśmienite wino i dobre jedzenie to to, co przyciąga turystów na Sardynię.

Co zobaczyć na Sardynii – zestawienie ciekawych miejsc

Cagliari

Cagliari to stolica wyspy, której sercem jest położona na skałach dzielnica Castello, zapewniająca niesamowite widoki. Ze wzgórza w stronę portu prowadzą wąskie schody i małe uliczki, wypełnione kawiarniami i knajpkami, otwartymi do późnych godzin wieczornych. Będąc w mieście warto spojrzeć na Bramę Lwów, Bastion Saint Remy, Pałac Boyl, Wieżę Słonia, Katedrę Cagliari, Pałac di Citta, Pałac Królewski, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Syjamskiej, Muzeum Etnograficzne, ogrody miejskie oraz pobliskie dzielnice: Stampace, Villanova, Marina. Cagliari leży nad Zatoką Aniołów, otoczoną wzgórzami zwanymi Diabelskim Siodłem, które wspólnie tworzą fantastyczne krajobrazy.

Cagliari | Sardynia

Cagliari | Sardynia

Nora

Opuszczając Cagliari i udając się dalej na południowy-zachód dotrzeć można do Nora, pierwszego miasta na Sardynii założonego w IX w. p. n. e.. Znajduje się tu specjalna strefa archeologiczna, przedstawiająca typowy dla tamtych czasów układ rzymskiego ośrodka miejskiego. Pozwala obejrzeć z bliska ruiny rzymskich term, pozostałości forum, dawną świątynię z dobrze zachowanymi kolumnami, piękny teatr, charakterystyczne mozaiki i wiele innych. Tuż obok znajduje się niewielka plaża, a na niej mały kościółek. To opuszczone dawno temu miasto stanowi jedną z głównych atrakcji Sardynii.

Prowincja Carbonia – Iglesias

Okolice te pełne są starych kopalni, głębokich jaskiń i znanych pomników przyrody. Warto zobaczyć:

 • stare kopalnie – zamknięte w latach 80-tych ubiegłego stulecia, po kilku tysiącach lat eksploatowania. Uwagę przyciągają dawne osady górnicze, stare szyby i studnie. Aby nie dopuścić do zapomnienia o tym ważnym dla wyspy miejscu, rejon został objęty projektem Parku Geomineralnego, który chroni kilka głównych obszarów i ponad tysiąc mniejszych;
 • grotę San Giovanni – chyba jedyne tego typu miejsce, przez które przebiega droga asfaltowa (obecnie wyłączona z ruchu). Na 840 metrach zobaczyć można ciekawe formy naciekowe (stalagmity i stalaktyty);
 • piaszczyste plaże – naprawdę ładne, zachęcające do wakacyjnego odpoczynku.

Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część północna) – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część południowa) – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Wzgórze Monte Sirai

Wzgórze to zasługuje, by zatrzymać się tu choć na chwilę i na pewno jest jednym z tych miejsc, które warto zobaczyć na Sardynii. Tereny zamieszkałe były już w IV w. p.n.e., przez co oferują dziś szereg ciekawych miejsc. Głównym puntem jest dawna strefa mieszkalna, czyli Akropolia z bardzo interesującym „domem świetlików” oraz innymi charakterystycznymi zabudowaniami z dziedzińcami, wieżami i placykami.

Grota di Su Mannau

Ta utworzona przez dwa strumienie grota imponuje niesamowitymi korytarzami ozdobionymi kryształkami aragonitu i kalcytu. Można ją zwiedzić podczas spaceru z przewodnikiem – różne trasy o różnym stopniu trudności i zaawansowania. W kilku korytarzach dostrzec można nie tylko kryształy, ale także ciekawe nacieki tworzące pewnego rodzaju białe formacje. Chyba najfajniejszymi punktami są stalowe mostki zawieszone nad zielonymi oczkami wodnymi i towarzyszące im punkty widokowe. Prawdziwą perełką jest Sala Dziewicza pokryta białym osadem ozdobionym świecącymi kryształami i wiszące jeziorko, ale trasa do pokonania trwa kilka godzin i wymaga pewnej sprawności.

Barumini i okolice

Niewątpliwą atrakcją Sardynii są charakterystyczne kamienne, budowane bez zaprawy, megalityczne wieże, które pierwotnie osiągały ponad 20 metrów wysokości. Są one symbolem dawnej cywilizacji nuragijskiej i od niej pochodzi ich nazwa – nuragi. Najprawdopodobniej pełniły rolę bastionów obronnych lub tymczasowego schronienia dla ludności cywilnej podczas walk. Formacje te dostrzec można w różnych częściach wyspy, ale największe skupisko znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy w Dolinie Nuragów. W mieście Barumini zorganizowano park rozrywki Sardynia w Miniaturze, warto wybrać się szczególnie, gdy brak jest czasu na zobaczenie całej wyspy. Tuż obok leży płaskowyż Giara z dwoma kraterami wygasłych wulkanów. Bez trudu spotkać tu można dzikie konie i ciekawą roślinność.

Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sardynii >>


Zatoka Oristano

Zatoka to ciekawe okolice, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii odwiedzić mogą pozostałości po dawnej potędze wyspy, czyli ruiny starego fenickiego miasta, a fani pięknych widoków zachwycą się otaczającym krajobrazem. W pobliżu znajduje się również kilka przyjemnych plaż oraz nieduża rafa. Warto zajrzeć do dawnej wioski rybackiej Cabras ulokowanej nad niedużym stawem połączonym z morzem, tworzącym naprawdę ładną lagunę. Często organizowane są tu uroczystości regionalne, podczas których mieszkańcy występują w regionalnych strojach, czyli bez butów 😉 Tuż przy zatoce leży również Oristano, spore miasteczko, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na wyspie podczas karnawału. Odbywają się tu jedyne w swoim rodzaju wyścigi konne. Inne ciekawe miejsca w okolicy to:

 • San Salvatore – wyludniona wioska, ożywająca podczas corocznego, wrześniowego święta;
 • San Giovanni di Sinis – bardzo spokojna wieś z charakterystycznym kościołem;
 • Tharros – wysunięty w morze pas półwyspu z ruinami późnorzymskimi i strefą archeologiczną;

Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część północna) – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część południowa) – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Riwiera Koralowa

Riwiera Koralowa to jedno z najładniejszych miejsc na Sardynii, rozciąga się od plaży Poglina, aż do klifów górujących nad przylądkiem Caccia. Głównym miastem jest zabytkowe Alghero, słynące z wydobycia korala. Zwiedzanie miasta można rozpocząć od charakterystycznych murów obronnych, następnie udać się w kierunku bastionów Marco Polo i Piazza Civica. Opuszczając miasto koniecznie należy podążyć w kierunku groty Neptuna, słusznie nazywanej największym cudem przyrody. Otoczona niezwykle czystymi wodami zachwyca chyba wszystkich. Dostać się można do niej pieszo lub korzystając z turystycznych statków wypływających z Alghero – koszt około 15 euro. Trasa zwiedzania wiedzie przez wąskie korytarze i duże sale. W pobliżu znajduje się jeszcze kilka podobnych jaskiń, jednak nie aż tak imponujących. Inne atrakcje w okolicy to: park Porto Conte i najstarsza winnica na wyspie.

Grota Neptuna | Sardynia

Grota Neptuna | Sardynia

Bosa

Na południe od Alghero leży Bosa, jedno z najładniejszych miejscowości na Sardynii. Tarasowa zabudowa miasta zawieszona nad rzeką tworzy przyjemny klimat. Miasto słynie z bursztynowego wina – malvasia di Bosa. Najważniejsze punkty to: Castro Vittorio Emanuele – główny deptak miasta, zamek Malaspina, dzielnica Sas Conzas i kościół św. Piotra. Kilka kilometrów od miasta znajduje się słynne kąpielisko Bosa Marina z ogromną plażą, pokrytą ciemnym, powulkanicznym piaskiem. Charakterystycznym punktem jest tzw. Wieża Czerwonej Wyspy.

Północno – zachodnia część Sardynii

Najważniejsze punkty to:

 • Castelsardo – usytuowane na wysokim klifie miasto, zachwyca widokami i śródziemnomorskim klimatem. Głównym punktem jest stara dzielnica – Casteddu, w której w najwyższym punkcie stoi średniowieczny zamek;
 • Skała Słonia – samotna skała przypominająca swym kształtem wielkiego słonia;
 • Sassari – nie zachwyca, jednak to właśnie tu organizowane jest jedno z najważniejszych świat na wyspie. W mieście znajduje się kilka wartych zobaczenia zabytków;

Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część północna) – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część południowa) – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Archipelag Maddaleny

Archipelag ten to skupisko niewielkich granitowych wysepek, nazywane czasem „mostem na Korsykę”. Jeden z najładniejszych fragmentów Morza Śródziemnego. Największą wyspą jest, jak łatwo się domyślić, La Maddalena z uroczą trasą widokową. Wyspa ta połączona jest mostem z drugą, co do wielkości wyspa archipelagu – Caprera, słynącą z dziewiczych terenów i wyjątkowych widoków. Jakiś czas temu bardzo popularnym miejscem była wyspa Budelli ze względu na różową plażę. Niestety została ona zamknięta na skutek zniszczeń, których dokonywali turyści.

Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sardynii >>

Szmaragdowe Wybrzeże

Szmaragdowe Wybrzeże to obowiązkowy punkt wycieczki na Sardynię. Nie sposób przejść obojętnie obok szmaragdowego morza, które otacza te okolice. Obecnie jest to najbardziej luksusowy obszar Sardynii z bardzo charakterystyczną zabudową. Linia wybrzeża odznacza się niezwykłymi kontrastami kolorystycznymi niespotykanymi w innych częściach wyspy. Głównym miastem tej części wybrzeża jest Porto Cervo – piękny kurort, do którego trzeba zawitać choć na chwilę. W okolicy Palau znajduje się Skała Niedźwiedzia, bardzo charakterystyczna skała granitowa z dużą ilością wgłębień tworzących dość interesujący efekt.

Alghero | Sardynia

okolice Alghero | Sardynia

Wybrzeże Baronii

Wybrzeże to charakteryzują piękne plaże i kąpieliska rozrzucone pomiędzy zatoką Orosei, a przylądkiem Ceraso. Warto zajrzeć do:

 • Siniscola – okolice słyną nie tylko z cytrusowego deseru (pompii), ale również ze śnieżnobiałych wydm i różowych granitów;
 • La Caletta – małej, turystycznej miejscowości;
 • Budoni – znanego kurortu dysponującego prawie 20 km plaż;
 • San Teodoro – imprezowego miasteczka przyciągającego głównie młodych turystów;

Barbagia, Park Narodowy i okolice

Barbagia to historyczny, trudno dostępny region, prawdziwy symbol Sardynii. W miejscu tym wznosi się najwyższy masyw górki wyspy, a wśród wysokich gór kryją się małe wioski, którym daleko do typowych wakacyjnych kurortów. Warto przejechać tę trasę, aby je zobaczyć. Najładniejsze to: Oliena, Dorgali i Mamoiada. Będąc w okolicy warto zjechać w kierunku groty del Bue Marino i skorzystać z rejsów skierowanych w to miejsce.


Co zobaczyć na Sardynii?

Inne ciekawe miejsca to:

 • świątynia Antas – dobrze zachowane kolumny frontalne, ściany, resztki mozaiki i posągów;
 • Głowa Cukru – ciekawa formacja skalna wyłaniająca się z morza tuż przy osadzie Masua;
 • wyspa Sant’Antioco – połączona mostem z Sarsynią, zachwyca krajobrazem i nielicznymi, ale bardzo ciekawymi zabytkami;

Gdzie zamieszkać na Sardynii?

Oferta hotelowa na Sardynii jest bardzo bogata i bez problemu znaleźć można nocleg w dogodnym miejscu. Ważne jest, aby przy wyborze ostatecznego miejsca zakwaterowania zastanowić się, czego oczekuje się od wyjazdu i jakie lokalizacje są preferowane. Biorąc pod uwagę dużą popularność wyspy, pokój warto rezerwować z wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 110 zł za dobę. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część północna) – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz więcej: Hotele na Sardynii (część południowa) – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Jak poruszać się po Sardynii?

Sardynia kryje w sobie piękne miasta, w których warto zostać na dłużej, jak i takie, które można ominąć. Warte odwiedzenia miejsca znajdują się w różnych częściach wyspy, aby je odkryć często trzeba przejechać wiele kilometrów. Najlepiej zwiedzać wyspę samochodem, gdyż do wielu miejsc komunikacja miejska nie dojeżdża. Na Sardynii funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodów i skuterów, jednak biorąc pod uwagę popularność wyspy na miejscu czasem wybór jest czasem ograniczony, a ceny nieco wyższe. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zarezerwowanie samochodu jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji na temat warunków wynajmu szukać można na Rentalcars.com.

Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sardynii >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.