Costa Blanca – najpopularniejsze miejscowości

Costa Blanca jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych regionów turystycznych Hiszpanii – ponad 200 km różnorodnego wybrzeża ciągnącego się od Alicante do Walencji. 

Hotele na Costa Blanca

Costa Blanca to fajne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne plaże otoczone przyjemnymi miasteczkami. Każde z nich jest inne, niepowtarzalne, a więc warto zobaczyć je wszystkie :) Hotele w tej części wybrzeża są bardzo zróżnicowane, bez problemu znaleźć można zarówno tani hostel, jak i luksusowy apartament. Planując wyjazd na własną rękę warto z wyprzedzeniem śledzić takie strony, jak booking.com, by wyszukać odpowiednie miejsce noclegowe.


COSTA BLANCA – NAJPOPULARNIEJSZE MIEJSCOWOŚCI

Do najbardziej znanych, a co za tym idzie najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości zaliczyć można: Elche, Santa Pola, Guardemar del Segura, Torrevieja, Orihuela, El Campello, Villajoyosa, Benidorm, Altea, Calpe, Benisa, Moraira, Javea i Denia. Do wszystkich tych miejsc dojechać można z Alicante tramwajem.

Elche

Elche to spore miasto, które wraz z Alicante tworzy tzw. wielki zespół miejski. Swoją popularność zawdzięcza zabytkom wpisanym na listę UNESCO i … arroz con costra – zapiekance ryżowej pachnącej szafranem 😉 Miasto to wydaje się mieć mocno chaotyczną zabudowę połączoną z gajami palm daktylowych. Centrum miasta położone jest nas rzeką Vinalopo. Jedną z większych atrakcji jest gaj palmowy El Palmeral, na terenie którego zobaczyć można 200 000 drzew, liczących sobie nawet kilkaset lat. Warto wybrać się ścieżką edukacyjną, aby w pełni poczuć klimat tego miejsca. Innym charakterystycznym punktem jest Palacio Altamira, pochodzący z końca XV wieku bardzo znany zabytek świecki. Obecnie w pałacu ma swoją siedzibę Muzeum Archeologiczne i Historii Elche. Centralnym punktem starego miasta jest bazylika św. Marii z charakterystyczną szafirową kopułą, stanowiącą doskonały przykład hiszpańskiego baroku. Warto przyjrzeć się bogato zdobionej fasadzie i wejść na zabytkową wieżę, aby spojrzeć z góry na panoramę miasta. Niedaleko znajduje się również wieża Torre de Calahorra z XIII wieku, która jest pozostałością dawnych murów obronnych. Można zobaczyć również oryginalne i świetnie zachowane Łaźnie Arabskie, znajdujące się w podziemiach klasztoru Klarysek oraz renesansowy ratusz i muzeum sztuki współczesnej. Osoby lubiące tradycyjne produkty powinny zajrzeć do Mercado Central znajdującego się nieopodal ratusza.

Zobacz więcej: Hotele w Elche >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Santa Pola

Santa Pola to spory kurort wakacyjny, ale dość spokojny i odwiedzany głównie przez Hiszpanów. Wśród klimatycznych zakamarków odnaleźć można takie perełki, jak dziki cypel Cabo de Santa Pola z jaskinią i widokiem na pobliską wyspę, czy słone jeziora (wraz z górami solnymi) i naturalne plaże z wydmami. Miejsce to charakteryzują także doskonale trasy do rowerowych i pieszych wycieczek, coś dla siebie znajdą również miłośnicy windsurfingu, czy paralotniarstwa. Spacerując po mieście dostrzec można ciekawą mieszankę stylów, połączoną z historią. Nowoczesny port jachtowy sąsiaduje z typowym portem rybackim i targiem rybnym. W to ostatnie miejsce warto udać się po zmroku, gdy rybacy wynoszą na ląd swoje połowy. Próżno szukać tu typowej starówki, łatwiej znaleźć klimatyczne uliczki z różnorodną zabudową. Głównym punktem jest Plaza Glorieta, czyli przyjemny placyk z przyklejonym do niego zamkiem. Charakterystycznym punktem miasta jest również spory statek rybacki, będący jednocześnie muzeum. Warto posłuchać przewodnika, by dowiedzieć się więcej o mieście i regionie. Będąc w Santa Pola można udać się w kierunku Plaza del Calvario – dystans ten to tak naprawdę trasa drogi krzyżowej, ale otoczona piękną scenerią. W mieście i najbliższej okolicy znaleźć można również piękne plaże, znajdują się one zarówno na zachód, jak i na wschód od portu rybackiego.

Zobacz więcej: Hotele w Santa Pola >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Santa Pola | Costa Blanca

Santa Pola | Costa Blanca

Guardamar del Segura

Wakacyjny kurort, który zawdzięcza swą popularność pięknym plażom. Nie ma tu spektakularnych zabytków i monumentalnych budowli, jednak miejsce to ma swój klimat. Najbardziej znane są tu lasy sosnowe, które pozwalają odetchnąć od zgiełku dużych miast. Charakterystycznym punktem jest forteca, w murach której powstał zamek – zniszczony podczas trzęsienia ziemi. Obecnie jest to doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na całą okolicę. Chcąc poznać historie tego miejsca warto udać się do Muzeum Archeologicznego, które mieści się w lokalnym domu kultury. Najwięcej osób wybiera to miejsce za względu na ogromne plaże (11 km) z pięknymi wydmami. Zarówno miejskie plaże, jak i bardziej oddalone, dziewicze fragmenty zachęcają do odpoczynku. Wokół miasta wytyczona kilka ścieżek spacerowo-rowerowych, które pozwalają zobaczyć najładniejsze fragmenty miasta.

Zobacz więcej: Hotele w Guardamar del Segura >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Torrevieja

Dawne miasto portowe, obecnie duży i znany wakacyjny kurort. Historia tego miasta związana jest z produkcją soli, Torrevieja była najważniejszym ośrodkiem przemysłu solnego. Swoją nazwę zawdzięcza wieży obronnej, która strzegła domostw robotników pracujących przy produkcji soli. Została ona całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Niewątpliwą atrakcją jest Laguna Rosa, która swój różowy kolor zawdzięcza wysokiemu zasoleniu, algom i skorupiakom, co ciekawe w okolicy spotkać można flamingi i wiele innych ptaków. Głównym punktem miasta jest niewielki rynek, przy którym wznosi się XVIII – wieczny kościół. Mury kościoła zostały wzniesione z kamieni pozostałych po wieży obronnej, dlatego miejsce to jest tak ważne dla rdzennych mieszkańców. Wakacyjne życie skupia się wokół portu, gdzie w licznych restauracjach i knajpkach turyści zatrzymują się na dłużej. Przy głównym nadmorskim pasażu na uwagę zasługuje rzeźba przedstawiająca grupę muzyków ustawionych w kole. Warto wybrać się również w okolice starej części portu, gdzie zobaczyć można zespół zabytków przemysłowych datowanych na początek XVIII wieku. Torrevieja to również plaże, dobrze przygotowane na potrzeby turystów.

Zobacz więcej: Hotele w Torrevieja >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Saliny Torrevieja | Laguna Rosa | Costa Blanca

Saliny Torrevieja | Laguna Rosa | Costa Blanca

Orihuela

Nieco zapomniane i niedoceniane miasto, które spełni oczekiwania koneserów sztuki i architektury sakralnej. Jedno z tych miejsc, w których czas zatrzymał się dawno temu. Głównym punktem miasta jest klimatyczna starówka, na której zobaczyć można wiele gotyckich, renesansowych, barokowych i secesyjnych budowli. Miejsce to stanowi raczej kierunek jednodniowej wycieczki niż docelowy punkt wakacji.

Zobacz więcej: Hotele w Orihuela >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

El Campello

Dość przyjemny kurort, w którym życie toczy się przy nadmorskim pasażu i w okolicach portów. Ciekawym rejonem miasta jest dawna dzielnica rybacka, w której wieczorami odbywają się licytacje złowionych ryb. Charakterystycznym punktem jest okrągła wieża obronna, wybudowana w 1554 roku, aby strzec mieszkańców przed atakami piratów. Nazwa wieży pochodzi o malutkiej wysepki położonej nieopodal budowli – La Illeta dels Banyets. Ta od niedawna połączona z lądem wyspa jest ciekawą formą muzeum archeologicznego. W południowej części miasta zobaczyć można secesyjny pałacyk, który pozwoli wyobrazić sobie, jak w przeszłości wyglądał ten region. Dziś współczesna kilkupiętrowa zabudowa, a dawniej piękne wille z rzeźbami i ogrodami. W mieście i okolicach wytyczono kilka ścieżek spacerowych, najładniejsza z nich to Paseo la Voramar ozdobiona rzeźbami. Przy promenadzie znajduje się duża plaża, która skupia życie miasta, ale na północ od miasta bez problemu znaleźć można kilka innych, spokojniejszych plaż. W okolicy znajduje się również jedna z nielicznych w Hiszpanii plaż dla zwierząt 😉

Zobacz więcej: Hotele w El Campello >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Villajoyosa

Villajoyosa to „radosne miasto„. Jedno z bardziej urokliwych miejsc na wybrzeżu Costa Blanca, charakteryzujące się niewielkimi, kolorowymi budynkami, których malowanie miało ułatwić rybakom rozpoznawanie swoich domów z morza. Gdy kolacja była gotowa żona zapalała lampę, dzięki której rybak wiedział, że powinien wracać już do domu. 😉 Nie jest to tradycyjny wakacyjny kurort, gdyż zachował się tu dawny, rybacki klimat. Jedno z lepszych miejsc na kolację – restauracje serwują świeże ryby i genialne dania regionalne. W Villajoyosa jest też kilka wytwórni czekolady, przez co często miejsce to nazywa się również La Vila Gastronomica. Centralnym punktem miasta jest kolorowa starówka z wąskimi uliczkami i kościołem Wniebowzięcia NMP. Do dziś zachował się fragment miejskich murów, które chroniły przed najazdami piratów berberyjskich. Podobnie, jak w innych częściach miasta na murach również zawieszone są kolorowe domy. Warto udać się również w okolice ulicy Colón, aby spojrzeć na ciekawe kamienice reprezentujące rożne style. Villajoyosa to także plaże – łącznie prawie 4 km piasku lub żwiru, najpopularniejsze znajdują się tuż przy centrum. Również w okolicy wieży obronnej Torre Xarco znaleźć można spokojniejsze, ale równie przyjemne plaże, idealnie nadające się do nurkowania.

Zobacz więcej: Hotele w Villajoyosa >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Villajoyosa | Costa Blanca

Villajoyosa | Costa Blanca

Benidorm

Ten najsłynniejszy kurort wybrzeża Costa Blanca czasami nazywany jest Manhattanem Morza Śródziemnego, gdyż liczba drapaczy chmur w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje naprawdę imponujący wynik. Wysokie budynki idealnie współgrają z ogromnymi plażami pokrytymi złotym piaskiem. Miasto położone jest po dwóch stronach cypla Punta Canfali, w którego centralnej części znajduje się biały plac z wysokimi filarami i charakterystycznym tarasem widokowym. Na taras prowadzą schody z Plaza del Castillo, czyli z miejsca, w którym w przeszłości stał zamek. W niedalekiej odległości znajduje się niewielka starówka z kilkoma uliczkami odchodzącymi od Plaza del Castillo. Nieopodal dostrzec można również kościół San Jaime y Santa Ana, wyróżniający się dwiema niebieskimi kopułami wykonanymi z glazurowanej dachówki. Przy pasażu Colón znajduje się niewielki port żeglarski, a tuż obok Centrum Kultury Morskiej ze stałą wystawą makiet statków. Największą zaletą Benidorm są piękne plaże, wzdłuż których ciągną się nadmorskie promenady skupiające życie turystów.

Zobacz więcej: Przewodnik po Benidorm – najsłynniejszym kurorcie Costa Blanca >>
Zobacz więcej: Hotele w Benidorm >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Benidorm | Playa del Mal Pas

Benidorm | Playa del Mal Pas | eprzewodnik.com

Altea

Innym bardzo znanym kurortem jest Altea, często nazywana Białą Alteą. Stare miasto na wzgórzu jest przez wielu uznawane za najładniejszy punkt całego Costa Blanca. Spacer stromymi uliczkami dostarcza wielu wrażeń, a uroku dodaje fakt, że Altea leży tuż przy szerokiej zatoce Sierra Berina. W renesansowych murach zachowały się zabytkowe kamienice i dwie, warte uwagi bramy. Charakterystycznym punktem jest kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia, którego niebieskie kopuły połączone z okolicznymi domami przywodzą na myśl krajobraz greckiej wyspy Santorini. Okolice dawnej wioski rybackiej przyciągają nie tylko turystów, ale także ulicznych malarzy, rzeźbiarzy czy lokalnych ceramików, których dzieła stanowią przyjemną pamiątkę z podróży. Klimat tego miejsca związany jest podobno ze specyficznym kątem padania promieni słonecznych, które nazywane są również światłem Altei. Artyści pozostawili trwały ślad w miasteczku, zdobiąc wnętrza restauracji i fasady prywatnych domów. Będąc w pobliżu warto udać się także do „starej Altei„, gdzie zachował się dawny układ wąskich uliczek, wspinających się po wzniesieniu, na szczycie którego stoi kościół św. Anny. Minusem tego miejsca jest brak piaszczystych plaż, w okolicy znaleźć można tylko żwirowe. Nie oznacza to, że w pobliżu nie ma wygodnego miejsca odpoczynku, pełnego barów i restauracji. Wzdłuż promenady ciągnie się 1,5 km żwirowa plaża, która skupia życie tego miasteczka. Piaszczyste znajdują się w pobliskich miejscowościach, do których dojechać można samochodem lub tramwajem.

Zobacz więcej: Hotele w Altea >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Altea | Costa Blanca

Altea | Costa Blanca

Calpe

Calpe to drugi pod względem wielkości kurort Costa Blanca, zabudowany wysokimi hotelami i dużymi pensjonatami, otoczony złotymi plażami. W centralnej części wybrzeża znajduje się skalista góra, wchodząca głęboko w morze. To jedno z ciekawszych miejsc wybrzeża Costa Blanca wchodzi w skład parku przyrodniczego, na terenie którego odnajdą się zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i wspinaczki, czy nurkowania. Miejscowość ta odznacza się również piękną starówką mieniącą się białymi i pastelowymi domami. Stare miasto w przeszłości otoczone było murami obronnymi, dziś stanowi ciekawą plątaninę wąskich, malowniczych uliczek – San Roque, Pescadores, Puchalt. Ciekawym miejscem są schody przylegające do ostatniej uliczki, które pomalowano na kolory flagi hiszpańskiej. Centralnym punktem starego miasta jest Plazza de la Villa, która w przeszłości pełniła rolę fortecy, a dziś zachwyca klimatem. W punkcie tym odnaleźć można dwa charakterystyczne kościoły – stary i nowy, jak również muzeum historyczne, czy galerię sztuki współczesnej. W okolicy bez trudu znaleźć można piękne murale, studnie i ceramiczne ławki oraz pamiątki z dawnych lat, w szczególności sprzęt artyleryjski. W mieście zachowały się również ruiny rzymskiej osady z IV wieku powiązanej z mauryjską królową. Współczesne centrum kurortu to wysokie bloki ułożone wokół słonego jeziora, w którym żerują m.in. flamingi oraz nadmorskie pasaże ciągnące się wzdłuż miejskich plaż zakończonych portem. W sumie ta część wybrzeża liczy kilkanaście kilometrów złotych plaż ulokowanych w licznych zatokach.

Zobacz więcej: Hotele w Calpe >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Calpe | Costa Blanca

Calpe | Costa Blanca

Benisa

Benisa to zabytkowe, spokojne i wycofane miasteczko. Turystów zachwyca starówka, przywodząca na myśl arabską medynę, składająca się z kilku uliczek, skrywających pałac, klasztor oraz wiele innych zabytkowych kościołów, budynków i kamienic. Benisa to także przyjemne plaże i raj dla miłośników pieszych wycieczek.


Moraira

Moraira nie jest typowym, głośnym kurortem. Klimatyczna miejscowość Costa Brava położona jest w niewielkiej zatoce, strzeżonej przez dawną wieżę obronną. Ta potężna budowla od lat uznawana jest za symbol miasta, we wnętrzu skrywa wystawę poświęconą innym tego typu obiektom zlokalizowanym w okolicznych miejscowościach Costa Brava. Mijając białe domy, przyklejone do portu rybackiego odnieść można wrażenie, że w tym magicznym miejscu czas zatrzymał się na chwilę. Moraira to również plaże, do których przylegają niewielkie laguny solne znajdujące się przy ujściu do morza dorzecza. Miejsce polecane jest wszystkim, którzy cenią sobie spokój i ciszę, chcą popływać kajakiem, udać się na pieszą wycieczkę, napić lokalnego wina i zjeść kolację w niewielkiej, rodzinnej restauracji. W okolicy odkryć można dzikie zatoki, jaskinie i plaże.

Zobacz więcej: Hotele w Moraira >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Javea

Jedną z ciekawszych miejscowości Costa Blanca jest również Javea, wakacyjny kurort położony u stóp Sierra de Mongó. Życie skupia się wokół plaży i przyległej do niej starówki oraz w okolicach urokliwego portu. Centralnym punktem starego miasta jest XIV-wieczny, obronny kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, łączący w sobie wiele stylów architektonicznych. Tuż obok znajduje się kilka innych interesujących budynków z różnych epok, takich jak gotycki pałac (pełniący funkcję muzeum), neoklasyczny ratusz, gotycka kaplica, czy targ. Każdy powinien wybrać się na spacer wzdłuż wąskich, niezwykle klimatycznych, gotyckich uliczek, otoczonych jasnymi kamienicami. W przeszłości Javea otoczona była murami obronnymi, które zburzono w XIX wieku, by otworzyć się na świat, dzięki czemu miasto szybko powiększyło swe granice. Sensem istnienia tego miejsca był dobrze prosperujący port rybacki, który do dziś jest sercem miasta. Niedaleko znajdują się miejskie plaże, zarówno piaszczyste, jak i żwirowe.

Zobacz więcej: Hotele w Javea >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>

Javea | Costa Blanca

Javea | Costa Blanca

Denia

Denia przez wielu uznawana jest za najładniejszy punkt wybrzeża Costa Blanca. Ten duży wakacyjny kurort co roku przyciąga tłumy turystów, którzy zostają w mieście lub płyną dalej na Ibizę. Trzy wyodrębnione części miasta składają się na jedną całość. Pierwsza z nich to dawna dzielnica rybacka, która obecnie wzbogaciła się o nowoczesny port jachtowy. Nabrzeże udekorowane jest pastelowymi domami, kilkoma pomnikami i niezliczoną ilością palm. Kolejna część obejmuje okolice zamku, na który prowadzą schody mające swój początek w okolicach ratusza. Trzecia część to stare miasto z centralnym placem i plątaniną wąskich uliczek. Warto poszukać uliczki San Francisco, która wraz z kilkoma innymi tworzy mikrodzielnicę Les Roques, która w przeszłości była arabską medyną. Denia to nie tylko piękne plaże, ale także idealne miejsce dla osób lubiących sporty wodne – windsurfing, kitesurfing, czy regaty morskie. Co ciekawe miasto to zostało uznane przez UNESCO za Kreatywne Miasto Gastronomi, warto więc skusić się na tradycyjne danie, jakim jest czerwona krewetka z Denii, zwana też czerwonym złotem.

Zobacz więcej: Hotele w Denia >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu na Costa Blanca >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.