Cypr atrakcje, ciekawe miejsca, plaże i widoki

Cypr to szereg atrakcji i wiele ciekawych miejsca. Atrakcje na Cyprze to przede wszystkim plaże, jaskinie morskie, zatoczki i klimatyczne miasta.

Cypr atrakcje, ciekawe miejsca, plaże i niesamowite widoki

Cypr oferuje wiele ciekawych miejsc, są one jednak rozrzucone po całej wyspie. Z tego względu warto zastanowić się, gdzie zarezerwować pokój i jak poruszać się po wyspie.

Najpopularniejsze miejscowości to: Pafos, Agia Napa, Larnaka i Limassol. Poszukując hotelu warto śledzić np. booking.com, aby zarezerwować wygodny nocleg w korzystnej cenie. Chcąc zwiedzać wyspę korzystać można z komunikacji publicznej, która dość dobrze funkcjonuje lub z wynajętego samochodu.

Plaże

Niewątpliwą atrakcją Cypru są plaże i przeźroczysta woda. Plaże są bardzo ładne, często piaszczyste, chociaż zdarzają się plaże usypane z ciemnego piasku lub plaże żwirowe. Najładniejsze piaszczyste to:

 • Coral Bay – jedna z najlepszych plaż w regionie, znajduje się w Pegeia, w okolicach Pafos,
 • Alykes – w pobliżu turystycznej części Kato Pafos,
 • Vrysoudia – piaszczysta plaża otoczona skałami, położona w pobliżu dzielnicy turystycznej Kato Pafos,
 • Faros – plaża ze wspaniałym widokiem położona na zachodnim krańcu Pafos,
 • plaża w Geroskipou – jedna z lepiej zorganizowanych plaż,
 • plaża w Zatoce Figowców,
 • plaża Gubernatora – pomiędzy Larnaca i Limassol,
 • plaża Ladies Mile – okolice Limassol,
 • Petra Tou Romiou – plaża przy skale Afrodyty,
 • plaża w Pissouri,
 • plaża Yiannakis,
 • plaża w zatoce Lara – półwysep Akamas,
 • plaża w porcie Pomos,
 • Makronissos Beach – plaża w okolicach Agia Napa,
 • plaże w okolicach Polis – Chrysochous Municipal Beach.

Inne godne uwagi plaże to: Glyko Nero, Makronissos, Protaras, Vryssi, Kermia, Katsarka, Agia Thekla, Nissi Bay, Nissi, Onesilos, Ammos to Kombouri, Santa Barbara, Pantachou, Lanta, Pissouri Beach, Loures, Castella, Municipal Baths w Pafos, Coral, Dasoudi, Vathia Gonia, Voroklini, Mckenzie, Pachyammos, Fhinikoudes, Laourou, Pharos, Aphrodite, Vouppa.


Skała Afrodyty

Cypr jest silnie kojarzony z boginią miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności, za jaką uznawana jest Afrodyta. Według legendy Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej przy skale w pobliżu Cypru. Miejsce to zwane też Petra tou Romiou, stanowią dwa głazy wystające z morza na wysokości białych klifów. Obecnie skała i otaczająca ją plaża stała się miejscem turystycznym, odwiedzanym tłumnie przez turystów i jest chyba najczęściej fotografowanym przez wycieczkowiczów punktem na wyspie. Położona jest ona w odległości ok. 65 km od Limassol.

Zatoka Lara

Zatoka Lara to miejsce zlokalizowane na półwyspie Akamas, które jest bardzo znanym miejscem lęgowym żółwi morskich. Poruszanie się po plaży jest utrudnione, a momentami wręcz niemożliwe, ale widoku dzikiej i dziewiczej plaży rekompensują wszelkie niedogodności.

Zobacz także: Hotele na Cyprze >>
Zobacz także: Komunikacja na Cyprze >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Cyprze >>

Targ w Paphos

Do atrakcji zaliczyć można również Targ w Paphos, oferujący świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza i inne produkty kuchni regionalnej. Kolorowe stoiska wyglądają bajecznie, a produkty smakują wybornie.

Jaskinie morskie

Niedaleko Cape Greko oraz Aiya Napy, jednego z największych na wyspie kurortów turystycznych znajdują się morskie jaskinie. Jest to jedno z ładniejszych miejsc na wyspie i niesamowity obraz spotkania wody z lądem. Jaskinie te są efektem uderzania przez fale o ściany klifu. Miejsce to jest szczególnie polecane podczas zachodu słońca. Inny podobny punkt znajduje się w okolicach Peyia, niedaleko Pafos.

Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace jest jednym z dwóch tego typu punktów na wyspie. Miejsce to zajmuje obszar ponad 2 km2 oraz żywi i chroni ponad 90 gatunków zwierząt, w szczególności ptaków. Jezioro to jest siedliskiem wielu ptaków w tym najchętniej obserwowanych – flamingów. Za jeziorem, w malowniczym, otoczonym palmami miejscu znajduje się meczet Hala Sultan.

Półwysep Akamas

Półwysep Akamas obejmuje około 230 km2 i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru. Jest to bardzo naturalny obszar nietknięty przez rozwój i komercjalizację. Wyjątkowość tego obszaru wynika z występowania unikalnej fauny i flory, która sprawia, że jest to jedno z ciekawszych tego typu miejsc w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Różnorodność roślin i zwierząt żyjących na tym stosunkowo niewielkim obszarze jest naprawdę imponująca. Występują tam rzadkie rośliny, zwierzęta i gady, a także wiele rodzajów ptaków wędrownych. Spośród 128 gatunków roślin Cypru, 39 znajduje się tylko na półwyspie Akamas. Akamas to chyba ostatni duży teren lęgowy żółwi zielonych na Morzu Śródziemnym.

Miasteczko Pissouri

Chcąc spędzić czas w miłym i romantycznym miasteczku, cechującym się starą, tradycyjną architekturą, klimatycznymi uliczkami. Miasteczko to zlokalizowane jest w pobliżu Paphos na skalistym brzegu. Życie w tym miejscu toczy sie wolniej, a widoki na długo pozostają w pamięci.


Linia łącząca stronę grecką z turecką

Jedną z atrakcji Cypru jest również Nikosia. Do miejsc wartych odwiedzenia zaliczyć można również linię graniczną między częścią grecką i turecką, szczególnie w Famaguście oraz stojące wzdłuż linii opuszczone miasta.

Sporty wodne

Cypr i plaże Cypru to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych tj. narty wodne, nurkowanie, kitesurfing, windsurfing, loty na paralotni za motorówką czy jazda na skuterach. Ze względu na dużą ilość skalnych zatoczek, rafę usytuowaną blisko brzegu, przeźroczystą i bezpieczną wodę bardzo popularne jest nurkowanie z maską i rurką. Woda, plaże i klimat sprawiają, że sporty wodne można na wyspie uprawiać przez cały rok.

Nurkowanie głębinowe również jest bardzo często praktykowane, najczęściej punktem docelowym nurków jest wrak statku Zenobia zatopiony u wybrzeży Larnaki. Jest to szwedzki prom samochodowy leżący na głębokości około czterdziestu siedmiu metrów, o długości ponad 170 metrów, który zatonął wraz z całym załadunkiem, ponad 100 ciężarówek, które można teraz oglądać podczas podwodnych wypraw w głębiny. Wrak ten jest jednym z dziesięciu najlepiej zachowanych wraków na świecie.

Zobacz także: Hotele na Cyprze >>
Zobacz także: Komunikacja na Cyprze >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Cyprze >>

Parki wodne

Szukający wrażeń w Aqua Parku powinni udać się do Aphrodite Water Park w Paphos. Park ten zbudowany jest pod gołym niebem, a sceneria parku sprawia miłe wrażenie zarówno dla tych najmłodszych klientów, jak i dorosłych. Oprócz typowych zjeżdżalni oferuje on kilka unikalnych atrakcji, które należy zobaczyć i przeżyć.

Zobacz także: Szczegółowa oferta >>
Zobacz także: Mapa dojazdu >>

Inny polecany park wodny to Water World Water Park zlokalizowany w Agia Napa, który w swojej ofercie ma niezliczone ilości zjeżdżalni, rynien, rur, torów przeszkód, basenów, głównie w scenerii nawiązującej do starożytnej Grecji. Inne atrakcje to łaźnia Afrodyty, rwące rzeki, sztuczne fale, kaskady, jazdy na pontonach czy sklepy z pamiątkami.

Zobacz także: Szczegółowa oferta >>
Zobacz także: Mapa dojazdu >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.