Dzielnice Lizbony – czyli gdzie zamieszkać

Dzielnice Lizbony już same w sobie stanowią pewnego rodzaju atrakcję turystyczną. 

Lizbona, podobnie jak inne duże europejskie miasta ma miejsca, które są powszechnie uznawane za przyjemne, czyste i bezpieczne oraz takie, w których mieszkanie nie jest polecane.

Więcej: Hotele w Lizbonie >>

Które dzielnice Lizbony są najlepsze?

Ważne jest, aby przy wyborze ostatecznego miejsca zamieszkania zastanowić się, czego oczekuje się od wyjazdu i jakie lokalizacje są preferowane. Pod uwagę można wziąć bliskość dworców kolejowych i pętli autobusowych, zabytków, szkół i uczelni, punktów biznesowych, terenów Expo, restauracji i pubów.

Najpopularniejsze i najczęściej polecane dzielnice, w których warto zamieszkać to:

  • Alfama – najstarsza i najbardziej magiczna dzielnica miasta. Zbudowana na skalistym podłożu nad brzegiem rzeki. Dzielnica rozciąga się poniżej Zamku Świętego Jerzego i sięga do brzegów rzeki Tag. Miejsce to zamieszkuje sporo starszych ludzi, a kamienice często wymagają odnowienia.
  • Baixa – nowsza dzielnica miasta, która mieści większość biur, banków i centrów biznesowych. Baixa to także ładne, odrestaurowane kamienice i czyste uliczki.
  • Graca – uznawana za jedno z ładniejszych miejsc Lizbony, które cechuje duża ilość restauracji i dobra komunikacja z innymi częściami miasta.
  • okolice placu Rossio – ścisłe centrum, które skupia życie turystyczne i towarzyskie miasta. Jest to również najpopularniejsze w Lizbonie miejsce spotkań młodych ludzi. W okolicach placu znaleźć można liczne, klimatyczne kawiarenki ze stolikami wystawionymi na zewnątrz. Plac warto odwiedzić w godzinach wieczornych.
  • Praca de Commercio – wielka przestrzeń otoczona klasycystyczną zabudową.
  • okolice ronda Marques de Pombal, które oferują dobre połączenie komunikacyjne z innymi dzielnicami, za względu na znajdującą się w tym miejscu stację metra łączącą dwie linie.

  • Saldanha – zapewnia bardzo dobre połączenie z innymi częściami miasta, łączy dwie linie metra – żółtą i czerwoną.
  • Bairro Alto – centralna, modna i artystyczna dzielnica polecana osobom lubiącym puby i głośne imprezy. Jest to najlepsza dzielnica dla młodych ludzi, preferujących miejsca tętniące życiem (często nocnym). Ceny nie są tu wysokie, można znaleźć nocleg nawet w granicach 15 euro za noc,
  • Oriente – region polecany biznesmenom, tereny Expo. Okolice Oriente to także stacja metra, kolejka linowa, jeden z najdłuższych mostów na świecie, centrum handlowe, ogrody i parki, tereny spacerowe, restauracje i bary oraz nowoczesne budowle.

W Lizbonie są również punkty, które nie są polecane dla turystów i osób pomieszkujących w Lizbonie. Dzielnice, które można pominąć to: Martim Moniz, Cais do Sodre (okolice stacji kolejowej, stacji metro, przystani promów), Intendente, Alcantara, okolice portu, gdyż czasem bywa niebezpiecznie, a widoki w tych częściach miasta nie zachwycają i nie zachęcają do dłuższego pobytu.

Więcej: Hotele w Lizbonie >>

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także