Dzielnice Lizbony – czyli gdzie zamieszkać

Dzielnice Lizbony już same w sobie stanowią pewnego rodzaju atrakcję turystyczną. Lizbona, podobnie jak inne duże europejskie miasta ma miejsca, które są powszechnie uznawane za przyjemne, czyste i bezpieczne oraz takie, w których mieszkanie nie jest polecane.

Które dzielnice Lizbony są najlepsze?

Ważne jest, aby przy wyborze ostatecznego miejsca zamieszkania zastanowić się, czego oczekuje się od wyjazdu i jakie lokalizacje są preferowane. Pod uwagę można wziąć bliskość dworców kolejowych i pętli autobusowych, zabytków, szkół i uczelni, punktów biznesowych, terenów Expo, restauracji i pubów.

Więcej: Hotele w Lizbonie – najlepsze ceny i lokalizacje >>


Najpopularniejsze i najczęściej polecane dzielnice Lizbony, w których warto zamieszkać to:

  • Alfama – najstarsza i najbardziej magiczna dzielnica miasta, którą charakteryzują wąskie, urokliwe uliczki, kręte schody, porozwieszane na zewnątrz pranie oraz przemierzający uliczkami zabytkowy tramwaj linii 28. Ta zbudowana na skalistym podłożu dzielnica, zaczyna się poniżej Zamku Świętego Jerzego i sięga do brzegów rzeki Tag. Miejsce to zamieszkuje sporo starszych ludzi, a niezwykle klimatyczne kamienice często wymagają odnowienia. Najlepszym pomysłem na zwiedzanie i poruszanie się po Alfamie jest sentymentalna podróż małym, żółtym tramwajem nr 28 lub piesza wycieczka wśród magicznych uliczek. Alfama to także dzielnica muzyki fado. To właśnie tu odszukać można niezliczoną ilość knajpek zapewniających miły wieczór z muzyką w tle. Hotele w tej lokalizacji kosztują najczęściej około 250 zł za noc.

Zobacz także: Hotele w Lizbonie – najlepsze ceny i lokalizacje >>

Alfama | Lizbona

Alfama | Lizbona

Zobacz także: Alfama – najstarsza dzielnica Lizbony >>
Zobacz także: Tramwaj 28 >>

  • Baixa – nowsza dzielnica miasta, która mieści większość biur, banków i punktów biznesowych – bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Baixa to także ładne, odrestaurowane kamienice i czyste uliczki przyklejone do dwóch głównych placów Lizbony – placu Comercio oraz placu Rossio. Głównym elementem placu Comercio jest pomnik jeźdźca przedstawiający portugalskiego króla Józefa I oraz Łuk Triumfalny, jeden z bardziej charakterystycznych punktów miasta. Przy placu znajduje się najbardziej znana ulica Lizbony, czyli Rua Augusta. Przemierzając ją warto spojrzeć pod nogi i zwrócić uwagę na elementy kostki brukowej, które układają się w ładny obrazek. Na przeciwległym końcu ulicy wyłania się plac Rossio, czyli ścisłe centrum, które skupia życie turystyczne i towarzyskie miasta. Jest to również najpopularniejsze w Lizbonie miejsce spotkań młodych ludzi. W okolicach placu znaleźć można liczne, klimatyczne kawiarenki ze stolikami wystawionymi na zewnątrz. Plac warto odwiedzić w godzinach wieczornych. Nietrudno znaleźć w okolicy przyjemny nocleg, jednak ceny zaczyna się najczęściej od 200 zł za dobę.

Zobacz także: Hotele w Lizbonie – najlepsze ceny i lokalizacje >>
Zobacz także: Zabytki w Lizbonie >>

Łuk Triumfalny | Rua Augusta | Lizbona

Łuk Triumfalny | Rua Augusta | Lizbona

Zobacz także: Lizbona – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca >>

  • Graca – uznawana za jedno z ładniejszych miejsc Lizbony, które cechuje duża ilość restauracji i dobra komunikacja z innymi częściami miasta.
  • okolice ronda Marques de Pombal oferują dobre połączenie komunikacyjne z innymi dzielnicami, za względu na znajdującą się w tym miejscu stację metra łączącą dwie linie.


  • Saldanha – zapewnia bardzo dobre połączenie z innymi częściami miasta, łączy dwie linie metra – żółtą i czerwoną.
  • Bairro Alto – centralna, modna i artystyczna dzielnica polecana osobom lubiącym puby i głośne imprezy. Jest to najlepsza dzielnica dla młodych ludzi, preferujących miejsca tętniące życiem (często nocnym). W związku z tym, że Bairro Alto leży na wzgórzu, dzielnica ta oferuje również niezapomniane widoki na miasto. Warto zatrzymać się w punkcie widokowym Miradouro de Sao Pedro de Alcantara, na który wjeżdża się charakterystyczną windą – Elevador da Glória. Taras widokowy jest idealnym miejscem na podziwianie panoramy wschodniej części Lizbony. Ceny hoteli nie są tu wysokie, można znaleźć nocleg nawet w granicach 100 zł za noc,
  • Oriente – region polecany biznesmenom, tereny Expo. Okolice Oriente to także stacja metra, kolejka linowa, jeden z najdłuższych mostów na świecie, centrum handlowe, oceanarium, ogrody i parki, tereny spacerowe, restauracje i bary oraz nowoczesne budowle.

Zobacz także: Oceanarium i tereny Expo >>

Oriente | Lizbona

Oriente | Lizbona

 

W mieście są również punkty, które nie są polecane dla turystów i osób pomieszkujących w Lizbonie. Dzielnice, które można pominąć to: Martim Moniz, Cais do Sodre (okolice stacji kolejowej, stacji metro, przystani promów), Intendente, Alcantara, gdyż czasem bywa niebezpiecznie, a widoki w tych częściach miasta nie zachwycają i nie zachęcają do dłuższego pobytu.

Zobacz także: Hotele w Lizbonie – najlepsze ceny i lokalizacje >>
Zobacz także: Komunikacja miejska w Lizbonie >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.