Florencja: malowniczy Most Złotników

Most Złotników (Ponte Vecchio) to najstarszy most we Florencji, zawieszony na rzece Arno i jedna z największych atrakcji tego miasta.

Most Złotników

Aktualna konstrukcja pochodzi z XIV wieku i niesie ze sobą wielką historię miasta. Obecna konstrukcja jest czwartą wersją, a wcześniejsze dwie wersje zostały zniszczone przez powodzie, odpowiednio w 1117 roku i 1333 rok. Trzeci drewniany w latach 1335-1345 przebudowano na obecny, powstały z kamiennych ciosów, według projektu Taddeo Gaddi oraz Neriego di Fioravante.  Konstrukcja mostu opiera się na trzech przęsłach, opartych na wielkich filarach. One natomiast są odpowiedzialne za położoną na nich płytę o szerokości ponad 30 metrów. Para środkowych podpór zamieszczona jest w rzece Arno.

Po obu stronach mostu wybudowano małe budynki, które na samym początku były przeznaczone na pomieszczenia dla rzeźników i sprzedawców ryb, którzy pierwotnie zajmowali most. Jednak w związku z tym, że Ponte Vecchio był korytarzem łączącym urzędy Medyceuszy z Palazzo Pitti, Ferdynand I nie wyraził zgody, aby na drodze jego przejazdu sprzedawano surowe mięso. Po tej decyzji rzeźnicy byli zmuszeniu opuścić most, a ich miejsce zajęli złotnicy i jubilerzy (stąd nazwa Most Złotników).

Co ciekawe jest to jedyny most we Florencji, który w czasie II wojny światowej nie został zniszczony. Jest też najstarszym tego typu mostem w Europie.

Obecnie w miejscu tym mieszczą się sklepiki jubilerskie i punkty z pamiątkami. Wieczorem można tu spotkać również licznych artystów ulicznych. W związku z tym, że jest to główna atrakcja miasta, na moście często bywa bardzo tłoczno. Szczególnie w sezonie letnim przejście przez most jest bardzo trudne. Mimo to warto zobaczyć Most Złotników, chociażby ze względu na historię tego miejsca i niespotykaną konstrukcję.

Wszystkie pary, które mają w planach zawieszenie na moście kłódki na znak „wielkiej miłości”, muszą zrezygnować z planów. Jakiś czas temu miasto wprowadziło kategoryczny zakaz ze względu na zniszczenia, jakie w ten sposób powstały. Niedotrzymanie zakazu grozi karą finansową.

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także