Gozo – miniprzewodnik po wyspie

Gozo to wyspa archipelagu wysp maltańskich, położona 6 km na północny zachód od Malty.Wyspa ta to raj dla osób ceniących spokój, ciszę i intymny wypoczynek. 

Jak dotrzeć na Gozo

Gozo nie dysponuje swoim lotniskiem, ale bez problemu dotrzeć można na nią z wyspy Malta. Z Polski, a konkretnie z Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia bezpośrednie loty oferują tanie linie lotnicze Ryanair. Z lotniska na Malcie na Gozo dotrzeć można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zarezerwowanie wcześniej transferu lotnisko – hotel – lotnisko. Usługę taką zarezerwować można na maltatransfer.com. Godziny odjazdów dostosowane są bezpośrednio do godzin przylotów i odlotów.

Na Malcie dobrze rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej. Z lotniska bez problemu można dotrzeć do Valletty czyli stolicy Malty, a z niej do każdego zakątka wyspy. Można również skorzystać z bezpośrednich linii łączących lotnisko z największymi kurortami turystycznymi. Podróż jest możliwa zarówno w dzień jak i w nocy.

Szczegółowy rozkład linii (lotnisko) >>
Rozkład jazdy autobusów >>
Rozkład jazdy autobusów nocnych >>
Mapy tras autobusowych >>

Aby dostać się z Malty na Gozo skorzystać można z promu. Najczęściej przeprawa promem odbywa się z miejscowości Ćirkewwe (na północy wyspy) do Mgarr na Gozo. Podróż promem trwa nie dłużej niż pół godziny, a promy kursują średnio co 45 minut. Koszt biletu na prom to około 4.65 euro. Osiągnięcie zamierzonego celu na tej małej wyspie też nie jest trudne, gdyż rozkład jazdy autobusów skorelowany jest z przeprawą promową.

Możliwa jest także przeprawa z Sa Maison (niedaleko Valletty) do Mgarr na Gozo. Rejsy trwają około 90 minut, ale odbywają się znacznie rzadziej. Zarówno do Ćirkewwe jak i Sa Maison dojechać można komunikacją miejską.

Rozkład jazdy autobusów >>
Prom na Gozo >>

Możliwe jest również wynajęcie samochodu. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na między innymi stronie Rentalcars.com. Ceny taksówek są dość wysokie – jednak można się „targować”.

Gozo

Gozo | Azure Window | eprzewodnik.com

Autobusy na Gozo

Poruszanie się autobusem po Gozo jest dość tanie, a przy tym nie jest trudne. Na Gozo kursują autobusy tego samego przewoźnika co na Malcie. Również cena biletów jest taka sama – co ważne, bilety nie są takie same i nie można wykorzystać biletu zakupionego na Malcie do poruszania się po wyspie Gozo. Autobusy wyruszające z portu skorelowane są z przeprawą promową. Większość autobusów przejeżdża przez główny dworzec autobusowy w Victorii (autobusy od 301 do 313 oraz 323). Autobusy kursują do głównych punktów wyspy, dla przykładu: Dwejra (okolice Azure Window) – autobus linii 311, Marsalforn – 310, 322, Xlendi – 306, Ramla Bay – 302, 322.

Hotele na Gozo

Baza hotelowa nie jest tak atrakcyjna, jak na Malcie, jednak bez problemu można znaleźć coś dla siebie. Największy wybór hoteli jest w Xlendi, Marsalforn, okolicach San Lawrenz czy Victorii. Ceny noclegów są zazwyczaj niższe niż na sąsiedniej Malcie. Na wyspie nie ma pól namiotowych czy kempingów. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową np.: Booking.com.

Co zobaczyć na Gozo?

Jednym z najważniejszych punktów wyspy jest Azure Window znajdujące się na przylądku Dwejra. Jest to ukształtowany przez naturę ogromny łuk skalny, przez który przepływa lazurowa woda morza śródziemnego.

Będąc na Gozo niemożna ominąć Victorii – stolicy wyspy. Główne atrakcje tej miejscowości to plac w centrum miasta, będący głównym punktem spotkań, ale także:

  • Rundle Gardens, czyli piękne, kwieciste ogrody, na terenie których urządzane są rodzinne pikniki.
  • Citadel – twierdza, która mieści we wnętrzu kilka muzeów: archeologiczne, folkloru, przyrodnicze czy katedralne.
  • Bazylika św. Jerzego zwana także Złotą Bazyliką ze względu na bogato złocone wnętrze, które jest imponujące i uznawane za największy skarb wyspy.

Wyspa ta to również ładne piaszczyste plaże, do najbardziej znanych należą:

  • Ramla Bay – długa, 200 metrowa, która miejscami przypomina dziką, opuszczoną plażę.
  • San Blas Bay to bardzo cicha i niezwykle urocza mała plaża, kryjąca pewną ciekawą niespodziankę.
  • Dahlet Qorrot to mała plaża, której znakiem charakteryzującym to miejsce są wbudowane w skałę miejsca na łodzie rybackie.

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także