Wyspa Gozo – miniprzewodnik po wyspie

Wyspa Gozo należy do wysp maltańskich i położona jest 6 km na północny zachód od Malty. Gozo to raj dla osób ceniących piękne widoki, ciszę i spokojny wypoczynek. 

Jak dotrzeć na Gozo

Wyspa Gozo nie dysponuje swoim lotniskiem, ale bez problemu dotrzeć można na nią z wyspy Malta. Z Polski bezpośrednie loty oferują m.in. Ryanair. Z lotniska na Malcie na Gozo dotrzeć można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zarezerwowanie wcześniej transferu lotnisko – hotel – lotnisko. Usługę taką zarezerwować można na terravision.eu. Godziny odjazdów dostosowane są bezpośrednio do godzin przylotów i odlotów. Podróżując większą grupą warto sprawdzić również ofertę kiwitaxi.

Na Malcie dobrze rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej. Z lotniska bez problemu można dotrzeć do Valletty czyli stolicy Malty, a z niej do każdego zakątka wyspy. Można również skorzystać z bezpośrednich linii łączących lotnisko z największymi kurortami turystycznymi. Podróż jest możliwa zarówno w dzień, jak i w nocy.

Zobacz także: Szczegółowy rozkład linii (lotnisko) >>
Zobacz także: Trasy i rozkład jazdy autobusów >>


Aby dostać się z Malty na wyspę Gozo skorzystać można z promu. Najczęściej przeprawa promem odbywa się z miejscowości Ćirkewwe (na północy wyspy) do Mgarr na Gozo. Podróż promem trwa nie dłużej niż pół godziny, a promy kursują średnio co 45 minut. Koszt biletu na prom to około 4.65 euro. Osiągnięcie zamierzonego celu na tej małej wyspie też nie jest trudne, gdyż rozkład jazdy autobusów skorelowany jest z przeprawą promową.

Możliwa jest także przeprawa z Sa Maison (niedaleko Valletty) do Mgarr na Gozo. Rejsy trwają około 90 minut, ale odbywają się znacznie rzadziej. Zarówno do Ćirkewwe jak i Sa Maison dojechać można komunikacją miejską.

Zobacz także: Trasy i rozkład jazdy autobusów >>
Zobacz także: Prom na Gozo >>

Możliwe jest również wynajęcie samochodu. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na między innymi stronie Rentalcars.com. Ceny taksówek są dość wysokie – jednak można się „targować”.

Gozo

Gozo | Azure Window | eprzewodnik.com

Autobusy na Gozo

Poruszanie się autobusem po Gozo jest dość tanie, a przy tym nie jest trudne. Na Gozo kursują autobusy tego samego przewoźnika, co na Malcie. Również cena biletów jest taka sama – ale uwaga, bilety nie są takie same i nie można wykorzystać biletu zakupionego na Malcie do poruszania się po wyspie Gozo. Autobusy wyruszające z portu, a ich rozkład skorelowany jest z przeprawą promową. Większość autobusów przejeżdża przez główny dworzec autobusowy w Victorii (autobusy od 301 do 313 oraz 323). Autobusy kursują do głównych punktów wyspy, dla przykładu: Dwejra (okolice Azure Window) – autobus linii 311, Marsalforn – 310, 322, Xlendi – 306, Ramla Bay – 302.

Zobacz także: Mapa tras autobusowych >>

Wyspa Gozo | Trasy autobusowe

Wyspa Gozo | Trasy autobusowe | źródło: https://www.publictransport.com.mt/en/route-map

Inna opcja to skorzystanie z autobusu turystycznego – dla pewności bilet kupić można z wyprzedzeniem.

Zobacz także: Autobus turystyczny – bilety >>

Hotele na Gozo

Baza hotelowa nie jest tak atrakcyjna, jak na Malcie, jednak bez problemu można znaleźć coś dla siebie. Największy wybór hoteli jest w Xlendi, Marsalforn, okolicach San Lawrenz czy Victorii. Ceny noclegów są zazwyczaj niższe niż na sąsiedniej Malcie. Na wyspie nie ma pól namiotowych czy kempingów. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową np.: Booking.com.


Co zobaczyć na Gozo?

Jednym z najważniejszych punktów wyspy było Azure Window znajdujące się na przylądku Dwejra. Ukształtowany przez naturę ogromny łuk skalny, przez który przepływała lazurowa woda. Niestety w 2017 roku sztorm zniszczył to charakterystyczne miejsce. Na szczęście w okolicy uchowało się kilka innych formacji skalnych i słone jezioro. Tuż obok dawnego łuku znajduje się też Blue Hole, czyli Błękitna Dziura głęboka na 60 metrów. Jest to doskonałe miejsce do nurkowania. Inny ciekawy punkt to Wewnętrzne Morze połączone z otwartymi wodami tunelem wydrążonym w skałach.

Wyspa Gozo mapa

Wyspa Gozo | Mapa | źródło: www.visitmalta.com

Będąc na Gozo niemożna ominąć Victorii – stolicy wyspy. Główne atrakcje tej miejscowości to plac w centrum miasta, będący głównym punktem spotkań, ale także:

  • Rundle Gardens – piękne, kwieciste ogrody, na terenie których urządzane są rodzinne pikniki.
  • Citadel – twierdza, która mieści we wnętrzu kilka muzeów: archeologiczne, folkloru, przyrodnicze czy katedralne. Zapewnia również fenomenalny widok na wyspę Gozo.
  • Bazylika św. Jerzego zwana także Złotą Bazyliką ze względu na bogato złocone wnętrze, które jest imponujące i uznawane za największy skarb wyspy.

Kolejne ciekawe miejsce to Marsalforn, czyli największy kurort Gozo. Tak naprawdę jest to jednak niewielka miejscowość położona przy zatoce noszącej tę samą nazwę. Na tym niewielkim obszarze kryje się piaszczysta plaża, cudne wybrzeże z ciekawymi miejscami do pływania, dość długa promenada i klimatyczny port otoczony przeźroczystą wodą.

Niedaleko, w Xwejni, znajdują się panwie solne, czyli wykute w skalistym nabrzeżu baseny o charakterystycznym kształcie, w których zachodzi proces odparowywania soli. Chociaż nie produkuje się w tym miejscu soli na przemysłową skalę, mieszkańcy zbierają ją sobie do domu.

Wyspa ta to również ładne piaszczyste plaże, do najbardziej znanych należą:

  • Ramla Bay – długa, 200 metrowa, która miejscami przypomina dziką, opuszczoną plażę.
  • San Blas Bay – bardzo cicha i niezwykle urocza mała plaża, kryjąca pewną ciekawą niespodziankę.
  • Dahlet Qorrot – mała plaża, której znakiem charakteryzującym to miejsce są wbudowane w skałę miejsca na łodzie rybackie.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com