Gran Canaria co warto zobaczyć, co zwiedzić, gdzie być

Gran Canaria to nie tylko plaże, ale także zabytki, muzea i wiele innych. Nazywana jest „kontynentem w miniaturze” dzięki różnicom geograficznym oraz zróżnicowanej florze i faunie.

Gran Canaria, co warto zobaczyć?

Ruchome wydmy

Niewątpliwą atrakcją zlokalizowaną na południu wyspy w Maspalomas. W pobliżu Playa del Ingles znajdują się ruchome wydmy ciągnące się na powierzchni 328 ha i osiągające nawet 10 – 15 m wysokości, zapewniające przepiękne widoki i niezapomniane wrażenia. Nigdzie więcej na Wyspach Kanaryjskich nie można znaleźć tak ogromnego obszaru wydmowego.

Pico de Bandama

Najlepszy punkt widokowy to położony około 12 kilometrów na południe od stolicy Las Palmas krater Caldera de Bandama. Na sam szczyt prowadzi asfaltowa droga. Ze szczytu wzgórza zobaczyć można nie tylko krater, ale także można podziwiać panoramę stolicy wyspy Las Palmas. W drodze na szczyt ukazuje się wnętrze krateru, którego średnica wynosi około 1000 metrów przy głębokość około 210 metrów, obwód to około 3,5 km. Istnieje możliwość pieszej wycieczki na około krateru, podczas której na dnie krateru zauważyć można opuszczoną osadę, nie ma jednak możliwości zejścia do niej.
Szczegóły dojazdu >>

Muzeum kanaryjskie

Kolejne ciekawe miejsce to Museo Canario. Jest to niewątpliwie największe i najbardziej polecane muzeum na wyspie. Tematyka wystawy poświęcona jest rdzennym mieszkańcom Gran Canarii. Niezliczona liczba materiałów i kompletnych obiektów lub ich fragmentów sprawia, że muzeum to w najbardziej wyczerpujący sposób ukazuje, jak żyli i czym się zajmowali. Bogata ekspozycja zawiera takie eksponaty jak: wyroby ceramiczne Guanczów, sprzęty rolnicze, biżuteria, przedmioty codziennego użytku. Stała ekspozycja muzeum to także bardzo duży zbiór czaszek i kości, a także mumii Guanczów. Ze względu na prace archeologiczne nie ma możliwości obejrzenia ich oryginałów, gdyż znajdują się poza budynkiem, w pobliżu miejscowości Galdar. W muzeum kanaryjskim odnaleźć możemy także rekonstrukcję słynnej ściany znajdującej się w Malowanej Grocie. Muzeum czynne jest codziennie, od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00, W soboty, niedziele i święta od 10:00 do 14:00. Koszt biletu to 4 euro, w poniedziałki wstęp wolny. Muzeum usytuowane jest przy Doctor Verneau, 2, Vegueta 35001 Las Palmas de Gran Canaria, gdzie dojechać można autobusem linii 1 i 2 oraz 50 i 30.
Szczegóły dojazdu >>


Cenobio de Valerón

Cenobio de Valerón to stanowisko archeologiczne, jedno z zabytków Guanczów, rdzennych mieszkańców wyspy. Stanowisko to skupia około 300 jaskiń rozmieszczonych na kilku poziomach. Część z nich wydrążona została przez ludzi, pozostała to naturalne jaskinie, połączone ze sobą schodami i tunelami. Ze względu na możliwość odpadania kamieni ze ścian i bezpieczeństwo turystów, większa część kompleksu nie jest dostępna dla zwiedzających. Można jednak zobaczyć to wyjątkowe miejsce z zewnątrz od środy do niedzieli 10.00 do 18.00 (w sezonie zimowych godziny do 17.00).
Kompleks jaskiń znajduje sie przy Cuesta de Silva, s/n Santa María de Guía.

Cueva Pintada – Malowana grota

To najsłynniejszy zabytek Gran Canarii. Jaskinia ta odkryta została w 1873 r. Na jej dnie znaleziono wyroby ceramiczne, ludzkie szczątki i pomalowane w kolorowe figury geometryczne ściany. Ze względu na prowadzone badania archeologiczne grota ta zamknięta jest przed osobami z zewnątrz, można jednak zobaczyć rekonstrukcję ściany w Museo Canario znajdującym się w Las Palmas.

Dom Krzysztofa Kolumba

Dom Krzysztofa Kolumba to muzeum zlokalizowane w miejscu, w którym przebywał podczas postoju w podróży. W muzeum zobaczyć można kopie map, model jednaj z jego łodzi, portrety, a także przedmioty i narzędzia, którymi się posługiwał. Wstęp do muzeum jest bezpłatny i można je zwiedzać od poniedziałku do piątku od 09.00 do 19.00, w soboty od 10.00 do 18.00, w niedziele i święta od 10.00 do 15.00. Muzeum usytuowane jest przy Colón, 1 – 35001 Las Palmas de Gran Canaria, gdzie dojechać można także komunikacja miejską tj. autobusem nr 1, 2, 3, 30.
Szczegóły dojazdu >>

Casa – Museo Perez Galdos

Casa – Museo Perez Galdos to budynek, w którym narodził się i mieszkał pisarz. Efektowne dziedzińce sprawiają, że sama kamienica jest godna uwagi. Muzeum kryje w sobie osobiste pamiątki, listy, rękopisy, książki, przedmioty dekoracyjne, instrumenty muzyczne czy fotografie mistrza. Muzeum znajduje się przy C/ Cano, 2 y 6 35002 Las Palmas de Gran Canaria, gdzie dojechać można autobusem nr 1, 2 lub 3.
Szczegóły dojazdu >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.