Grecka wyspa Chios – zabytki i atrakcje „mastyksowej” wyspy

Obecnie wyspa Chios znana jest nie tylko ze swojej historii, ale także z pięknych krajobrazów i walorów turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują stare, klimatyczne miasta i mastyksowe wioski.

Wyspa Chios nie jest luksusowym kurortem pełnym zadbanych uliczek i czystych plaż. Wiele ulic i domów, również w dużych miejscowościach, przypomina stare i opuszczone miasta. Niemniej jednak daje to wyspie niesamowity klimat.

Hotele na wyspie Chios

Na wyspę dostać można się promem lub samolotem. Noclegi nie są drogie. Przyjemny pokój można wynająć już od 100 zł za dobę. Najwięcej hoteli znaleźć można w okolicach miasta Chios i pobliskiego Karfas. Poszukując noclegu warto z wyprzedzeniem przeglądać serwisy takie jak booking.com, gdzie trafić można na tzw. oferty dnia, które pozwolą zarezerwować pokój z nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.

Najważniejsze punkty rozrzucone są po całej wyspie. Z tego względu warto wynająć samochód lub skuter. Niektóre miejsca, szczególnie na północy wyspy, są trudno dostępne i wymagają pokonania górzystych terenów. Pomimo tego, że wypożyczalnie dostępne są w większych miejscowościach, w sezonie letnim zorganizowanie samochodu czasami nie jest proste. Najlepiej zarezerwować auto przed wyjazdem na przykład na Rentalcars.com.

Zobacz także: Hotele na Chios – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów na Chios >>


Komunikacja w Grecji

Wyspa Chios

Miasto Chois

Stolicą wyspy jest miasto Chios położone na wschodnim wybrzeżu. To tutaj mieszka większa część rdzennych mieszkańców. Chios wybudowano w miejscu dawnej osady antycznej, o istnieniu której dowodzą pozostałości po murach obronnych i teatrze. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest twierdza wzniesiona przez Bizantyjczyków, która w późniejszych latach przeszła kilka rozbudów i rozbiórek. Prowadzi do niej zdobiona brama ulokowana tuż obok jednego z urzędów. W pobliżu twierdzy uwagę przykuwa zabytkowa dzielnica wypełniona żydowskimi i tureckimi domami. Klimat tego miejsca tworzą bardzo wąskie uliczki z przyklejonymi do nich meczetami i tureckimi studniami. Będąc w okolicy warto udać się na plac Vounakiou, przy którym w niewielkich lokalnych sklepikach można kupić … chyba wszystko.

Opuszczając miasto i udając się na północ dotrzeć można do charakterystycznych wiatraków. Znajdują się nad samym morzem i niewątpliwie stanowią jedną z atrakcji turystycznych. Nie pełnią już swojej funkcji, ale należą do najlepiej zachowanych greckich wiatraków.

Zobacz także: Hotele na Chios – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów na Chios >>

Wyspa Chios

Wyspa Chios

Wyspa Chios

To nie miasto Chios jest największym kurortem na wyspie, a pobliskie Karfas. To właśnie tu czeka najwięcej miejsc noclegowych, tawern, barów i oczywiście piękna plaża.

Jedną z większych atrakcji turystycznych wyspy jest dolina Kambos pełna cytrusowych i oliwnych gajów. Wśród drzew ukryte są zabytkowe rezydencje. Te częściowo zniszczone domy pokazują, jak żyli majętni mieszkańcy Chios. Okazałe mury otaczają budowle charakteryzujące się bałkańskim i włoskim stylem. Co ciekawe niektóre z nich zostały odnowione i przekształcone w przyjemne pensjonaty.

Przemierzając wyspę Chios warto udać się w kierunku monastyru Nea Moni, ukrytego w górskiej dolinie. Monastyr został wzniesiony ku czci ikony Panny Marii, a w późniejszych latach budynek należał do najbogatszych klasztorów w Grecji. Lata świetności potwierdzają bezcenne mozaiki, które w części przetrwały do dziś i wypełniają wnętrza monastyru.  Miejsce to ma również historyczne znaczenie i przywodzi na myśl trudny moment w dziejach wyspy. W 1822 roku na Chios miała miejsce rzeź, podczas której Turcy zabili 20 tys. Greków (m.in. wszystkich obecnych tu mnichów), a kolejne 50 tys. wzięli do niewoli. Z tego względu Chios nazywane jest czasami przez mieszkańców męczeńską wyspą.

Mając chwilę czasu zobaczyć można Anavatos, czyli wymarłą kamienną wioskę, położoną tuż przy wysokim urwisku. W związku z tym, że da się do niej dojechać tylko z jednej, północnej strony – miejsce to powstało jako schronienie przez tureckimi najazdami. Anavatos charakteryzuje się rzadko spotykaną zabudową. Kamienne domy dysponują malutkimi oknami i sprytnie schowanymi drzwiami.

Warto udać się również w kierunku Volissos. Na szczycie wzgórza położony jest bizantyński zamek o trapezowym kształcie. Ciekawostką są podziemne korytarze, które prowadzą z zamku do morza. Volissos charakteryzuje specyficzna zabudowa, mocno zniszczone domy przyklejone do wąskich, brukowanych uliczek tworzą ciekawy klimat. Miejsce to zapewnia również niepowtarzalny widok na morze i wyspę.

Wyspa Chios | Volissos

Wyspa Chios | Volissos

Mastyksowa część wyspy Chios

Na południu wyspy, wśród pagórków, kryje się „zagłębie” mastyksu. Pośród niewysokich drzew skrywa się kilkanaście wiosek znanych ze zbiorów żywicy. Mastyks (masticha) z Chios jest żywicą chronioną przez Unię Europejską, jako produkt wyłącznie grecki i często nazywana jest „łzami Chios”. Sławna na całym świecie ze swego smaku i aromatu lokalna żywica stanowi główne źródło dochodów dla wielu mieszkańców wyspy. Współczesna medycyna alternatywna  upatruje w niej lekarstwa na nadciśnienie i osłabienie układu odpornościowego. Najlepiej zachowane wioski to Armolia, Emborios, Mesta i Pirgi. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia, gdyż wygląda, jak mieszanka orientu z włoskim renesansem.

Pirgi (Pyrgi)

Miasteczko słynie z biało-szarych geometrycznych wzorów (tzw. ksyst), które zdobią elewację budynków. To właśnie w jednym z nich przez pewien czas mieszkał Krzysztof Kolumb. Układ budynków i ich forma w przeszłości stanowiły doskonałą obronę przed atakami najeźdźców. Obronne mury, wyjątkowo wąskie i kręte uliczki oraz brak okien i drzwi od zewnętrznej strony sprawiały, że wioska była praktycznie nie do zdobycia.


Wyspa Chios | Pyrgi

Wyspa Chios | Pyrgi

W Pyrgi znajduje się także XIV wieczny kościół 12 Apostołów. Ikony zachowane na tak małej powierzchni sprawiają, że chce się je dotknąć, jednak ze względu na naturalne składniki zawarte w farbach jest to surowo zabronione.

Jadąc dalej w kierunku Olimbi warto zatrzymać się przy jaskini Sikias Olimbon, w głębi której zobaczyć można stalagmity i stalaktyty.

Inne popularne miejsce to wioska Mesta. Ciekawa mieszanka dawnego klimatu połączona z wszechobecną komercjalizacją. Głównym punktem jest stare miasto częściowo otoczone przez pozostałości murów obronnych. W przeszłości do miasta prowadziło kilka bram, po przejściu których ukazywały się charakterystyczne kamienne domy z płaskim dachem. Budynki otoczono wąskimi uliczkami, które z czasem stworzyły swoisty labirynt.

Wyspa Chios – północna część

Północna część wyspy nie jest tak atrakcyjna, jak południowe Chios. Zdominowały ją góry Pelineo i Amani. Chcąc pokonać ten obszar warto nastawić się na przejażdżkę po wyjątkowo krętych ścieżkach. Przy drogach leżą niewielkie wioski, często bardzo zaniedbane.

Zobacz także: Hotele na Chios – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów na Chios >>

Plaże na wyspie Chios

Na wyspie jest kilkadziesiąt plaż. Jedne z nich są duże i dobrze zagospodarowane, inne niewielkie i trudno dostępne. Najładniejsze znajdują się we wschodniej części wyspy.

Najładniejsze plaże na Chios – wschodnia część wyspy:

 • Vrontados – jedno z lepszych kąpielisk na wyspie, niewielka, ale bardzo przyjemna plaża;
 • Daskalopetra – żwirowa plaża z kamieniem, na którym przesiadywał Homer;
 • Karfas – najpopularniejsza plaża na wyspie, pokryta drobnym piaskiem, bardzo dobrze zagospodarowana;
 • Agia Fotini – żwirowa, popularna plaża;
 • Megas Limnionas – piaszczysta, spokojna plaża;
 • Agia Ermioni – malutka, piaszczysta plaża;
 • Seagulls – mała, położona w zatoce;

Najładniejsze plaże na Chios – północna część wyspy:

 • Giosona – żwirowa, jedna z najdłuższych plaż, dobrze zagospodarowana;
 • Nagos – niewielka, pokryta różnokolorowymi kamyczkami, jedna z ładniejszych plaż;
 • Volissos – mała, lekko opuszczona
 • Managros – duża, dzika, piaszczysta plaża;
 • Magemena – przyjemna, piaszczysta plaża, jedna z popularniejszych w tej części wyspy;
 • Agiasmata – niewielka, charakteryzują ją wysokie fale;

Najładniejsze plaże na Chios – zachodnia część wyspy:

 • Didimes – połączenie kilku małych, piaszczystych plaż;
 • Elinda – wąska, ale bardzo ładna plaża, otoczona drzewami;
 • Limnos – przyjemna, długa plaża;
 • Lithi – idealna na spokojny wypoczynek;
 • Managros – długa, ale trochę zapomniana;
 • Makria Ammos – spora, ale dzika plaża;

Najładniejsze plaże na Chios – południowa część wyspy:

 • Agia Dinami – cicha, zachwyca krajobrazem;
 • Mavra Volia – czarna, żwirowa plaża;
 • Komi – piaszczysta, jedna z lepszych plaż na wyspie;
 • Apothika – pokryta ciemnymi kamykami;
 • Kato Fana – niewielka, piaszczysto-żwirowa plaża;
 • Avlonia – spokojna, położona w niewielkiej zatoce;

W okolicy Chios znajdują się wyspy Psara i Oinousses.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także