Grecka wyspa Samos … czy i Ty zostaniesz Pitagorasem? ;)

Samos to grecka wyspa, na której urodził się Pitagoras. Na Samos życie toczy się wolniej, a rdzenni mieszkańcy „szukają szczęścia w drobnej przyjemności”.

Wyspa Samos leży u wybrzeży Azji Mniejszej, tylko 70 km od tureckiego wybrzeża. Krystalicznie czysta woda, uprzejmi mieszkańcy, piękne plaże, górskie krajobrazy i urokliwe gaje oliwne sprawiają, że Samos staje się coraz bardziej popularne. Niektórzy uważają nawet, że jest to najładniejsza wyspa na Morzu Egejskim, na pewno jest najbardziej zieloną wyspą całego archipelagu.

Hotele na Samos

Hotele na Samos nie są drogie. Ceny najczęściej wahają się od 120 do 350 zł za noc. Wiele hoteli dysponuje basenem, a w cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Planując wyjazd pokój warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż najlepiej oceniane pokoje wyprzedają się już na kilka miesięcy przez terminem pobytu. Poszukując noclegu można sprawdzić ofertę Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój nawet z 60% zniżką. Dodatkowo większość zamieszczonych tam ofert pozwala na darmowe anulowanie dokonanej wcześniej rezerwacji.

Najwięcej miejsc noclegowych znaleźć można w okolicach: Marathokampos, Pythagoreion, Kokkari, Samos czy Karlovasi.


Jak poruszać się po wyspie?

Komunikacja miejska na wyspie nie jest perfekcyjnie zorganizowana. Aby zobaczyć całą wyspę warto wypożyczyć samochód lub skuter (wymagana odpowiednia kategoria prawa jazdy). Pomimo tego, że wypożyczalnie samochodów ulokowane są w każdej większej miejscowości, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste. Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o warunkach wynajmu można szukać na  Rentalcars.com.

Najważniejsze miejscowości na wyspie Samos

Vathi

Vathi (współczesna nazwa to Samos) jest stolicą wyspy. Największą atrakcją miejscowości jest kilkumetrowy posąg przedstawiający młodego mężczyznę. To niezwykle kameralne miasteczko charakteryzuje się labiryntem wąskich uliczek, z przyklejonymi do nich domami z białą fasadą i czerwoną dachówką. Przy nabrzeżu bez problemu usiąść można w tawernie. Miasteczko to choć wyjątkowo spokojne, nie jest nudne. Każdy znajdzie coś dla siebie, czy to w klimatycznej knajpce, czy też w nocnym klubie, otwartym niemalże do rana. W okolicy odpocząć można na jednej z kliku plaż, są one jednak żwirowe.

Karlovassi

Karlovassi to drugie co wielkości miasto, które stanowi idealną bazę wypadową. Chcąc zamieszkać w tym miejscu warto rozważyć Paleo Karlovassi zachęcające starą, tradycyjną zabudową i uroczymi zaułkami. W okolicy znajduje się jedna z ładniejszych plaż – Potami, otoczona zielonymi klifami. Punktem obowiązkowym są pobliskie wodospady (na zachód od miasta).


Marathokampos

Marathokampos – dobre miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Tuż obok znajduje się plaża Psili Amnos, która charakteryzuje się bardzo łagodnym zejściem do morza. Plaża jest szeroka i piaszczysta, ale ze względu na brak bezpośredniej zabudowy mieszkalnej odznacza się dość ubogim zapleczem gastronomicznym.

Pithagorio

Pithagorio – bardzo znana miejscowość, której nazwa pochodzi oczywiście od Pitagorasa. Bardzo ładne miejsce, położone nad zatoką. Oprócz piaszczystych plaż Pithagorio oferuje również najstarszy w całym rejonie port. Inne ciekawe miejsca to stara wieża z zabytkową warownią, antyczny teatr i łaźnie, akwedukt Eupalinosa oraz pomnik Pitagorasa. Miejscowość została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Vatsalakia

Vatsalakia – popularny kurort idealnie położony u podnóża szczytu Kerki. Tamtejsza plaża jest kamienista, ale wszelkie niedogodności rekompensuje niepowtarzalny widok. Świetny punkt wypadowy dla wszystkich, którzy w trakcie wypoczynku chcą udać się w góry. Górska wycieczka zajmuje podobno od 6 do 8 godzin.

Kokkari

Kokkari – typowy kurort turystyczny położony na malowniczym cypelku.

Dodatkowe atrakcje

  • środkową część wyspy zajmują góry Ambelos, będące popularnym kierunkiem pieszych wycieczek;
  • będąc na wyspie koniecznie trzeba spróbować tamtejszych muscatów – wytwarzanych z wyjątkowo starych szczepów winnych. To słynne wino dojrzewa kilka lat;
  • mając chwilę wolnego czasu warto udać się do Turcji lub na pobliską wyspę Patmos.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.