Helsinki na weekend – ciekawy pomysł na wyjazd

Helsinki to bardzo dobry pomysł na weekend. Nie jest to najładniejsze miasto w Europie, ale ma swój urok – najciekawsze miejsca bez problemu zobaczyć można podczas krótkiego pobytu.

Helsinki to niewielkie miasto, które zwiedzić można podczas weekendowego spaceru. Rezerwując nocleg w centrum miasta lub najbliższej okolicy nie ma nawet potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej czy samochodu.

Hotele w Helsinkach

Hotele w Helsinkach nie należą do najtańszych, ale niezależnie od rodzaju noclegu standard jest raczej wysoki. Wśród młodych osób dużą popularnością cieszą się niedrogie hostele oferujące łóżka w wieloosobowych pokojach. Takie rozwiązanie kosztuje z reguły 100 – 150 zł za noc. Zdecydowanie droższe są prywatne pokoje z łazienką położone w dogodnej lokalizacji. Taki komfort kosztuje najczęściej kilkaset złotych za noc. Planując wyjazd warto przeglądać takie serwisy, jak Booking.com, gdzie znaleźć można specjalne oferty, pozwalające zarezerwować pokój z dodatkowymi udogodnieniami lub widoczną zniżką.


Helsinki na weekend

Temppeliaukio

Jedną z głównych atrakcji Helsinek jest Temppeliaukio, czyli nowoczesny, luterański kościół wykuty w skale. Powstał w latach 1968-1969 według projektu braci Timo i Tuomo Suomalainenów, który zakładał wkucie go w masywną, litą, granitową skałę, aby zachować naturalny teren. Z zewnątrz nie zachwyca i gdyby nie obszerne rekomendacje pojawiające się w przewodnikach z pewnością byłby omijany, również dlatego, że ciężko do niego trafić – podpowiadając znajduje się przy ulicy Lutherinkatu 3. Wszystko zmienia się z chwilą przekroczenia progu kaplicy, gdy pojawia się piękne, lekko mroczne wnętrze. Poza kamiennym ołtarzem zobaczyć można również mosiężne organy i świeczniki. Całość dopełnia okrągłe sklepienie wykonane z charakterystycznie splecionego miedzianego drutu oraz szklane wstawki, przez które wpada naturalne światło. Jak to często bywa w tego typu miejscach, budynek ma wyjątkową akustykę, przez co często pełni funkcję sali koncertowej, w której organizowane są koncerty muzyki klasycznej. Temppeliaukio to na pewno jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Helsinkach i jeden z piękniejszych kościołów w Europie.

Helsinki na weekend

Helsinki na weekend

Plac Senacki

Będąc w Helsinkach na pewno należy wybrać się w okolice placu Senackiego. Jest to najważniejsze miejsce w stolicy, skupiające wokół siebie mnóstwo atrakcji.

Najbardziej charakterystycznym punktem tego miejsca jest monumentalny, biały budynek, do którego prowadzą schody. Ta wybudowana na wzniesieniu budowla to luterańska katedra, zaprojektowana w XIX wieku przez niemieckiego architekta Carla Ludwiga Engela. Wspomniane schody stanowią bardzo popularne miejsce spotkań i pewnego rodzaju punkt widokowy na miasto. Okolica jest piękna, ale warto zajrzeć też do środka katedry. Skromne wnętrza są tak odmienne od bogato zdobionych kościołów znanych z innych europejskich miast. Co ciekawe w krypcie świątyni znajduje się kawiarnia, co nie jest standardem w tego typu miejscach.

Wszyscy, którzy odwiedzają Finlandię z miłości do Muminków, na przeciwko katedry znajdą istny raj – sklepik, którego wnętrza kryją skarby, o które prawdziwy fan Doliny Muminki powinien powalczyć 😉

Niemalże u stóp katedry stoi posąg cara Aleksandra II wzniesiony w 1896 roku. Wiele wskazuje na to, że jest to jedyny zachowany pomnik cara poza granicami Rosji. Dookoła placu stoją klasycystyczne budynki, między innymi Pałac Rządu zwany potocznie Domem Senatu oraz główna siedziba Uniwersytetu Helsińskiego. Warto również skręcić w ulicę Sofikat, przy której stoi zielona budka telefoniczne, w której „koniecznie” trzeba zrobić sobie zdjęcie.

Zobacz także: Hotele w Helsinkach >>

Sobór Uspieński

Plac Senacki znajduje się nieopodal Soboru Uspieńskiego, prawosławnej świątyni położonej na wzgórzu wyspy Katajanokka. Piękny budynek z czerwonej cegły to pozostałość po rosyjskim panowaniu. Sobór postał zgodnie z projektem Aleksieja Gornostajewa w połowie XIX wieku, który zakładał ozdobienie go 13 złotymi kopułami symbolizujących Jezusa i dwunastu apostołów. Wnętrze skrywa zbiór wyjątkowych ikon i 7 dzwonów – jeden z nich jest darem mieszkańców Moskwy.


Chwila odpoczynku …

Potrzebując w drodze powrotnej odrobiny wytchnienia warto skierować swe kroki w kierunku Esplanady, gdzie znajduje się duży kawałek zieleni i reprezentacyjna aleja, dochodząca aż do portu. Po obu stronach znajdują się monumentalne kamienice, kawiarnie i restauracje, również te ekskluzywne oraz drogie hotele. Jest to bardzo popularny fragment miejsca, dlatego latem czasami ciężko znaleźć wygodne miejsce.

Kauppatori

Tuż obok alei znajduje się bardzo znany targ rybny, położony obok przyjemnego portu. Niezależnie od tego, czy ma się w planach zakup pamiątek, czy rybnych przekąsek, warto zajrzeć tu na chwilę. Na licznych straganach leżą zarówno lokalne rękodzieła, będące fajnym prezentem, jak i artykuły spożywcze. Nie brakuje świeżych ryb, czy warzyw i owoców. Bardziej wymagający odbiorcy kupić mogą mięso z renifera, łosia, czy niedźwiedzia. W związku z tym, że zakupy robią tu nie tylko turyści, ale także lokalni mieszkańcy założyć można, że nie ma tu wygórowanych cen, a i jakość jest zadowalająca.

Po wyjściu z hali natrafi się na port, z którego odpływają promy nie tylko w kierunku okolicznych wysp, ale także do Szwecji i  Estonii. Szczególnie ten ostatni kierunek cieszy się popularnością wśród osób, które przyjechały do miasta na dłużej.

Suomenlinna

Z portu dostać można się również do kolejnej atrakcji turystycznej, jaką jest Suomenlinna, czyli Fińska Twierdza, ulokowana na pobliskich wyspach. Ta zbudowana przez Szwedów, w celu obrony przed Rosją, fortyfikacja jest jedną z największych twierdz morskich na świecie. Znajduje się tu muzeum fortecy, muzeum wojskowe, stare działa armatnie, mury obronne, podziemne schrony, stary port, więzienie, kościół, a także morska szkoła wojskowa. W szczególności warto zajrzeć tu latem, kiedy to wyspa staje się sporym ośrodkiem towarzyskim (pikniki na świeżym powietrzu) i kulturalnym (koncerty i wystawy). O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że obiekt został wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Helsinki na weekend

Helsinki na weekend

W wolnej chwili …

Powyższe to „obowiązkowe” punkty wycieczek. Wszystkim mającym więcej czasu Helsinki oferują znacznie więcej. Ciekawym miejscem jest również stadion olimpijski – pięknie położony z bogatą historią. W obiektach w 1952 roku odbyły się letnie igrzyska, dziś znajduje się tu muzeum. Najwięcej osób chce zobaczyć ponad 70-metrową wieżę widokową, ale przed wycieczką warto sprawdzić, czy zakończył się już jej remont.

W pobliżu stadionu znajduje się Linnanmaki, czyli położone w parku wesołe miasteczko, przez wielu uznawane za jedno z fajniejszych w Europie. Koniecznie trzeba przejechać się kolejką górką, która pomimo swojego wieku wciąż zachwyca i organizuje prawdziwy zawrót głowy.

Z ciekawostek … obok znajduje się też największa w Europie izba wytrzeźwień, nie da się jej zwiedzać, ale chyba nie ma sensu próbować dostać się do niej, gdyż „bilet” będzie dość kosztowny 😉

Zobacz także: Hotele w Helsinkach >>

Korkeasaari – Wysoka Wyspa

Coś ciekawego znaleźć można również na wyspie Korkeasaari, zwanej też Wysoką Wyspą. Na miejsce dostać można się na kilka sposobów między innymi tramwajem wodnym, czy motorówką. Wyspa ma pewną historię, która sięga 1500 r. kiedy to król Szwecji podarował wyspę mieszkańcom Helsinek. Początkowe skaliste wybrzeże wyrównano i obsadzono roślinnością, dzięki czemu finalnie miejsce to stało się publicznym parkiem. Atrakcją wyspy jest również ZOO, w którym żyje niemalże 200 gatunków zwierząt. ZOO dba o klientów dlatego dość często organizuje atrakcje w stylu nocne zwiedzanie, czy zabawy tematyczne dedykowane najmłodszym turystom.

Dworzec główny

Prawie każda osoba odwiedzająca Helsinki spędzi chwilę na dworcu głównym. Z reguły nie zwraca się na niego uwagi, mając jednak czas warto zatrzymać się na chwilę. Jest to jeden z ciekawszych pod względem architektonicznym budynków. Na szczególną uwagę zasługuje główna brama ozdobiona ogromnymi granitowymi rzeźbami. Dodatkowo na placu po prawej stronie dworca stoi pomnik Aleksisa Kivi, znanego pisarza fińskiego. Pod dworcem znajdują się tunele, tworzące podziemne „miasteczko”, w którym bardzo łatwo się zgubić.

Muzeum Narodowe

Osoby lubiące muzea powinny udać się do Muzeum Narodowego, mieszczącego się w pięknym budynku zlokalizowanym przy ulicy Mannerheimintie.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.