Jezioro Como – jedno z najładniejszych miejsc we Włoszech

Jezioro Como uznawane jest za jedno z ładniejszych miejsc we Włoszech. Kolorowe domy, przeźroczysta woda otoczona zielonymi pagórkami i ośnieżonymi szczytami Alp stanowią główne atrakcje regionu. 

Jezioro Como jest najgłębszym jeziorem Alp i trzecim co do wielkości jeziorem Włoch – po jeziorach Garda i Maggiore. Kształtem przypomina odwróconą literę „Y”, przez co ma bardzo długą linię brzegową. Dzieli się na 3 części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico.

Jezioro Como – jak dojechać?

Z różnych polskich miast odlatują samoloty do Bergamo lub Mediolanu, skąd bez trudu można kontynuować podróż pociągiem lub wynajętym samochodem.

Na trasie Mediolan – Como kursują pociągi regionalne, które odjeżdżają z różnych stacji mniej więcej co godzinę. Bez trudu dojechać można również z Bergamo. Z lotniska do centrum miasta kursuje autobus, który zatrzymuje się na przystanku Stazione. 200 metrów obok znajduje się dworzec kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi, mające swoje stacje nad jeziorem. Podróż trwa około godziny i kosztuje klika euro. Szczegółowego rozkładu jazdy szukać należy bezpośrednio na stronach Trenitalia. Pociągi docierają do miasta Como lub jadą wzdłuż prawej odnogi jeziora, mijając takie miejscowości jak Lecco, Varennę czy Bellano.

Hotele nad jeziorem Como

Miejscowości przyklejone do jeziora Como nie są niestety tanie, a więc i pokoje do najtańszych nie należą. Turystyka angielska, amerykańska i rosyjska skutecznie napędziła koniunkturę, co ma bezpośredni wpływ również na ceny noclegów. Hotele ulokowane są w różnych miejscach, a ceny z reguły nie schodzą poniżej 150 zł za dobę w małych miejscowościach i 300 zł w popularnych miejscach. Najlepsze hotele zarezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Poszukując noclegu warto przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Zobacz także: Hotele nad Jeziorem Como – ceny i najlepsze lokalizacje >>


Najważniejsze punkty, które warto zobaczyć podczas wyjazdu ulokowane są w różnych częściach wybrzeża, nierzadko w sporej odległości. Do części z nich nie da się niestety dojechać komunikacją miejską lub dojazd jest bardzo utrudniony, dlatego jednym ze sposobów poruszania się po okolicy jest samochód. Pomimo tego, że wypożyczalnie ulokowane są w każdej większej miejscowości, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste. Najłatwiej zarezerwować samochód jeszcze przed wyjazdem. Ze szczegółowymi informacjami na temat warunków wynajmu zapoznać można się na Rentalcars.com.

Innym sposobem przemieszczania się są promy i statki wycieczkowe pływające po jeziorze. W ten sposób dotrzeć można do praktycznie każdej miejscowości.

Jezioro Como – najładniejsze miejscowości

Como

Como to jedna z popularniejszych miejscowości nad jeziorem. To właśnie tu swoje stacje mają pociągi, kursujące w tę część jeziora, przez co często miejsce to jest często punktem wypadowym do zwiedzania innych miasteczek. Jednym z najładniejszych punktów miasta jest molo z ławkami i lustrami. Docierając na molo z jednej strony zobaczyć można urokliwe stare miasto, z drugiej górskie szczyty i trasę kolejki Funicolare Como-Brunate. Tuż obok rozpoczyna się aleja drzew i park położony nad samym brzegiem jeziora, w którym odnaleźć można muzeum Tempio Voltiano.

Zobacz także: Hotele w Como – ceny i najlepsze lokalizacje >>


Lecco

Przyjemna miejscowość z plątaniną małych uliczek dochodzących do placu, z którego widać jezioro. Plac zdobi pomnik Mario Cermenati, włoskiego polityka związanego z tę miejscowością. Tuż obok znajduje się bazylika św. Mikołaja (San Nicola), romańska budowla, przebudowana wielokrotnie w późniejszych latach. Nad jeziorem znajduje się bardzo przyjemna promenada, z której roztacza się piękny widok, szczególnie w godzinach wieczornych.

Zobacz także: Hotele w Lecco – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Jezioro Como

Widok z Lecco | Jezioro Como

Varenna

To małe miasteczko położone na skalnym cyplu, raczej nie zachwyca architekturą, ale ma swój niepowtarzalny klimat, który potęgują kolorowe kamienice oraz strome i kręte uliczki. Między ukwieconymi budynkami ukazuje się piękny widok na Lago di Como  i alpejskie szczyty. Jedna z krętych dróg prowadzi do zamku di Vezio, a właściwie do jego ruin, które są największą atrakcją turystyczną tego miejsca. Twierdza była niegdyś połączona z Varenną murami, które dochodziły aż do linii brzegowej jeziora. Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszy się sokolnik trenujący na zamku drapieżne ptaki. Wśród zabytków Varenny należy wyróżnić także kościół św. Jerzego z XIV wieku – przebudowany w okresie baroku, chroniący we wnętrzach wartościowe dzieła sztuki oraz wille Cipressi i Monastero, które poza położeniem zachwycają także cudownymi ogrodami. Neoklasyczna villa dei Cipressi zaadoptowana została na hotel, villa Monastero, czyli dawny klasztor cystersów, przekształcono w arystokratyczną posiadłość w XVI wieku, następnie oddano na własność państwu włoskiemu. Varenna to jeden z głównych punktów komunikacyjnych dla przepraw promowych, można stąd wyruszyć na zwiedzanie jeziora w dowolnym kierunku. W mieście znajduje się mały port, z którego odpływają statki na m.in. do Bellagio, które słynie ze wspaniałego widoku na Alpy.

Zobacz także: Hotele w Varenna – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Varenna | Jezioro Como

Varenna | Jezioro Como

Bellagio

Najpiękniejszym miasteczkiem położonym w sercu Jeziora Como jest Bellagio, nazywane perłą tego jeziora. Bellagio to miejsce znane już w starożytności z pięknej scenerii. Zachował się tutaj średniowieczny układ stromych i krętych uliczek, które wśród kwiatów kryją małe sklepiki i urocze kawiarnie. Warto udać się na spacer po zachodzie słońca, aby stwierdzić, że jest to jedno z bardziej romantycznych miejsc w Europie. Kwiaty, światła z pobliskich miejscowości i ogólny spokój wprawiają w dobry nastrój. Miasto położone jest cyplu wchodzącym wgłąb jeziora, przez co piękne widoki potęguje otaczająca miasto prawie z każdej strony woda. Spacerując po Bellagio napotkać można mały kościółek – Bazylikę Świętego Jakuba (Basilica di San Giacomo) z charakterystyczną wieżą, którą widać z jeziora.

Odkąd Bellagio stało się ekskluzywną miejscowością wypoczynkową zaczęło tu powstawać coraz więcej pięknych willi i ogrodów. Koniecznie trzeba zobaczyć Villa Serbelloni i Villa Melzi D’Eril. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia. W parku należącym do posiadłości zgromadzono różnorodne drzewa oraz rośliny, pochodzące z najbardziej odległych zakątków świata. Miejsce to zdobią również fontanny i posągi.

Bellagio często jest wykorzystywane jako tło do filmów, reklam i sesji zdjęciowych. Nagrywano tu zdjęcia m.in. do “Casino Royale” i “Gwiezdnych wojen”. Spacerując wśród klimatycznych uliczek bez problemu spotkać można osoby, których twarze znane są z pierwszych stron gazet. Od wieków przyciąga znane osoby – w przeszłości wypoczywali tutaj arystokraci i europejscy przywódcy: Juliusz Cezar, Napoleon, Wiktor Emanuel II, Edward VIII Windsor czy John F. Kennedy.

Zobacz także: Hotele w Bellagio – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Bellagio | Jezioro Como

Bellagio | Jezioro Como

Fiumalatte

Będąc w pobliżu warto odwiedzić niewielką wioskę Fiumalatte, której nazwa oznacza dosłownie “rzekę mleka” i wywodzi się od kaskadowo spływającego potoku, który swoje źródło ma w jaskinii Gringa. Spadająca z hukiem woda pieni się nabierając białego koloru, stąd nazwa. Potok pojawia się okresowo od wiosny do jesieni i jest jedną z atrakcji Jeziora Como.

Tremezzo

Najbardziej znanym punktem miasta Tremezzo jest willa Carlotta, otoczona przepiękną roślinnością z całego świata – najlepiej jest zwiedzać ją wiosną. Ogród powstał na życzenie księżnej Carlotty, dziś stanowi idealne miejsce do wypoczynku. W specjalnie przygotowanych punktach urządzić można piknik i delektować się widokiem na góry, jezioro i pobliskie miejscowości. Wśród zieleni stoi XVIII-wieczna willa uznawana za najważniejszą i najładniejszą budowlę tego typu na jeziorem Como. Willę zdobią rzeźby Antonia Canovy i Bertela Thorvaldsena, płótna Francesca Hayeza, epokowe meble i arrasy oraz zabytkowa winda. Z balkonów roztacza się niesamowity widok na malowniczą okolicę. Obecnie willa Carlotta jest własnością państwa włoskiego i organizowane są w niej okolicznościowe koncerty i eventy.

Zobacz także: Hotele w Tremezzo – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Tremezzo | Jezioro Como

Tremezzo | Jezioro ComoSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.