Komunikacja na Cyprze – jak tanio poruszać się po wyspie

Komunikacja na Cyprze – poruszanie się autobusami po wyspie jest oczywiście możliwe i nie jest uciążliwe. Autobusy na Cyprze są niedrogie, nowoczesne, klimatyzowane, a kierowcy chętnie udzielają informacji turystom.

Komunikacja na Cyprze

Autobusy

Wadą komunikacji na Cyprze jest brak dostępnych na przystankach rozkładów jazdy, a autobusy kursują rzadko i często kończą swoją pracę już w godzinach popołudniowych. Planując poruszanie się w ten sposób, warto zapoznać się wcześniej z rozkładem jazdy na stronach przewoźnika.

Szczegóły: Rozkład jazdy autobusów miejskich>>

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Również z lotniska kursują autobusy miejskie. Z lotniska w Paphos bezpośrednio dojechać można do miasta autobusem linii 612, który kursuje praktycznie co godzinę do późnych godzin wieczornych lub 613 (tylko kilka kursów dziennie). Tak częste połączenia sprawiają, że komunikacja na Cyprze pozwala tanio dotrzeć do hotelu.

Również z lotniska w pobliżu Larnaca do centrum miasta dojechać można autobusem linii 407, 409, 417 i wieloma innymi. Czas dojazdu do wskazanych miejsc to około 25 – 40 minut. Aby dotrzeć do miejsc docelowych należy w głównych miastach przesiąść się w odpowiedni autobus kursujący w pożądanym kierunku.

Na głównych stacjach autobusowych (np. Apostolou Pavlou – Harbour lub Karavella w Paphos) znajdują się punkty informacyjne, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat tras i odjazdów oraz otrzymać mapkę linii autobusowych. Koszt przejazdu nie jest wysoki, wynosi 1 euro. W sprzedaży są również bilety całodzienne – 3 euro czy tygodniowe – 10 euro.

Szczegóły: Ceny biletów >>

Również komunikacja pomiędzy dużymi miastami Cypru jest łatwa i tania. Między miastami regularnie kursują autobusy InterCity. Przykładowy koszt przejazdu na trasie Pafos – Limassol – Pafos to 5 euro, Pafos – Nicosia – Pafos to koszt 9 euro, na trasie Nicosia – Limassol – Nicosia podróż kosztuje 7 euro. W Pafos autobusy odjeżdżają ze stacji Karavella, na którą z części turystycznej (Kato Pafos) dojechać można autobusem linii 618 wsiadając na początkowym przystanku autobusu, zlokalizowanym na Apostolou Pavlou – Harbour. Autobusy InterCity kursują pomiędzy miastami tylko kilka razy dziennie, a więc planując podróż warto wcześniej sprawdzić aktualny rozkład jazdy.

Szczegóły: Rozkład jazdy autobusów międzymiastowych >>

Taxi

Innym sposobem poruszania się po wyspie są taksówki. Spotkać można je praktycznie na każdym kroku, na lotnisku, na głównych ulicach, w pobliżu przystanków autobusowych. Ceny taksówek nie są wygórowane. Przykładowy koszt przejazdu z lotniska do centrum Paphos to około 25 euro. Ze względu na różne korporacje warto ustalić ostateczną cenę już przy wsiadaniu.

Szczegóły: Taxi informacje, cennik >>

Wynajem samochodu

Kolejnym sposobem jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku bez problemu znaleźć można wypożyczalnie samochodów. Również w centrum miast znalezienie wypożyczalni samochodu nie stanowi żadnego problemu. Jednak bezpieczniej jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, działanie to gwarantuje przede wszystkim większy wybór i niższe ceny. Cena wypożyczenia samochodu zaliczanego do najniższej klasy to około 30 -40 euro za dobę, za samochód klasy wyższej zapłacić należy około 50 euro za dobę i więcej. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na stronie Rentalcars.com.

Zobacz także:

Cypr zabytki >>

Cypr atrakcje >>

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także