Komunikacja na Krecie – jak poruszać się po wyspie?

Komunikacja na Krecie dobrze funkcjonuje – z lotniska bez problemu dotrzeć można do większych miast i popularnych kurortów, również poruszanie się po Krecie w poszukiwaniu najciekawszych zakątków nie stanowi większego problemu.

Komunikacja na Krecie

Dojazd z lotniska i poruszanie się po wyspie

Poruszanie się po wyspie niezależnie od wybranego sposobu nie jest trudne, gdyż ogólnie komunikacja na Krecie jest dobrze zorganizowana, a drogi wystarczająco oznakowane i przystosowane do najazdu turystów. W pewnych sytuacjach należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Decydując się na komunikację miejską należy mieć świadomość, że nie da się nią dojechać do wszystkich interesujących punktów, jak na przykład do niektórych bardzo znanych plaż. Plaże często są trudno dostępne nawet dla samochodów, nie mówiąc już o skuterach. Z tego powodu warto zarezerwować mocniejsze auto. Na szutrowych drogach prowadzących na wybrzeże dobrze sprawdzają się quady, jednak biorąc pod uwagę wielkość wyspy nie zawsze sprawdzą się na ekspresowej drodze.

Zobacz także: Najładniejsze plaże na Krecie >>
Zobacz także: Kreta wschodnia – najładniejsze miejsca >>
Zobacz także: Hotele na Krecie – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>


Wynajem samochodu na Krecie

Samodzielne zwiedzanie Krety przy wsparciu wypożyczonego samochodu, skutera, czy quada to zdecydowanie najlepszy sposób na poznanie wyspy. Pozwala dojechać do każdego obranego punktu, a nie tylko do dużych miast i znanych kurortów, jak to bywa w przypadku komunikacji miejskiej. Jest to również dobry sposób na dotarcie z lotniska do hotelu. Wypożyczalni samochodów jest bardzo dużo, na lotnisku i praktycznie w każdej miejscowości można znaleźć kilka punktów. W praktyce dość łatwo wypożyczyć skuter, trochę trudniej samochód. Nierzadko trzeba czekać kilka dni. Z tego powodu w sezonie warto rezerwować auto z pewnym wyprzedzeniem. Ze szczegółowymi informacjami na temat warunków wynajmu zapoznać można się na Rentalcars.com, a zamówiony w ten sposób samochód odebrać bezpośrednio po przyjeździe np. na lotnisku.

Komunikacja na Krecie

Komunikacja na Krecie

Komunikacja na Krecie – autobusy

Z lotniska bardzo łatwo dojechać do Chanii. Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z terminala, a autobusy odjeżdżają praktycznie co pół godziny. Bilet jednorazowy kosztuje 2,5 euro i można go kupić bezpośrednio u kierowcy. Autobus dojeżdża do głównego dworca autobusowego w Chanii, który znajduje się kilka kroków od Starego Miasta, na rogu ulic Kidonias i Kelaidi.

Zobacz także: Szczegółowy rozkład jazdy >>

Ogólnie w obrębie Krety działa duże przedsiębiorstwo KTEL świadczące usługi transportu publicznego, dzięki czemu komunikacja działa raczej bez zastrzeżeń, ale nie jest tania. Autobusy są nowoczesne, klimatyzowane, z dostępem do WiFi i kursują do wszystkich większych miast. Swoje trasy rozpoczynają głównie na dworcach, z których odjeżdżają punktualnie, zgodnie z wyświetlonym rozkładem. Trochę inaczej sprawa wygląda w środkowych częściach tras, w których nie ma szczegółowego rozkładu. W takim przypadku należy oszacować czas przejazdu z punktu początkowego i na jago podstawie oczekiwać autobusu. Przystanki usytuowane są w różnych miejscach, często bardzo zaskakujących, np. tuż za ostrym zakrętem. Aby wsiąść wystarczy dać sygnał kierowcy, by zatrzymał autobus. Czasami pomimo wyraźnego sygnału jedzie on dalej, oznacza to w praktyce, że autobus jest przepełniony i trzeba czekać na następny. Trasy dalekobieżne teoretycznie mają do dyspozycji tylko miejsca siedzące, a więc często autobusy szybko się zapełniają. Przy wysiadaniu warto słuchać kierowcy, który najczęściej wyczytuje na głos zbliżające się przystanki. Planując dotrzeć do hotelu lub innego konkretnego miejsca warto zapytać o nie kierowcy, gdyż autobusy często zatrzymują się pod wskazanym adresem, nawet gdy nie ma tam przystanku (szczególnie w godzinach wieczornych, gdy ruch jest mniejszy). Z obserwacji wynika, że kierowcy kreteńskich autobusów maja bardzo dużo cierpliwości 😉

Zobacz także: Najładniejsze plaże na Krecie >>
Zobacz także: Kreta wschodnia – najładniejsze miejsca >>
Zobacz także: Hotele na Krecie – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>


Bilety można kupić na kilka sposobów. Najprostszym jest wejście do autobusu i zajęcie miejsca. W takim przypadku podejdzie „bileciarz”, który po ustaleniu trasy przejazdu da konkretny bilet. Nie dotyczy to pierwszego przystanka ulokowanego na dworcu – w tej sytuacji bilet należy zakupić w kasie dworca, w pobliskim markecie lub na stronie KTEL. Na trasie zdarzają się też małe budki z biletami ulokowane tuż obok przystanków.

Należy również pamiętać, że trasy przejazdów są raczej krótkie, co w praktyce oznacza, że aby dostać się ze wschodniej części Krety na zachodnie wybrzeże, należy co najmniej raz zmienić autobus.

Autobusy nie kursują w nocy, najczęściej ostatni raz wyjeżdżają z początkowych przystanków około godz. 22:00.

Zobacz także: Trasy i rozkład jazdy >>

Plaża Balos | Kreta

Plaża Balos | Kreta

Taksówki na Krecie

Taksówki kursują według taksometrów i oczywiście są najdroższą formą poruszania się po wyspie (ale wygodną). Postoje taksówek znajdują się tuż przy wyjściu z lotniska, jak również w centralnych punktach dużych miast. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów korzystać należy tylko z licencjonowanych taksówek i sprawdzić cenę przejazdu jeszcze przed podjęciem kursu. Na większych postojach dostępne są tablice z rozpisanymi taryfami na wybrane połączenia. Ważne, żeby pamiętać, że przy zamówieniach telefonicznych licznik bije już od momentu przyjęcia zlecenia.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.