Komunikacja w Alicante – jak poruszać się po Costa Blanca?

Komunikacja w Alicante działa sprawnie, a więc dojazd z lotniska oraz poruszanie się po mieście i okolicy jest proste i wygodne. Na komunikację miejską w Alicante składają się autobusy i tramwaje.

Alicante to popularna miejscowość wypoczynkowa, jedna z najczęściej odwiedzanych w Hiszpanii. Napływ turystów i komfort mieszkańców mobilizuje do dobrej organizacji komunikacji publicznej … i udaje się to, bo komunikacja oceniana jest tu na wysokim poziomie.

Jak dojechać z lotniska do Alicante?

Około 10 km od centrum Alicante znajduje się port lotniczy El Altet, który jest mocno oblegany szczególnie latem. Korzystając z oferty biura podróży nie trzeba martwić się dojazdem z lotniska, gdyż transfer do hotelu zapewnia organizator. Trochę inaczej jest w przypadku organizowania wakacji na własną rękę. W tym przypadku warto zapamiętać kilka kwestii.

Na lotnisko nie kursuje typowa komunikacja miejska, ale dojazd do centrum zapewniają specjalne autobusy Aeropuerto. Odjeżdżają z parkingu ulokowanego na drugim piętrze, na który prowadzą lotniskowe strzałki. Linia ta oznaczona jest jako C6 i zatrzymuje się w najważniejszych punktach Alicante, takich jak okolice portu czy stacja kolejowa, z których już dużo łatwiej dotrzeć do hotelu. Koszt przejazdu z lotniska do centrum to niecałe 4 euro, bilet można kupić u kierowcy. Podróż trwa pół godziny i jest komfortowa, gdyż wszystkie autobusy wyposażone są w klimatyzację, gniazda USB, Wi-Fi i specjalną przestrzeń na bagaże.

Zobacz także: Linia C6 – szczegóły >>

Inna opcja to taxi. Przed terminalem znajduje się spory postój i tylko z niego należy korzystać. W obrębie lotniska natknąć można się na nielegalne taksówki, które znacznie zawyżają ceny. Podróż licencjonowaną taksówką kosztuje około 20 – 30 euro, warto cenę przejazdu ustalić na początku kursu.

Kolejny sposób to wynajęcie samochodu. Zarówno na lotnisku, jak i w samym mieście bez problemu znaleźć można wypożyczalnię samochodów, jednak w trakcie wakacji dość trudno o fajne auto. W związku z tym najprościej jest dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem korzystając na przykład z rentalcars.com i odebrać samochód po przylocie. Dobra opcja szczególnie, gdy w planach jest zwiedzanie całego wybrzeża.

Zobacz także: Costa Blanca – najładniejsze miejscowości >>
Zobacz także: Alicante – plaże i największe atrakcje >>


Komunikacja publiczna w Alicante

Autobusy w Alicante

Głównym środkiem komunikacji w Alicante są autobusy, którymi dojechać można praktycznie do każdego miejsca w mieście, a także kilku pobliskich miejscowości. Odpowiada za nie miejski przewoźnik TAM – Transporte Metropolitano de Alicante. Autobusy są nowoczesne, siatka połączeń mocno rozbudowania, a przystanki ulokowane blisko siebie i w taki sposób, aby łatwo było przesiąść się na inną linię. Autobusy kursują zazwyczaj od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora.

Do autobusów należy wchodzić przednimi drzwiami, wysiadać można wszystkimi pozostałymi. Planując zakończenie przejazdu należy wcisnąć specjalny przycisk, w przeciwnym wypadku autobus może nie zatrzymać się na przystanku. Autobusy nie są bardzo zatłoczone i raczej łatwo jest znaleźć wygodne miejsce.

Uzupełnieniem dla sieci autobusów są tramwaje.

Tramwaje w Alicante

W Alicante tramwaje kursują pod powierzchnią ziemi, przez co czasami mylone są z metrem. Najczęściej wykorzystuje się je, by dotrzeć do okolicznych miejscowości wchodzących w skład Costa Blanca, tj. Benidorm, Altea, Calp czy Denia.

Alicante | Tramwaj | Costa Blanca
Alicante | Tramwaj | Costa Blanca

Alicante | Tramwaj | Costa Blanca

Alicante | Tramwaj | Costa Blanca | Źródło: www.tramalicante.es

Wśród linii tramwajowych znajduje się również kilka linii mających status „specjalnych”. Są to linie:

  • Tren Tren Arqueologico – trasa przebiega przez najważniejsze punkty archeologiczne, m.in. muzeum MARQ;
  • Tren Ambiental – kursuje w taki sposób, by turyści mogli zapoznać się ze środowiskiem i przyrodą Alicante;
  • Tren Cultural – trasa pozwala zgłębić kulturę Alicante i sąsiednich wiosek;
  • Tren Senderista – przystanki są tak ulokowane, aby wysiąść najbliżej początkowych punktów pieszych tras;
  • Tramsnochador – nocny tramwaj kursujący tylko w wakacyjnych miesiącach, by dowieść i odebrać turystów z centrów rozrywki.


Komunikacja w Alicante

Komunikacja w Alicante | eprzewodnik.com

Bilety w Alicante

Cena pojedynczego biletu to 1,45 euro, jednak na kilku liniach bilet jest odrobinę droższy. Kupić go można u kierowcy podczas wsiadania do autobusu. Inna opcja to zakup karty zbliżeniowej – Bono Móbilis Multiviaje, którą można doładować 10 lub 30 przejazdami. Koszt takiej karty to 2 euro, a jeden przejazd w tej opcji kosztuje 0,87 euro. Kartę można kupić w jednym z punktów zlokalizowanych w mieście.

Zobacz także: Karta Bono Móbilis Multiviaje – lista punktów sprzedaży >>

Kartę należy każdorazowo „odbić” przy wsiadaniu na terminalu znajdującym się obok kierowcy. Na jednej karcie może jeździć kilka osób – przy wsiadaniu należy odbić ją tyle razy ile osób na nią podróżuje. Po użyciu na ekranie terminala pokaże się liczba pozostałych do wykorzystania przejazdów.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku tramwajów wyjeżdżających poza miasto. Ceny biletów uzależnione są od strefy do jakiej zmierza, oczywiście im dalej tym ceny są wyższe. W strefie miejskiej koszty są takie same, jak w przypadku autobusów.

Zobacz także: Tramwaje – ceny biletów >>

Zobacz także: Costa Blanca – najładniejsze miejscowości >>
Zobacz także: Alicante – plaże i największe atrakcje >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.