Komunikacja w Barcelonie – metro, autobus, tramwaj i inne

Komunikacja w Barcelonie jest dobrze zorganizowana i mocno rozbudowana. Po mieście i okolicach można poruszać się metrem, tramwajem, autobusem, kolejką podmiejską i kolejką liniową. 

Jak dojechać z lotniska El-Prat do centrum Barcelony?

Z lotniska do centrum najłatwiej dojechać jest autobusem do Pl. Catalunya. Aerobusy kursują średnio co 10-15 minut, a cała podróż trwa około 20-30 minut. Cena pojedynczego biletu wynosi około 5,90 euro. Mając chwilę czasu warto odwiedzić punkt informacji turystycznej na lotnisku El-Prat (na przeciwko wyjścia z T2), w którym można kupić bilet i wziąć bezpłatną mapę.

Inna bardzo wygodna i niedroga opcja to metro z terminala T1 lub T2, a dokładnie linia południowa L9. Trzeba kupić specjalny bilet, który kosztuje 4,5 euro.

Kolejna to kolejka Renfe, a konkretnie linia R2, dzięki której dotrzeć można do stacji Barcelona Sants lub położonej bliżej centrum Passeig de Garcia.

Zobacz także: Autobus z lotniska El-Prat >>
Zobacz także: Metro z lotniska El-Prat >>

Komunikacja w Barcelonie

Okolice Barcelony podzielone są na 6 stref komunikacyjnych. Znaczna część Barcelony oraz lotnisko znajdują się w 1 strefie. Znajomość stref jest ważna przy zakupie odpowiedniego biletu.

Strefy w Barcelonie

Strefy w Barcelonie | Źródło: www.tmb.cat

Za transport miejski odpowiada Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB.

W Barcelonie funkcjonuje zintegrowany system biletów, co oznacza, że na jednym bilecie można podróżować metrem, autobusem, tramwajem czy pociągiem, dowolnie zmieniając środek transportu. Nie dotyczy to oczywiście biletu jednorazowego.

Bilety kupić można przede wszystkim w automatach, znajdujących się na każdej stacji metra i w wielu punktach przesiadkowych. Na większych stacjach pracownicy TMB pomagają zakupić odpowiedni bilet, więc zorganizowanie transportu nie powinno stanowić żadnego problemu. Na niektórych stacjach funkcjonują także tradycyjne kasy, w których oprócz biletu otrzymać można praktyczną poradę. Za bilety można z reguły zapłacić gotówką lub kartą – tylko nieliczne automaty nie przyjmują gotówki.

W Barcelonie dostępnych jest kilka rodzajów biletów. Najpopularniejsze to:

 • bilet jednorazowy – uprawnia do pojedynczego przejazdu dowolnym środkiem komunikacji, jednak nie uprawnia do zmiany środka transportu w trakcie podróży. Jego koszt to 2,15 euro;
 • bilety na określoną liczbę przejazdów – T10, T50, T70, uprawniają odpowiednio do 10, 50 i 70 przejazdów. Najpopularniejsza wśród turystów jest wersja T10. Zaletą tego biletu jest to, że może z niego korzystać więcej niż jedna osoba. Koszt takiej karty to 9,95 euro, czyli jak łatwo przeliczyć wychodzi niecałe 1 euro za przejazd, co w porównaniu z biletem jednorazowym jest bardzo korzystne. Należy jednak pamiętać, że bilet T10 nie jest ważny na nową linię L9, która łączy Barcelonę z lotniskiem.
 • bilet jednodniowy – nielimitowana ilość przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej dla 1 osoby ważny przez 1 dzień od skasowania biletu. Koszt to 8.40 euro.
 • inne bilety okresowe – 2, 3, 4, 5 dniowe, miesięczne i kwartalne. Przydatne przy dłuższym pobycie i częstym korzystaniu z usług TMB.

Wszystkie zmiany środków transportu muszą wydarzyć się w czasie około 75 minut.

Zobacz także: Ceny i rodzaje biletów >>


Podróżując z maluchami dobrze jest wiedzieć, że dzieci poniżej 4 lat mogą podróżować za darmo we wszystkich środkach transportu. Aby potwierdzić wiek dziecka konieczny jest odpowiedni dokument do ewentualnego okazania. Wyjątkiem jest pociąg, gdzie obowiązują odrębne reguły i nie zawsze małe dzieci mogą przemieszczać się bez biletu.

Barcelona Card

Wybierając się do Barcelony warto rozważyć również zakup Barcelona Card, dzięki której poruszanie się komunikacją publiczną będzie darmowe – również z i na lotnisko. Dodatkowo dzięki karcie zyskać można darmowe wejścia do muzeów (nie wszystkich), zniżki do restauracji itp.

Zobacz także: Barcelona Card >>

Przemieszczając się po obcym mieście nie zawsze wiadomo, jak dojechać we właściwe miejsce. Pomocne bywają aplikacje mobilne wyszukujące trasy i pokazujące rozkłady jazdy. Jedną z nich jest TMB APP – darmowa aplikacja, która nie najgorzej sprawdza się na miejscu.

Zobacz także: Barcelona – miasto Gaudiego >>

Metro w Barcelonie

Metro jest najszybszym sposobem poruszania się po Barcelonie. Dzięki rozbudowanej sieci dojechać można praktycznie w każde miejsce. Stacje są bardzo dobrze oznaczone łączenie ze wskazaniem najpopularniejszych zabytków. Kolejki kursują co 3-4 minuty, więc bardzo szybko można dotrzeć na miejsce. Od niedzieli do czwartku metro jeździ od 5 rano do północy, w piątek czas ten przedłużony jest do 2 w nocy, a w sobotę kursuje całą dobę. Minusem jest to, że jak powszechnie wiadomo metro kursuje pod ziemią, przez co ciężko zobaczyć coś ciekawego przez okno w wagonie 😉

Pomocne są również darmowe mapki dostępne w punktach z biletami i na stacjach metra.

Zobacz także: Mapa metra w Barcelonie >>

Metro w Barcelonie

Metro w Barcelonie | Źródło: www.tmb.cat

Tramwaje w Barcelonie

Po Barcelonie kursuje kilka rodzajów tramwai. W większości są bardzo nowoczesne i dostępne. Czas oczekiwania wynosi z reguły nie dłużej niż 5 minut, chociaż w weekend kursują rzadziej. Ważne jest to, że ich trasy są dość krótkie i stanowią raczej uzupełnienie linii metra. Warto przejechać się zabytkową linią Tramvia Blau, która przebiega po bardzo malowniczej trasie. Obowiązuje tu specjalny bilet (5,50 euro), który można kupić u kierowcy.

Zobacz także: Barcelona – miasto Gaudiego >>

Autobusy w Barcelonie

Pomimo wielu linii metra są miejsca, w które podziemną kolejką dojechać się nie da. Jednym z nich jest na przykład Parc Guell. W takiej sytuacji skorzystać można z wszechobecnych autobusów. Ta forma transportu ma swoje plusy, ale ma też kilka minusów. Fajne na pewno jest to, że podczas podróży można zwiedzać miasto i zobaczyć te fragmenty, do których standardowo się nie dociera podczas krótkiego wyjazdu. Należy jednak pamiętać, że trasy przejazdu są dość zawiłe, a przystanki są gęsto rozlokowane, przez co podróż trwa długo. Często też nie wiadomo kiedy dokładnie przyjedzie autobus, bywa w nich również tłoczno.

Wybierając tę formę transportu dobrze jest wiedzieć kilka rzeczy:

 • przy wsiadaniu należy wystawić rękę, aby kierowca zatrzymał się na przystanku;
 • do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami;
 • przy wysiadaniu należy nacisnąć przycisk sygnalizujący – inaczej autobus nie stanie na przystanku;
 • wysiada się tylnymi drzwiami.

W Barcelonie dostępne są autobusy dzienne kursujące od 5 rano do północy i nocne, które rozpoczynają swój bieg o północy i kończą o 5 rano. Są one oznaczone literą N przez numerem linii.

Zobacz także: Linie i rozkład jazdy autobusów >>


Wynajem samochodu

Inną opcją jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku i w centrum miasta jest wiele punktów, w których można wypożyczyć auto. Praktyka pokazuje jednak, że wygodniej jest zarezerwować je z wyprzedzeniem na przykład na Rentalcars.com.

Wybierając tę formę poruszania się po mieście trzeba mieć na uwadze, że „bywają” problemy z parkowaniem. W mieście wyznaczonych jest kilka stref do parkowania np. zielonych i niebieskich, gdzie parkowanie jest płatne i często skierowane tylko do mieszkańców.

Samochód na pewno jest fajną opcją podczas wycieczki na pobliskie Costa Brava. Nie ma wtedy uzależnienia od kolejek podmiejskich i można zatrzymać się w dowolnie wybranej miejscowości.

Zobacz także: Wynajem samochodu >>
Zobacz także: Costa Brava – najpopularniejsze miejscowości >>

Kolejka w Barcelonie

W Barcelonie funkcjonuje również kolejka miejska Ferrocarril, która częściowo kursuje pod ziemią, przez co bardzo często mylona jest z metrem. Inna kolejka to Renfe, która kursuje do bardziej odległych części miasta. Mając w planach wycieczkę poza miasto, na przykład w kierunku Costa Brava, warto spojrzeć na rozkład tych kolejek, gdyż kursują również wzdłuż wybrzeża. Ceny nie są bardzo wysokie i często uzależnione są od długości przejazdu.

Ciekawą opcją jest również zabytkowa kolejka szynowo-linowa Funicular. Koszt przejazdu to kilkanaście euro w dwie strony.

W ramach atrakcji warto przejechać się kolejką liniową kursującą na wzgórze Montjuic. Fajna okazja do zobaczenia miasta z „lotu ptaka”.

Barcelona Bus Turistic

Podobnie, jak w innych większych miastach Europy, również po Barcelonie kursują charakterystyczne autobusy turystyczne. Standardowo są piętrowe i zatrzymują się przy najważniejszych atrakcjach turystycznych. W zależności od wybranej opcji przejazd trwa łącznie około 3 godzin. Kursują według ustalonego rozkładu i pozwalają wysiąść i wsiąść w wybranym miejscu. Przyjemność ta kosztuje najczęściej około 30 – 35 euro.

Taxi

Będąc w Barcelonie skorzystać można również z lokalnych taksówek. Decydując się na też formę transportu warto pamiętać, że

 • kierowca może doliczyć opłatę za bagaż;
 • wieczorem w weekendy może zostać naliczona dodatkowa opłata;
 • opłaty pobierane przy autostradach reguluje oczywiście pasażer.

Aby uniknąć nieporozumień dobrze jest przy wsiadaniu ustalić „reguły gry” :)Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także