Komunikacja w Budapeszcie działa bardzo dobrze i bez problemu dotrzeć można do każdego zaplanowanego punktu.
Transport z lotniska
Na lotnisku znajduje się punkt informacyjny, gdzie można zakupić bilety i uzyskać informacje, jak najlepiej dostać się do wybranej części Budapesztu. Z lotniska do centrum miasta można dostać się na kilka sposobów, odjeżdżają m.in. autobusy 100E (droższa) i 200E, które dowiozą w wybrane miejsce lub pozwolą przesiąść się na inny środek komunikacji. Do autobusu wsiada się przednimi drzwiami.
Zobacz także: Transport z lotniska – 100E – szczegóły >>
Zobacz także: Transport z lotniska w Budapeszcie >>
Komunikacja w Budapeszcie
We wszystkich formach komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety, które są średnio drogie – pojedynczy bilet kosztuje około 5 zł. Można je kupić w punktach biletowych, kioskach, kasach ulokowanych np. na stacjach metro, samoobsługowych automatach biletowych lub u kierowcy. Przebywając w Budapeszcie dłużej warto zastanowić się nad kupnem biletów kilkudniowych lub Budapest Card, gdyż wiąże się to z widocznymi oszczędnościami.
Zobacz także: Ceny biletów >>
Zobacz także: Mapy >>
Zobacz także: Rozkłady jazdy >>
Zobacz także: Jak kupić bilet w automacie >>
Metro w Budapeszcie
W Budapeszcie kursują cztery linie metra: żółta (M1), czerwona (M2) niebieska (M3) oraz zielona (M4). Najstarsza z linii, czyli M1, wozi mieszkańców od 1896 roku i wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej stacje są małe, stare i niczym nie przypominają nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, jednak stanowią fajną atrakcję. Inne linie są raczej nowoczesne i zmodernizowane. Najnowsza jest nitka M4, którą oddano w 2014 roku. Metro kursuje od godziny 4:30 do około 23.30, z częstotliwością co 2-10 minut i obowiązują w nim bilety takie, jak w autobusach miejskich, czy tramawajach. Należy je oczywiście skasować zaraz po wejściu na stację metra.
Autobusy w Budapeszcie
Inną, wygodną formą poruszania się po mieście są autobusy miejskie, które kursują bardzo często (nawet co kilka minut) od godziny 5.00 rano do około 23.00 wieczorem, a trasy ich przejazdu zapewniają szybkie dotarcie do wybranego miejsca. Po Budapeszcie kursują również autobusy nocne.
Niektóre z regularnych linii autobusowych zastępują droższe autobusy turystyczne. Dla przykładu autobus nr 16 i 16A ma swoje przystanki tuż obok najpopularniejszych miejsc Budy (praktycznie w tych samych miejscach, co specjalne autobusy turystyczne). Kursują co kilka minut, a kupując bilet dzienny koszty zwiedzania będą niskie.
Zobacz także: Szczegółowy rozkład jazdy – nr 16 >>
Tramwaje w Budapeszcie
Tramwaje – najczęściej żółte – kursują często i stanowią idealne dopełnienie komunikacji autobusowej. Na szczególną uwagę zasługują trasy tramwajowe linii 2, 4 i 6.
Zobacz także: Szczegółowy rozkład >>
Kolejka linowa
Kolejnym sposobem poruszania się po mieście jest kolejka linowo-torowa (Silkó), dzięki której można szybko dostać się na wzgórza w części Buda, podziwiając przy tym panoramę miasta. Swój dwuminutowy kurs rozpoczyna ze stacji znajdującej się na końcu mostu Łańcuchowego (Szechenyi Lanchid), a kończy na terenie Zamku Królewskiego.
Uzupełnieniem komunikacji w Budapeszcie są tramwaje wodne, statki wycieczkowe i trolejbusy.
Autobus turystyczny
Jedną z opcji jest też skorzystanie z autobusu wycieczkowego, który przejeżdża obok najbardziej znanych miejsc. Bilet zarezerwować można w wyprzedzeniem, na przykład tu.
Zobacz także: Autobus turystyczny >>
Poruszanie się po Budapeszcie komunikacją publiczną z pewnością ułatwi także aplikacja mobilna BKK Futar, która wyszukuje najdogodniejsze trasy przejazdu – takie nasze jakdojadę 😉
Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!
WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.