Komunikacja w Dublinie – autobusem przez miasto

Wybierając się na wycieczkę warto dowiedzieć się, jak działa komunikacja w Dublinie. Do wyboru jest kilka opcji poruszania się: autobusy, tramwaje, kolej podmiejska i autobusy wycieczkowe. Jak to w życiu bywa, każda z tych form ma swoje plusy i minusy 😉

Ogólnie Dublin posiada dość dobrą sieć komunikacji miejskiej i praktycznie w każde miejsce można dzięki niej dojechać. Tabor jest nowoczesny i wygodny, ale trochę drogi i nie zawsze trzymający się rozkładu jazdy.

Dublin – dojazd z lotniska

Z lotniska do centrum miasta kursuje AirLink, czyli autobusy 747 i 748. Podróż trwa około 40 minut.

Zobacz więcej: AirLink – autobus z lotniska >>

Kolejny sposób to wynajęcie samochodu. Na lotnisku bez problemu znaleźć można wypożyczalnię samochodów, jednak zdarzają się momenty, gdy dość trudno o fajne auto. W związku z tym najprościej jest dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem korzystając na przykład z Rentalcars.com i odebrać samochód po przylocie. Dobra opcja szczególnie, gdy w planach ma się zwiedzanie innych miast.

Leap Visitor Card

Na początku warto rozważyć zakup Leap Visitors Card, która pozwala na nielimitowane przejazdy. Dostępne opcje to:

  • 1 dzień (24 godziny) – 10,00 euro
  • 3 dni (72 godziny) – 19,50 euro
  • 7 dni (168 godzin) – 40,00 euro

Zobacz więcej: Leap Visitors Card – szczegóły >>


Komunikacja w Dublinie – autobusy miejskie

Popularnym środkiem transportu są autobusy, czyli Dublin Bus, które mają bardzo rozbudowaną sieć połączeń. Niestety często stoją w korkach i przyjeżdżają niepunktualnie. Warto wiedzieć, że na przystanku, jeżeli jest rozkład to przedstawia godziny  odjazdu z przystanka początkowego danej linii, a nie tego konkretnego. Trzeba sobie samodzielnie obliczyć, o której autobus przyjedzie. Kolejne przystanki ulokowane są bardzo blisko siebie.

Widząc nadjeżdżający autobus nie można zapomnieć o energicznym machaniu ręką, gdyż praktycznie wszystkie przystanki są na żądanie. Jednorazowy bilet można kupić u kierowcy za odliczoną gotówkę i do tego w bilonie. Cena biletu uzależniona jest od długości trasy. Ciekawe jest to, że w sytuacji, gdy nie dysponujemy wyliczoną kwotą kierowca nie wyda reszty, a jedynie wydrukuje tzw. refund due określający wysokość zwrotu. Na podstawie tej karteczki można odzyskać nadwyżkę w biurze Dublin Bus. Jeżeli nie odbierze się reszty w punkcie obsługi to po kliku miesiącach przekazana zostanie na cele charytatywne :) Przy wysiadaniu należy zasygnalizować kierowcy swoją chęć poprzez wciśnięcie przycisku stop. W przeciwnym wypadku autobus nie zatrzyma się.

Zobacz więcej: Mapy tras autobusów >>

Oprócz Leap Visitors Card Dublin Bus oferuje kilka opcji biletów. Szczegóły najlepiej sprawdzić na stronie przewoźnika.

Zobacz więcej: Rodzaje i ceny biletów >>

Autobusy w Dublinie

Autobusy w Dublinie | Źródła: http://www.dublinbus.ie/Your-Journey1/Core-Route-Map/

Autobusy kursują od wczesnych godzin porannych do północy, następnie na ulice wyjeżdżają autobusy nocne – Nitelink. Kursują rzadko i inaczej w poszczególnie dni, dlatego warto z wyprzedzeniem sprawdzić rozkład jazdy.

Zobacz więcej: Autobus nocny w Dublinie – mapa tras >>
Zobacz więcej: Autobus nocny w Dublinie – rozkład jazdy >>

W Dublinie kursują także autobusy turystyczne – Sightseeing Tours, oferujące przejazd obok najatrakcyjniejszych miejsc. Funkcjonują one w systemie hop on – hop off. 48 godzinny bilet na tę atrakcję kosztuje niewiele ponad 20 EUR.


Komunikacja w Dublinie | Autobus

Komunikacja w Dublinie | Autobus

Komunikacja w Dublinie – tramwaje

Inną opcją są tramwaje obsługiwane przez firmę Luas. Są szybkie i nie stoją w korkach, przez co są często wybierane, jako niezawodny środek komunikacji. Po mieście kursują dwie linie – czerwona i zielona.

  • Czerwona: z Connolly/The Piont do Tallaght/Saggart;
  • Zielona: z Broombridge do Brides Glen.

Bilety można kupić w specjalnych automatach znajdujących się na wszystkich przystankach. Koszt przejazdu uzależniony jest od długości trasy oraz strefy. Na przystankach znajdują się szczegółowe mapki, które ułatwiają zakup biletu. Tramwaje kursują dość często od wczesnego ranka do północy.

Zobacz więcej: Rodzaje i ceny biletów >>

Tramwaje w Dublinie

Tramwaje w Dublinie | Źródło: https://luas.ie/map/

Komunikacja w Dublinie – szybka kolej podmiejska

Kolejnym środkiem komunikacji jest szybka kolej podmiejska – Dublin Area Rapid Transie (DART) i Commuter, nazywane czasami naziemnym metrem. Pozwalają na podróżowanie wzdłuż całego wybrzeża. Dart i Commuter mają podobne trasy, ale Commuter nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach.

Zobacz więcej: Kolej podmiejska – trasa, bilety i rozkład jazdy >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.