Komunikacja w Lizbonie – jak poruszać się po mieście

Komunikacja w Lizbonie to rozbudowana sieć (metro, tramwaje i autobusy), która pozwala na proste, szybkie i wygodnie poruszanie się po mieście.

Komunikacja w Lizbonie

Komunikacja w Lizbonie – dojazd z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum miasta nie stanowi żadnego problemu. Z lotniska do centrum można dojechać na dwa sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie ze zwykłej komunikacji miejskiej. Cena biletu wynosi niewiele ponad 1 euro.

Mapa i rozkład linii >> 

Drugim sposobem dotarcia z lotniska do centrum jest skorzystanie z tzw. Aerobusa, który przejeżdża przez centrum umożliwiając dojazd do Rossio czy Praça do Comércio. Cena biletu to 3,5 euro, ale w cenie tej mieści się możliwość darmowego poruszania się komunikacją miejską Lizbony przez następne 24 godziny.

Aerobus >>

Zobacz także: Lizbona – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki >>
Zobacz także: Dzielnice Lizbony – gdzie najlepiej zamieszkać >>
Zobacz także: Lizbona – najważniejsze zabytki >>
Zobacz także: Lizbona – najładniejsze plaże >>


Komunikacja w Lizbonie – Metro

Po Lizbonie najłatwiej i najszybciej przemieszcza się metrem. W mieście dostępne są 4 linie: niebieska, zielona, czerwona, żółta. Komunikacja ta jest bardzo przejrzysta i łatwa do użytkowania. W przypadku problemów skorzystać można z mapek metra dostępnych na wszystkich większych stacjach np. Baixa-Chiado, Saldanha, Alameda. Metrem bardzo łatwo dojechać do centrum, stacje najbliżej centrum to: Baixa-Chiado, Rossio, Restauradores. Aby poruszać się metrem należy dokupić Viva Viagem Card, na którą nabija się w automatach na stacjach. Karta jest wielokrotnego użytku, a jej koszt to 0,50 euro (do kupienia w automacie biletowym). Koszt pojedynczego biletu to 1,45 euro, a całodzienny bilet na autobus, metro i tramwaj to koszt 6,15 euro. W przypadku dłuższego pobytu najbardziej opłacalne jest kupienie biletu miesięcznego. Merto kursuje do godziny 1.00 w nocy.

Mapa linii metra >>

Komunikacja w Lizbonie

Komunikacja w Lizbonie | Metro | Źródło: https://www.metrolisboa.pt/wp-content/uploads/2018/01/DiagramadaRedeMLjul2017.pdf

Komunikacja w Lizbonie – Tramwaje

Tramwajem warto przejechać się turystyczną zabytkową linią 28 (jednowagonowe, stare, żółte tramwaje), inne polecane trasy to kierunek Belem i Cais do Sodre. Poza tymi kursami istnieje jeszcze tylko kilka połączeń. Dodatkowo tramwaje jeżdżą wolno i do normalnego poruszania się po mieście lepiej wybrać metro lub autobus.

Rozkład jazdy >> 
Wyszukiwarka połączeń >>

Zobacz także: Tramwaj 28 – zabytkowy, żółty tramwaj >>


Komunikacja w Lizbonie – Autobusy

Komunikacja w Lizbonie to także autobusy, które są drugim po metrze najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście. W Lizbonie dostępnych jest kilkadziesiąt linii autobusowych, a więc praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać i są bardzo wygodnym uzupełnieniem linii metra. Dostępne są również autobusy nocne, które najczęściej rozpoczynają kursy w Cais do Sodre.

Rozkład jazdy >> 
Wyszukiwarka połączeń >>

Komunikacja w Lizbonie

Komunikacja w Lizbonie

Komunikacja w Lizbonie | Autobus nocny | Źródło: http://www.carris.pt/fotos/editor2/mapa_rede_noturna_site_agosto_2013.pdf

Komunikacja w Lizbonie – Pociągi podmiejskie

Niezwykle szybkim i bardzo wygodnym sposobem dotarcia do mniejszych miejscowości usytuowanych na obrzeżach Lizbony jest skorzystanie z pociągów podmiejskich. Dla przykładu:

  • Na plażę w stronę Cascais i Carcavelos (jedna z ładniejszych plaż) odjeżdża pociąg z Cais de Sodre (centrum komunikacyjne: metro, pociąg, autobusy), podróż trwa ok. 30 minut,
  • Do Sintry pociąg odjeżdża z dworca Rossio (zabytkowy budynek, jeden z symboli miasta),
  • Trzeci dworzec, Santa Apolonia obsługuje większość połączeń międzymiastowych (np. do Porto).

Pociągi w Portugalii nie są drogie, a ceny na trasach podmiejskich w Lizbonie zależą od dystansu – przykładowo podróż do Cascais, czy Sintry to wydatek kilku euro w jedną stronę.

Rozkład jazdy >> Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także