Komunikacja w Madrycie – metro, autobus, tramwaj i inne

Komunikacja w Madrycie jest bardzo dobrze zorganizowana, jest szybka, niezawodna i w każde miejsce można łatwo dojechać. Najsilniejszą jej stroną jest rozbudowana sieć metra, które dociera również na lotnisko.

Dojazd z lotniska

Lotnisko Madryt – Barajas znajduje się 13 kilometrów od centrum miasta i posiada 4 terminale. Do centrum najłatwiej dojechać metrem (linia 8), które ma swoje stacje bezpośrednio przy terminalach. Po około 20 minutach można wysiąść w okolicach centrum miasta lub przesiąść się na inną linię. Metro kursuje od 6:00 rano, aż do 2:00 w nocy.

Mapa metra >>

Inna opcja to autobus 101 lub 200 (z terminali T1, T2 i T4). Jeżeli nie ma korków, podróż do centrum trwa około 40 minut.

Rozkład jazdy autobusów >>

Zobacz także: Przewodnik po Madrycie – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki >>

Komunikacja w Madrycie

W Madrycie kupić można różne rodzaje biletów. Jednorazowy bilet kosztuje 1,5 euro, dostępne są również bilety wieloprzejazdowe. Przed zakupem biletu warto zorientować się po jakiej strefie chcemy się poruszać, gdyż bilety w strefie B są droższe (strefa A to cały Madryt, strefa B to peryferie miasta). Kontrole biletów są dość powszechne.

Bilety ceny i szczegóły >>


Metro

W Madrycie funkcjonuje 12 linii metra oznaczonych kolorami, a ich przedłużeniem są autobusy, tramwaje i kolejki podmiejskie. Metro w godzinach szczytu kursuje co 2 minuty, a poza nim dwa razy rzadziej. Bilety kupić można na stacjach i w specjalnych kioskach, w których otrzymać można również bezpłatną mapę metra z zaznaczonymi stacjami. Dodatkowo w każdym wagonie metra są wypisane wszystkie kolejne stacje każdej linii oraz jest udostępniony plan metra. Stacje metra są dobrze widoczne, a oznaczenia przypominają londyńskie stacje. Madryt ma bardzo dogodne stacje przesiadkowe, a część z nich połączona jest z dworcami autobusowymi.

Mapa metra >>

Metro w Madrycie

Komunikacja w Madrycie | Linie Metra

Komunikacja w Madrycie | Linie Metra | Źródło: https://www.metromadrid.es/export/sites/metro/comun/documentos/planos/Planoesquematicoingles.pdf

Autobusy

Metro wspomagają linie autobusowe, których w Madrycie jest ponad 200. Specjalne autobusy kursują również w nocy, występują też autobusy uniwersyteckie i turystyczne (piętrowe z odkrytym dachem). Na większych stacjach metra, w punktach obsługi klienta można poprosić o szczegółową mapę tras. Na przystankach nie ma standardowych rozkładów jazdy, godzina przyjazdu danego autobusu wyświetlana jest na tablicy, trzeba po prostu czekać, z reguły nie dłużej niż 15 – 20 minut. Najczęściej kursują po wydzielonych bus-pasach, ale w godzinach szczytu zdarza się, że stoją w korku. Do autobusu wsiada się przednimi drzwiami, wysiada środkowymi lub tymi umieszczonymi na tyle pojazdu. Aby zasygnalizować chęć opuszczenia autobusu trzeba użyć przycisku STOP.

Rozkład jazdy autobusów >>

Tramwaje

Tramwaje w Madrycie nie są popularne. Po mieście jeździ tylko kilka linii, z czego część porusza się po torach wykorzystywanych przez metro. Ten sposób poruszania się po mieście wprowadzony został dopiero kilkanaście lat temu.

Teleferico

Teleferico to kolejka nadziemna, której trasa rozpoczyna się z Paseo Pintor Rosales, następnie mija del Parque del Oeste, dworzec kolejowy Príncipe Pio, kościół San Antonio de la Florida, aż do Casa de Campo. Podróż kolejką nadziemną może być również atrakcją, szczególnie dla dzieci, gdyż pozwala zobaczyć miasto z lotu ptaka.


Kolej podmiejska

Kolej podmiejska jest ściśle powiązana z koleją regionalną. W jej skład wchodzi kilkanaście linii, które łączą stolicę z okolicznymi miejscowościami. Bilety kupić można w kasie lub w automatach biletowych. Wejście na peron wymaga przejścia przez specjalne bramki.

Wynajem samochodu

Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.