Komunikacja w Paryżu – metro, autobusy, kolejka RER …

Komunikacja w Paryżu jest bardzo rozbudowana i działa sprawnie, jednak przed wyjazdem warto się dobrze przygotować, by uniknąć niespodzianek.  

Komunikacja w Paryżu

Za komunikację publiczną w Paryżu odpowiada RATP – Regie autonome des transports parisiens.

Warto pamiętać, że Paryż podzielony jest na strefy i aby swobodnie poruszać się w każdej z ich należy zadbać o odpowiedni bilet. Większość atrakcji turystycznych znajduje się w 1 strefie i w jej obrębie ulokowana jest również znaczna część hoteli i hosteli.


Ceny biletów w Paryżu

Nietrudno się domyśleć, że miasto oferuje różne rozwiązania, w zależność od stref, długości pobytu, czy częstotliwości przejazdów. Podstawowy bilet jednorazowy kosztuje 1,9 euro, jeśli zostanie nabyty w automacie, np. na stacji metra lub 2 euro, przy zakupie u kierowcy. Taki bilet umożliwia podróż autobusem, metrem lub kolejką RER w 1 i 2 strefie, tramwajem oraz kolejką na Montmartre.

Uwaga :) Bilet skasowany w autobusie będzie ważny (przez 1,5 godziny) na innej linii autobusowej oraz w tramwaju, ale w metrze i RER już nie. I odwrotnie – bilet skasowany w metrze pozwala przesiadać się na inne linie metra i RER, ale nie pozwala zmienić na autobus lub tramwaj.

Przykłady dostępnych opcji:

  • Karnet – 10 biletów;
  • Paris Visite – karta ważna przez 1, 2, 3 i 5 dni od skasowania w strefach 1 – 3 lub 1 – 5.  Pozwala na wielokrotne, nielimitowane przejazdy po Paryżu w wyznaczonym czasie i strefie. Przed użyciem Paris Visite należy ją podpisać. Bilet Paris Visite gwarantuje również zniżki na atrakcje turystyczne. Szczegóły na stronie ratp.fr;
  • Mobilis – całodzienny bilet na wybraną strefę;
  • Ticket Jeunes Week-end – bilet dla osób do 26 roku życia, ważny w weekendy i dni wolne;
  • Navigo – karty tygodniowe, miesięczne lub roczne, na wyznaczone strefy;
  • Inne.

Szczegóły i ceny biletów >>

Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują bezpłatnie, a maluchom od 4 do 11 roku życia przysługują zniżki. Bilety można nabyć w automatach lub kasach zlokalizowanych na stacjach metra.

Metro w Paryżu

Metro zwane też Metropolitain ma 14 linii (plus 2 linie bis) kursujących w granicach miasta w 1 i 2 strefie. Paryskie metro powstało w 1900 r., ma ponad 200 km łącznej długości i 300 stacji, przez co łatwo dojechać praktycznie w każde ważne miejsce. Stacje są dobrze oznaczone, więc korzystanie z tej metody poruszania się po Paryżu nie powinno stanowić żadnego problemu.

Mapa metra do pobrania >>

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu | Plan

Metro w Paryżu | Plan | Źródło: www.ratp.fr

RER

Uzupełnieniem paryskiej sieci metra jest kolejka podmiejska RER. Funkcjonuje kilka linii oznaczonych literami, kursujących również poza granice Paryża – od 1 do 7 strefy.

Mapa RER do pobrania >>

Autobusy w Paryżu

Autobusy są bardzo popularnym środkiem transportu. Nie na wszystkich przystankach autobusy zatrzymują się bez sygnalizowania, a więc warto wystawić dłoń, aby kierowca zatrzymał się. Należy pamiętać, że do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami, przy których zlokalizowany jest kasownik. W przypadku braku biletu można go kupić bezpośrednio u kierowcy. Przy wysiadaniu należy wcisnąć przycisk znajdujący się wewnątrz pojazdu.

Mapa autobusów do pobrania >>

Autobusy w Paryżu _ Trasy

Autobusy w Paryżu | Trasy

Autobusy w Paryżu | Trasy | Źródło: www.ratp.fr

W Paryżu kursują również linie nocne tzw. Noctilien

Mapa autobusów nocnych do pobrania >>

Autobus nocny w Paryżu

Autobusy nocne w Paryżu

Autobusy nocne w Paryżu | Trasy | Źródło: www.ratp.fr

Tramwaj

Paryż posiada tylko 8 linii tramwajowych poruszających się w obrębie 1 i 2 strefy.

Batobus

Inną opcją są statki pływające po Sekwanie i zatrzymujące się przy kilku pomostach rozmieszczonych wzdłuż rzeki, przy najważniejszych zabytkach. Szczegóły: www.batobus.com.

Inna opcja to Kolejka linowa do Sacre-Coeur – obowiązuje taki sam bilet jak na metro.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.