Komunikacja w Pradze, czyli jak poruszać się po mieście

Komunikacja w Pradze jest wygodna, a poruszanie się po mieście jest bardzo proste. Jako stolica państwa miasto to cechuje się rozbudowaną siecią tramwajową, autobusową oraz rozwiniętymi liniami metra.

Komunikacja w Pradze

Parking

Komunikacja w Pradze jest dobrze rozwinięta i bardzo wygodna. Warto z niej skorzystać nawet jeżeli podróż do Pragi odbyła się samochodem. W takim przypadku skorzystać można z parkingów P&R (z ang. park and ride), które wchodzą w skład systemu komunikacji miejskiej. Tego typu parkingi to między innymi: Skalka I, II, Zličín I, II, Nové Butovice, Opatov, Chodov, Ládví, Rajská zahrada, Černý Most I, II , Palmovka, Radotín, Nádraží Holešovice, Běchovice, Depo Hostivař – znajdujące się w większości obok stacji metra.

Stan wolnych miejsc >>

Bilety parkingowe można nabyć w automatach znajdujących się tuż obok parkingów. Warto pamiętać, że parkingi te zamykane są wraz z ostatnim przejazdem metra, a za nieodebrany w odpowiednim czasie samochód naliczana jest opłata dodatkowa.

Metro

Komunikacja w Pradze to przede wszystkim metro, które jest oczywiście najszybszą, najwygodniejszą i najpopularniejszą formą komunikacji. W Pradze skorzystać można z trzech linii metra: zielonej, żółtej i czerwonej. Stacje oznaczone są standardową tabliczką z literą M oraz nawą stacji. Bilety można kupić w automatach na stacji. W Pradze dostępne są zarówno bilety 30 i 90 minutowe oraz 1 i 3 dniowe – niezależnie od wybranej wersji pozwalają na poruszanie się nie tylko metrem, ale także autobusem i tramwajem (ten sam bilet).  Bilet należy skasować – kontrole są bardzo częste, a kary wysokie. Metro kursuje do koło 1:00 w nocy, następnie rozpoczyna przejazdy od około 4:00 rano (w przerwie kursują tramwaje i autobusy nocne).

Metro >>

Tramwaj

Po ścisłym centrum i na krótkich trasach dobrze sprawdza się tramwaj. Tramwaje kursują najczęściej co 15 min, a w nocy co pół godziny. W sezonie wiosna – jesień warto przejechać się tramwajem linii 91 wśród najważniejszych zabytków i miejsc czeskiej stolicy.

Tramwaje >>
 
 

Autobus

Autobus to najlepszy środek komunikacji dla osób, których nocleg znajduje się na obrzeżach Pragi. Autobusy często kończą swój kurs obok stacji metra i mają też osobny rozkład na dzień i na noc.

Autobusy >>

Kolejka linowa

Komunikacja w Pradze to także kolejka liniowa, czyli Funicular Petrin. Łączy ona dzielnicę Mala Strana ze szczytem góry Petrin. Kolejka ma trzy przystanki: Újezd ​​(na dole), Nebozizek (w środku) i Petrin (na górze). Kolejka kursuje codziennie od 9:00 do 23:20 w odstępie około 15 minut. Bilety nie są drogie. Bilet ważny przez pół godziny kosztuje 24 korony, a uprawniający do 90 minutowego transportu 32 korony.

Wynajem samochodu

Kolejnym sposobem poruszania się po Pradze jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku i w jego najbliższych okolicach oraz w różnych częściach miasta znaleźć można wypożyczalnie samochodów czołowych firm. Jednak bezpieczniej jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, działanie to gwarantuje większy wybór i często niższe ceny.

wynajem samochodu – rentalcars.com >>

Taksówka

Taksówki łatwo rozpoznać, gdyż na dachu samochodu mają zamocowaną żółtą lampę z ciemnym napisem TAXI. Na drzwiach bez problemu odszukać można nazwę korporacji, numer oraz szczegółowy cennik. Jak to czasem bywa w większych miastach, również w Pradze zdarza się, że kierowcy wykorzystują nieznajomość miasta przez klientów i sztucznie wydłużają trasy przejazdu.

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także