Komunikacja w Pradze, czyli jak poruszać się po mieście

Komunikacja w Pradze jest wygodna, a poruszanie się po mieście jest bardzo proste. Jako stolica państwa miasto to cechuje się rozbudowaną siecią tramwajową, autobusową oraz rozwiniętymi liniami metra.

Komunikacja w Pradze

Podróżując samolotem nie należy obawiać się utrudnionego dojazdu do miasta. Do centrum Pragi można dostać się na kilka sposobów zarówno w dzień, jak i w nocy. Jedną z opcji jest bezpośredni transfer, inną skorzystanie z komunikacji miejskiej lub taksówki.

Praga dojazd z lotniska

Komunikacja w Pradze | Dojazd z lotniska | Źródło: https://czech-transport.com/images/airport_schem.pdf

Parking

Komunikacja w Pradze jest dobrze rozwinięta i bardzo wygodna. Warto z niej skorzystać nawet jeżeli podróż do Pragi odbyła się samochodem. W takim przypadku skorzystać można z parkingów P&R (z ang. park and ride), które wchodzą w skład systemu komunikacji miejskiej. Tego typu parkingi to między innymi: Skalka I, II, Zličín I, II, Nové Butovice, Opatov, Chodov, Ládví, Rajská zahrada, Černý Most I, II , Palmovka, Radotín, Nádraží Holešovice, Běchovice, Depo Hostivař – znajdujące się w większości obok stacji metra.

Zobacz także: Liczba wolnych miejsc parkingowych – aktualny stan >>

Bilety parkingowe można nabyć w automatach znajdujących się tuż obok parkingów. Warto pamiętać, że parkingi te zamykane są wraz z ostatnim przejazdem metra, a za nieodebrany w odpowiednim czasie samochód naliczana jest opłata dodatkowa.

Metro

Komunikacja w Pradze to przede wszystkim metro, które jest oczywiście najszybszą, najwygodniejszą i najpopularniejszą formą komunikacji. W Pradze skorzystać można z trzech linii metra: zielonej, żółtej i czerwonej. Stacje oznaczone są standardową tabliczką z literą M oraz nawą stacji. Bilety można kupić w automatach na stacji. W Pradze dostępne są zarówno bilety 30 i 90 minutowe oraz 1 i 3 dniowe – niezależnie od wybranej wersji pozwalają na poruszanie się nie tylko metrem, ale także autobusem i tramwajem (ten sam bilet).  Bilet należy skasować – kontrole są bardzo częste, a kary wysokie. Metro kursuje do koło 1:00 w nocy, następnie rozpoczyna przejazdy od około 4:00 rano (w przerwie kursują tramwaje i autobusy nocne).

Zobacz także: Metro >>

Metro w Pradze

Linie metra w Pradze | Źródło: https://czech-transport.com/images/01_metro_orientation_plan.png

Tramwaj

Po ścisłym centrum i na krótkich trasach dobrze sprawdza się tramwaj. Tramwaje kursują najczęściej co 15 min, a w nocy co pół godziny. Są świetnym uzupełnieniem metra. W sezonie wiosna – jesień warto przejechać się tramwajem linii 91 wśród najważniejszych zabytków i miejsc czeskiej stolicy.

Zobacz także: Tramwaje >>

Komunikacja w Pradze

Komunikacja w Pradze | Tramwaje i metro | Źródło: https://czech-transport.com/images/Praha_tramvaje_metro_denni_schema_17_11.png

Autobus

Autobus to najlepszy środek komunikacji dla osób, których nocleg znajduje się na obrzeżach Pragi. Autobusy często kończą swój kurs obok stacji metra i mają też osobny rozkład na dzień i na noc. Kursują również na lotnisko.

Zobacz także: Autobusy >>

Kolejka linowa

Komunikacja w Pradze to także kolejka liniowa, czyli Funicular Petrin. Łączy ona dzielnicę Mala Strana ze szczytem góry Petrin. Kolejka ma trzy przystanki: Újezd ​​(na dole), Nebozizek (w środku) i Petrin (na górze). Kolejka kursuje codziennie od 9:00 do 23:20 w odstępie około 15 minut. Bilety nie są drogie. Bilet ważny przez pół godziny kosztuje 24 korony, a uprawniający do 90 minutowego transportu 32 korony.


Wynajem samochodu

Kolejnym sposobem poruszania się po Pradze jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku i w jego najbliższych okolicach oraz w różnych częściach miasta znaleźć można wypożyczalnie samochodów czołowych firm. Jednak bezpieczniej jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, działanie to gwarantuje większy wybór i często niższe ceny.

Zobacz także: Wynajem samochodu – rentalcars.com >>

Taksówka

Taksówki łatwo rozpoznać, gdyż na dachu samochodu mają zamocowaną żółtą lampę z ciemnym napisem TAXI. Na drzwiach bez problemu odszukać można nazwę korporacji, numer oraz szczegółowy cennik. Jak to czasem bywa w większych miastach, również w Pradze zdarza się, że kierowcy wykorzystują nieznajomość miasta przez klientów i sztucznie wydłużają trasy przejazdu.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.