Komunikacja w Rzymie – dojazd z lotniska i poruszanie się po mieście

Komunikacja w Rzymie działa dość dobrze. Z lotniska do centrum bez problemu dojechać można pociągiem lub autobusem. Będąc już w centrum, po mieście poruszać można się komunikacją miejską. Najładniejsze place, uliczki i zakamarki dostępne są jednak tylko podczas pieszych wycieczek.

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Rzymie – przewodnik po Wiecznym Mieście >>

Komunikacja w Rzymie

Komunikacja w Rzymie – dojazd z lotniska Fiumicino (FCO)

Port lotniczy Rzym-Fiumicino leży 30 km na południowy-zachód od Rzymu w regionie Lacjum w środkowych Włoszech. Obsługuje znaczną część lotów, zwłaszcza ze stolic europejskich oraz międzykontynentalnych. Istnieje kilka sposobów, aby szybko dotrzeć do centrum Wiecznego Miasta.

Autobusy: 

  • Autobusy Cotral jadą do centrum około godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro. Szczegółowy rozkład i cennik: www.cotralspa.it
  • Autobusy Sitbus do Stazione Termini. Szczegóły: www.sitbusshuttle.com
  • Sprawdzoną opcją są autobusy Terravision – kupując bilet z wyprzedzeniem, jego koszt rozpocznie się od 4 euro. Na podróż należy przeznaczyć około 60 minut. Szczegółowy rozkład i cennik: www.terravision.eu.

Kolej:

  • Pociąg ekspresowy Leonardo – kursuje pomiędzy stacją Roma Termini, a dworcem lotniczym FCO (bez przystanków pośrednich). Pociągi kursują co 30 minut od wczesnych godzin porannych, aż do późnych godzin wieczornych. Czas przejazdu to 35 minut. Należy pamiętać, że na to połączenie nie ma ulg dla studentów czy seniorów.
  • Lokalne pociągi FR1 – kursują średnio co 15 minut i zatrzymują się na lokalnych stacjach w drodze do stacji Tiburtina. Pozwalają dotrzeć również do okolicznych miejscowości. Szczegóły: www.trenitalia.com.

Taksówki:

Taksówki znaleźć można przed terminalami. Rekomenduje się korzystanie z białych taksówek z taksometrami. Kurs do centrum miasta kosztuje 50-60 euro i trwa około pół godziny.

Wynajem samochodu:

Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com. Dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem, mały samochód można wynająć już za 15 euro za dzień.

Komunikacja Rzymie – dojazd z lotniska Ciampino (CIA)

Port lotniczy Giovan Battista Pastine w Ciampino położony jest 15 km na południowy-wschód od centrum Rzymu, przy obwodnicy. To niewielkie lotnisko obsługuje przede wszystkim tanie linie. Istnieje kilka sposobów, aby szybko dotrzeć do centrum miasta.

Autobusy: 

  • Autobusy Atral do Stazione Termini, Via Giolitti 12/14. Szczegóły: www.atral-lazio.com.
  • Autobusy Sitbus do Stazione Termini, Via Marsala 5, Szczegóły: www.sitbusshuttle.com
  • Dobrą opcją są autobusy Terravision (do Stazione Termini, Via Marsala 5) – przy zakupie biletu z wyprzedzeniem, jego cena rozpoczyna się od 4 euro. Na podróż należy przeznaczyć około 60 minut. Szczegółowy rozkład i cennik: www.terravision.eu.

Taksówki:

Kurs do centrum miasta kosztuje około 60 euro i trwa od pół godziny do godziny – w zależności od pory dnia. Polecane taksówki są białe i mają zainstalowane taksometry.

Wynajem samochodu: 

Dobrze jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, wybór jest większy, a ceny niższe. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na Rentalcars.com. Dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem, mały samochód można wynająć już za 15 euro za dzień.

Komunikacja w Rzymie

Podróż z lotniska najczęściej kończy się na Stazione Termini. Na dworcu przesiąść można się do metra, autobusów lub kolejki miejskiej, aby kontynuować podróż w wybranym kierunku.

Najpopularniejszą i najszybszą formą poruszania się po Rzymie jest metro. Bilety na metro można kupić w kioskach przed wejściem, kasuje się je przy specjalnych bramkach. Metro jeździ co kilka minut – od wczesnych godzin porannych, aż do późnego wieczora.

Innym sposobem podróżowania po mieście są autobusy. Niestety rzymskie autobusy są niepunktualne, a czasami nie przyjeżdżają wcale. W godzinach szczytu stoją w korkach. Ich zaletą jest to, że przemieszczając się można jednocześnie zwiedzać miasto.

Kolejnym środkiem transportu jest kolejka miejska, należy jednak pamiętać, że nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach, a jej przystanki rzadko pokrywają się z atrakcjami turystycznymi. Służy raczej do pokonywania dłuższych dystansów.

Metro i kolej miejska w Rzymie

Metro i kolej miejska w Rzymie

Metro i kolej miejska w Rzymie | Źródło: http://www.atac.roma.it/files/doc.asp?r=385

Warto rozważyć zakup kary RomaPass, w ramach której można bezpłatnie podróżować komunikacją miejską, a także odwiedzić za darmo lub ze zniżką wybrane muzea.

Mapy i linie >>
Bilety >>
RomaPass >>

 

Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także