Kopenhaga: ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje

Kopenhaga kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i pozytywnego klimatu. Często nazywana jest miastem szczęśliwych ludzi lub najprzyjaźniejsza stolica świata. 

To położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager miasto uznawane jest za jedno z ładniejszych w Europie. Duńska stolica oferuje to co najlepsze: piękne parki, niezliczoną ilość zabytków i interesujących budowli, kolorowe uliczki i urokliwe kanały. Władze wyznają zasadę, że miasto ma przede wszystkim służyć ludziom i tak je zmienia. Realizowane projekty stawiają na ekologię i zrównoważony rozwój. Dzięki temu to niezwykle kameralne i czyste miasto cieszy się coraz większą popularnością.

Kopenhaga jest dość drogim miejscem (nawet dla Duńczyków). Ceny w sklepach i restauracjach znacznie odbiegają od polskich. Również noclegi nie należą do najtańszych. Ceny za noc rozpoczynają się najczęściej od 200 zł (w hostelach), ale często trzeba zapłacić dużo więcej, szczególnie za pokój w centrum miasta. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na przykład na Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Najlepszym sposobem poruszania się po mieście jest rower. Praktycznie w każdej części miasta są ścieżki i stojaki rowerowe. Aby zwiedzić okolice lub inne miasta warto wypożyczyć samochód. Najłatwiej wypożyczyć auto na lotnisku lub jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.


Kopenhaga – ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje

Mała Syrenka

Tuż przy nabrzeżu Langelinie stoi pomnik Małej Syrenki. Syrenka naprawdę jest mała, bo wysokość tej figury wykonanej z brązu wynosi zaledwie 1,2 m. Nie zmienia to faktu, że jest to najczęściej fotografowane i odwiedzane przez turystów miejsce – Mała Syrenka to bez wątpienia główny symbol miasta. Powstała na prywatne zamówienie Carla Jacobsena – syna założyciela Carlsberga, który tak zauroczył się postacią Małej Syrenki podczas przedstawienia baletowego, że postanowił ją uwiecznić i finalnie podarować miastu. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. W sierpniu 2013 roku obchodziła swoje 100 urodziny. Na przestrzeni tych lat Syrenka wielokrotnie stawała się ofiarą wandali, przez co traciła głowę lub ramie, często też zmieniała swój kolor. Za każdym razem akty wandalizmu były naprawiane i szybko przywracano rzeźbie jej pierwotny kształt. W niedalekiej odległości od Małej Syrenki warto zatrzymać się na chwilę przy fontannie Gefion i kościele św. Albana.

Fontanna Gefion i kościół św. Albana

Fontanna Gefion i kościół św. Albana

Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy położony jest po zachodniej stronie deptaka Stroget. Jak łatwo się domyślić, przy placu stoi okazały ratusz utrzymany w stylu włoskiego renesansu. Architektem był mało wtedy znany Duńczyk – Martin Nyrop. Fasada budynku została ozdobiona herbem Kopenhagi oraz pozłacaną figurą założyciela miasta Absalona. Najbardziej charakterystycznym elementem ratusza jest ponad 100-metrowa wieża. Jest ona otwarta dla zwiedzających, a na szczyt prowadzi ponad 300 stromych schodów. Przy placu znaleźć można również kilka mniejszych, ale równie interesujących obiektów tj. pomnik H. Ch. Andersena (autorstwa Henry’ego Luckowa Nielsena), czy Smocza Fontanna (przedstawiająca walkę smoka z bykiem). Plac ten został formalnie nakreślony dopiero w XIX w. Wcześniej w miejscu tym stała jedna z głównych bram do miasta. Po wyburzeniu murów obronnych plac zyskał bardziej reprezentacyjny charakter. Dziś odbywają się tu główne uroczystości, ale też największe duńskie demonstracje.

Ogrody i park rozrywki Tivoli

Tivoli to nie tylko publiczny ogród, ale przede wszystkim ogromny park rozrywki, który ucieszy nie tylko najmłodszych turystów, ale także ich rodziców. Znajduje się on zaledwie kilka minut pieszo od Placu Ratuszowego. Tivoli zostało otwarte w 1843 i jest drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest karuzela łańcuchowa, która kręci się na wysokości 80 m. Siadając na krzesełko tej najwyższej na świecie huśtawki (nazywa się Star Flyer) oprócz dostarczenia sobie niesamowitych wrażeń… zobaczyć można Szwecję 😉 Warto również przejechać się drewnianą kolejką górską, chociażby dlatego, że jest jedną z najstarszych kolejek tego typu na świecie. W Tivoli jest chyba wszystko czego oczekuje się od takich miejsc – bogaty wybór atrakcji w parku rozrywki, różnorodne restauracje i kawiarnie, bogata roślinność, przepiękne kwiaty (w sezonie kilkaset tysięcy) i magia światła. Ogród warto odwiedzić zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca. Codziennie wieczorem na drzewach zaświeca się ponad 100 tysięcy lampek, które tworzą niesamowity klimat. W parku często organizowane są koncerty, również muzyki klasycznej, pokazy pantomimy, teatrzyki dla dzieci, gry i zabawy dla najmłodszych i wiele innych.

Zobacz także: Szczegółowe informacje i cennik >>

Ogrody Tivoli | Kopenhaga

Ogrody Tivoli | Kopenhaga

Christiansborg

Christiansborg położony jest na Slotsholmen (Wyspie Zamkowej), która jest historycznym zalążkiem Kopenhagi i politycznym centrum państwa. Jest to dawny zamek królewski i do 1794 r. siedziba władców. Pomimo tego, że rodzina królewska mieszkała tu tylko pół wieku i tak miejsce to kojarzy się głównie z duńską monarchią. Obecnie mieści się tu Parlament, biura Premiera, Sąd Najwyższy, reprezentacyjne pokoje panującej rodziny królewskiej, kościół, muzea oraz stajnie. Chyba nigdzie indziej na świecie władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza nie funkcjonuje w jednym miejscu. W związku z funkcją, jaką dziś pełni to miejsce, tylko część wnętrz udostępniona jest zwiedzającym. Zwiedzać można przede wszystkim Królewskie Komnaty Recepcyjne, Halę Halabardników, Królewską Klatkę Schodową, Pokoj w Wieży, Pokój Audiencyjny, Salę Tronową i kilka innych. Obok zamku zobaczyć można Kościół Zamkowy oraz Muzeum Królewskich Stajen i Powozów.

Amalienborg

Amalienborg to jedno z ciekawszych miejsc, jakie zobaczyć można w duńskiej stolicy. Nazwa pałacu wywodzi się od imienia królowej Zofii Amelii, która w tym właśnie miejscu kazała wybudować letnią rezydencję.  Miejsce to ma tragiczną historię – 19 kwietnia 1689 pałac spłonął całkowicie, a wraz z nim 200 osób. Amalienborg został przebudowany przez 4 arystokratów, a następnie w 1794 roku przejęty przez duńską monarchię. Od tego momentu miejsce to uznawane jest za oficjalną rezydencję rodziny królewskiej. Kompleks budynków składa się z 4 pałaców w stylu rokokowym (Pałac Moltkego, Pałac Levetzaua, Pałac Brockdorffa, Pałac Schacka), zbudowanych wokół ośmiokątnego placu, na środku którego znajduje się pomnik Fryderyka V. Każdego z czterech pałaców strzegą gwardziści królewscy w czarno-niebieskich mundurach i charakterystycznych czapkach z ciemnego futra. Uroczysta zmiana warty dokonywana jest codziennie w południe, jednak tylko w niedzielę ma szczególną oprawę. Na uwagę zasługuje również Muzeum Pałacowe.

Rosenborg

Rosenborg to dawna rezydencja podmiejska królów Danii, a obecnie muzeum Dynastii Oldenburgów. Oficjalnie zamek to dzieło holenderskich architektów, ale według legendy budynek i przylegające ogrody (a przynajmniej ich znaczna część) zostały zaprojektowane przez samego króla, Christiana IV. Zamek był budowany etapami, wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Ta otoczona fosą budowla przez wiele lat funkcjonowała jako letnia rezydencja duńskich monarchów.  Otaczają ją jedne z najstarszych ogrodów królewskich Danii. Stanowią one nie tylko idealne miejsce wypoczynku, ale także miejsce imprez, wystaw i koncertów.

Rosenborg

Rosenborg

Kościół Zbawiciela

Znajdujący się przy Sankt Annæ Gade 29 Kościół Zbawiciela, jest najwyższym kościołem w Kopenhadze. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury kościoła jest mierząca 90 m, spiralna wieża. Z 400 stopni prowadzących na szczyt, aż 150 schodów znajduje się na zewnątrz. Wieża ta jest doskonałym punktem widokowym, który pozwala na podziwianie panoramy miasta.

Kościół Fryderyka

Kościół Fryderyka, często nazywany Kościołem Marmurowy, charakteryzuje się największą w Skandynawii kopułą wspieraną przez kilkanaście kolumn. Ten barokowy kościół, wzorowany na bazylice św. Piotra ulokowany jest w dzielnicy Frederiksstaden. Zaprojektowany został w XVIII wieku przez Nicolai Eigtveda, a budowa jest ściśle związana z jubileuszem 300-lecia panowania dynastii Oldenburgów.

Opera Narodowa

Opera Narodowa w Kopenhadze znajduje się na brzegu przystani wyspy Holmen. Koszt jej budowy przekroczył 500 milionów dolarów, przez co jest najdroższą, a także jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych oper na świecie.

Muzeum Carlsberga

Muzeum Carlsberga przez wielu określane jest jako obowiązkowy punkt wycieczki. Muzeum to położone jest przy ulicy Gamle Carlsberg Vej 11 w oryginalnym browarze Old Carlsberg powstałym w 1847 r. Właśnie w tym miejscu I. C. Jacobsen i jego syn Carl rozpoczęli produkcję „prawdopodobnie najlepszego piwa na świecie”. Aby wejść do muzeum pokonać należy symboliczną Bramę Słoni. Nazwa bramy pochodzi od postaci czterech słoni naturalnej wielkości, wyrzeźbionych z granitu. Historia browaru przedstawiona jest w interaktywny sposób i pozwala przyjrzeć się procesowi warzenia piwa zarówno dziś, jak i stosowanemu w przeszłości. Ciekawym punktem zwiedzania jest ogromna wystawa butelek (ponad 10 000). W muzeum zobaczyć można także stajnie, a w nich wielkie jutlandzkie konie pociągowe i stare wozy, które przenoszą w odległe czasy, gdy piwo było dostarczane zaprzęgami konnymi. Końcowym punktem jest oczywiście degustacja.


Christiania

Miejsce to (określane też jako Wolne Miasto Christiania lub mały Amsterdam) powstało w latach siedemdziesiątych, kiedy to hippisowski ruch zajął stare koszary wojskowe. Osiedlające się osoby zaczęły tworzyć mieszkania, ogródki, przedszkola, szkoły, a nawet drużynę piłkarską. W pewnym momencie rejon ten zamieszkiwało kilka tysięcy osób, dziś jest ich tylko kilkaset. Za murami Christianii poza artystami i przedstawicielami kultury alternatywnej, osiedlali się również narkomani, prostytutki i przestępcy, co ściągało uwagę rządu i policji. Ze względu na specyficzną sytuację prawną zajmowanych terenów, byli oni w pewien sposób bezradni. Finalnie duńskie władze nadały mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Na początku lat dziewięćdziesiątych wprowadzono bardzo restrykcyjny zakaz fotografowania. Zakaz ten miał na celu ochronę tożsamości osób zamieszkujących ten specyficzny fragment miasta. Obowiązuje on do dziś, a informacje dotyczące zakazu spotkać można niemalże na każdym kroku (czasami jednak wystarczy zapytać o zgodę na zdjęcie, aby bez problemu uwiecznić ten kawałek Kopenhagi). Dodatkowo na terenie „miasta” nie wolno poruszać się samochodem i należy przestrzegać wewnętrznych zasad, które często mocno różnią się od tych powszechnie stosowanych (jak na przykład zakaz biegania). Za mury Christianii prowadzą dwie bramy, które pozwalają dotrzeć do głównej drogi zwanej ulicą Dealerów (Pusher Street). Wszechobecne graffiti, ciemne bramy, głośna muzyka i grupki zakapturzonych osób tworzą dość niepowtarzalny klimat, odmienny od pierwotnego, kolorowego świata dzieci kwiatów. Wolne Miasto Christiania dzieli samych Duńczyków, którzy nie są w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się, czy miejsce to powinno istnieć. Obecnie Christiania coraz częściej kojarzona jest z kolejną atrakcją turystyczną, a mieszkańcom zarzuca się odejście od ideałów, podążanie za komercjalizacją i szybkim zyskiem. Wiele młodych osób przyciąga w to miejsce mit, że za murami Wolnego Miasta bez problemu można nabyć ustawione na straganach narkotyki z całego świata. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

Dzielnica Nyboder

Dzielnica Nyboder położona jest między ulicami Store Kongensgade i Oster Voldgade. Jest najstarszą dzielnicą Kopenhagi – powstała w XVII w. dla marynarzy Królewskiej Marynarki i ich rodzin, aby powstrzymać ich od okrętowania się na obcych statkach z powodu braku miejsca zamieszkania. W przeszłości mieszkańcy mieli swój szpital, szkoły, czy policję. Do dziś dzielnicę tę zamieszkują głównie byli lub obecni pracownicy duńskiej marynarki wojennej, wojska i lotnictwa, ale od niedawna miejsce to otwarte jest również dla cywili. Dzielnica Nyboder to połączenie prostych i wąskich ulic o zabawnych nazwach, przy których stoją niewielkie, jednopiętrowe, szeregowe domy. Wszystkie są żółte i mają zielone okiennice, przez co stanowią ciekawą koncepcję architektoniczną. Nyboder jest również najstarszą dzielnicą domków szeregowych w Europie.

Dzielnica Nyboder | Kopenhaga

Dzielnica Nyboder | Kopenhaga

Stroget

Stroget to długi deptak ciągnący się od Placu Ratuszowego, aż do portowej uliczki Nyhavn, który przecina całą starą część Kopenhagi. Przy deptaku można kupić niemalże wszystko, od kawy na wynos, przez ubrania, aż po bursztyny i drogą duńską porcelanę. Stroget składa się z kilku odcinków. Zaraz za placem znajduje się pierwsza część, czyli Frederiksberggade. Ta część najbardziej ucierpiała w wielkim pożarze, a więc próżno szukać tu starych, charakterystycznych budynków. Zaspokoi jednak oczekiwania tych, którzy chcą coś zjeść, wypić kawę lub drinka. Kolejna część to Nygade, czyli najkrótsza ulica całego Stroget. W pobliżu znaleźć można jeden z najładniejszych kościołów kopenhaskiej starówki, czyli kościół Ducha Świętego. Dalej rozpoczyna się Amagertorv, najbardziej prestiżowa część tego traktu. Ostatnia część to Ostergade ze sporą ilością butików.

Kopenhaga

Kopenhaga

Rejs po kanałach

Kopenhagę śmiało można nazwać Wenecją północy. Aby poznać miasto z innej perspektywy warto wybrać się w rejs po kanałach. Wycieczkę rozpocząć można z dwóch miejsc: Nyhavn (Nowy Port) lub Gammel Strand (w pobliżu znajduje się zamek Christiansborg). Do Nyhavn najwygodniej dojechać metrem lub autobusem. W pobliże Gammel Strand kursują liczne autobusy. Rejsy odbywają się codziennie przez cały rok i trwają najczęściej około 60 minut.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.