Kreta wschodnia – ciekawe miejsca, plaże, atrakcje

Kreta jest duża i ciężko zwiedzić ją całą podczas wakacyjnego wypoczynku, dlatego przed wyjazdem warto zastanowić się, którą część wyspy wybrać. Nie da się ukryć, że bardziej popularna wśród turystów jest zachodnia jej część, jednak Kreta wschodnia kryje nie mniej urokliwych zakątków. 

Planując wakacje we wschodniej części Krety należy szukać lotu do stolicy wyspy – Heraklionu. Podróżując z biurem podróży nie trzeba martwić się o transfer do hotelu, ale organizując lot na własną rękę warto wiedzieć, że z lotniska bez problemu dostać można się do okolicznych miejscowości. Bezpośrednie autobusy kursują w stronę takich miejscowości, jak: Heraklion, Hersonissos, Malia, Sitia, Elounda, Agios Nikolaos i wielu innych. Na lotnisku znajdują się również wypożyczalnie samochodów i postój taksówek. Jednym ze sposobów dotarcia na miejsce jest zarezerwowanie transferu lotnisko-hotel-lotnisko. Usługi takie oferuje m.in. kiwitaxi – dobra opcja, szczególnie gdy podróżuje się większą grupą.

Zobacz także: Transfer z lotniska do hotelu >>

Kreta wschodnia – jak poruszać się po wyspie?

Ogólnie komunikacja publiczna działa dobrze, a usługi świadczy firma KTEL. Po wyspie kursują nowoczesne, klimatyzowane autobusy, które przyjeżdżają punktualnie, co nieczęsto zdarza się na greckich wyspach, a bilety nie są drogie. W większych miastach autobusy zatrzymują się na dworcach, na których można zebrać porcję praktycznych informacji i kupić bilet. W mniejszych zatrzymują się przy głównych ulicach (prawie wszystkie to przystanki na żądanie, więc nie należy zapominać o energicznym machaniu ręką 😉 ), a bilety sprzedawane są w środku. W autobusach oprócz kierowcy spotkać można osobę, która oprócz wystawienia biletu podpowie, na którym przystanku należy wysiąść, aby trafić w docelowe miejsce.

Zobacz także: Przykładowa mapa tras >>


Kreta wschodnia | Heraklion

Kreta wschodnia | Heraklion | eprzewodnik.com

Niestety nie do wszystkich miejscowości da się dotrzeć komunikacją miejską, albo kursy realizowane są bardzo rzadko. Chcąc zwiedzić znaczną część wyspy warto rozważyć wynajęcie samochodu, quada lub buggiego i samodzielne pokonać wybraną trasę. Drogi na Krecie są kręte, wąskie, ale gwarantują niesamowite widoki – wyjątkowo ładna jest trasa w kierunku Agios Nikolaos. Wypożyczalnie samochodów znajdują się zarówno na lotnisku, jak i w każdej średniej lub większej miejscowości. Jak to często bywa na tego rodzaju wyspach, bywają problemy z dostępnością najtańszych samochodów (szczególnie na lotnisku i w mniejszych miejscowościach). Warto więc zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, a szczegóły sprawdzić można dla przykładu na Rentalcars.com.

Kreta wschodnia – hotele

Kreta wschodnia zapewnia niezwykle bogatą ofertę hotelową – od małych pensjonatów do ogromnych, luksusowych hoteli. Mając na uwadze dużą popularność Krety, a szczególnie najładniejszych jej fragmentów, pokój warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 70 zł za dobę. Poszukując hotelu można zapoznać się z ofertą noclegową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój ze sporą zniżką.

Heraklion – stolica wyspy

Heraklion pełni funkcję stolicy Krety, za którą ciągnie się opinia, że jest to jedno z brzydszych miejsc na wyspie. Ciężko się z tym zgodzić, gdyż miasto ma swój urok i kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę. Faktycznie jest najnowocześniejsze i inne od reszty, co jest skutkiem odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi i niemieckim bombardowaniu, ale wciąż ma w sobie „to coś”. Będąc w Heraklionie warto skierować swe kroki w kierunku portu, a dalej wzdłuż kamiennego molo, przy którym stoi okazała twierdza wenecka – Koules z wizerunkiem lwa św. Marka (symbolem Wenecji). Otaczająca ją woda ma w tym miejscu przepiękny, turkusowy kolor. Podążając deptakiem w głąb miasta dotrzeć można do innych charakterystycznych punktów: największego kościół na wyspie – Agios Minas, kościoła Agia Ekaterinis, fontanny Morosiniego z 1628 roku, katedry Agios Titos, bastionu Martinengo, klasztoru św. Piotra i Pawła i zabytkowego ratusza. Innym obowiązkowym punktem jest Muzeum Archeologiczne skrywające w sobie wiele artefaktów pochodzących z najważniejszych wykopalisk. Jedno z ciekawszych w całej Grecji. Mając więcej czasu i energii można udać się na spacer wzdłuż weneckich murów otaczających miasto, które przez ponad dwadzieścia lat chroniły Heraklion przed turecką inwazją. Bez problemu zauważyć można dwoistość architektury – zabytkowe budowle sąsiadujące ze współczesną zabudową.

Heraklion | Kreta wschodnia

Kreta wschodnia | Heraklion | eprzewodnik.com

Udając się do Heraklionu samochodem należy mieć na uwadze spore problemy z parkowaniem. Najłatwiej znaleźć miejsce na płatnym parkingu w okolicach portu. W odległości niedługiego spaceru od centrum miasta zlokalizowany jest duży dworzec, z którego odjeżdżają autobusy praktycznie w każdą część Krety. W Heraklionie jest też drugi, po Chanii, międzynarodowy port lotniczy.

Zobacz także: Hotele w Heraklion >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

Knossos

Niedaleko Heraklionu (6 km na południe) znajduje się wykopalisko Knossos, jedno z największych atrakcji turystycznych Krety. Historia tego miejsca jest niezwykle zaskakująca i ciekawa. Jeszcze nie tak dawno Knossos istniało tylko na kartach mitologii greckiej. Zgodnie z jej zapisami Pazyfae, żona króla Minosa, urodziła Minotaura – pół człowieka, pół byka. Wzbudzał on powszechny strach i niepokój, więc w trosce o poddanych Minos kazał wybudować przy pałacu labirynt, w którym zamknięto Minotaura. Odkrycie tego miejsca pod koniec XIX wieku uznano za jedno z najbardziej zaskakujących wydarzeń we współczesnej archeologii i do dziś wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Warto jednak pamiętać, że to co zostało udostępnione turystom to najczęściej rekonstrukcje zabudowy i kopie malowideł (części oryginałów można znaleźć w muzeum archeologicznym w Heraklionie). Z Heraklionu, a dokładnie z placu przy Muzeum Archeologicznym odjeżdża bezpośredni autobus kursujący w stronę wykopalisk w Knossos.

Kreta wschodnia | Hersonissos

Kreta wschodnia | Hersonissos | plaża | eprzewodnik.com

Hersonissos

Hersonissos to typowy kurort jakich wiele na greckich wyspach. Miasteczko ma jednak swoją historię. W czasach minojskich na terenie obecnego miasta wznosiło się starożytne Chersonesos, które było bardzo ważnym portem obsługującym Lyttos. O dawnej świetności tego miejsca świadczy fakt, że biło własną monetę, przedstawiającą po jednej stronie Apolla z lirą, a po drugiej głowę Artemidy. W Hersonisos do dziś dostrzec można pozostałości po dawnych czasach tj. bizantyjskie mozaiki, akwedukty, czy fragmenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Chcąc bardziej zgłębić historię tego miejsca warto odwiedzić Lychnostatis, czyli muzeum zorganizowane na otwartym powietrzu, kryjące w sobie zbiory etnograficzne. Na jego terenie zobaczyć można m.in.: tradycyjny dom mieszkalny, dawny wiatrak, kaplicę, pracownię ceramiczną, tłocznię wina i oliwy, a także degustować lokalne przysmaki.

Hersonissos należy do zatoki Malia Bay i współcześnie charakteryzuje się bardzo długą promenadą otoczoną licznymi restauracjami i barami, oferującymi nie tylko greckie dania i drinki, ale przede wszystkim widok na morze. Tuż przy restauracjach znajdują się malutkie, ale piaszczyste plaże, które w dzień pokryte parasolami stanowią idealne miejsce do wypoczynku, a wieczorem zmieniają się w klimatyczne przedłużenie restauracji. Próżno szukać w Hersonissos ogromnej piaszczystej plaży, dominują raczej mniejsze zdobiące skalne zatoczki. Największa plaża znajduje się powyżej portu, bez problemu wypożyczyć można na niej leżaki, czy parasol (koszt zestawu to 6 – 8 euro). Oddalając się od głośnej promenady i udając się dalej na północ dotrzeć można do niedużych, ale uroczych plaż otoczonych bujną roślinnością i niewielkimi skałami. Mając odrobinę szczęścia malutką plażę można mieć tylko dla siebie.

Zobacz także: Hotele w Hersonissos >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

W wolnej chwili warto oddalić się od wybrzeża i podążyć w stronę górskiego masywu, aby zobaczyć starą część miasta zwaną czasami „prawdziwym Hersonissos”. Na wzgórzu czekają drzewka oliwne, opuncje, a także malutkie, kolorowe i urocze domki, tak różne od nadmorskich pensjonatów. W tej części miasta jest też zabytkowy kościół i kilka tawern serwujących lokalne specjały.

Hersonissos stanowi doskonałą bazę wypadową. W miasteczku znajduje się kilkanaście wypożyczalni samochodów, kilka dużych supermarketów, parki wodne, ogromna liczba małych sklepików, restauracji, barów, czy dyskotek. Przy głównej ulicy rozlokowane się przystanki autobusowe, z których bez problemu dojechać można do Heraklionu, Agios Nikolaos i wielu innych pobliskich miejscowości.

Zobacz także: Acquaplus >>
Zobacz także: Watercity >>


Kreta wschodnia | Hersonissos

Kreta wschodnia | Hersonissos | plaża | eprzewodnik.com

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos to niewątpliwie jedno z najładniejszych miasteczek wschodniej Krety. Położone jest nad zatoką Mirabello, która często nazywana jest zatoką pięknego widoku.

Początki miasta datowane są na VIII w. p.n.e., gdy znajdował się tu jeden z ważniejszych portów na Krecie. Nazwa Agios Nikolaos pochodzi od wybudowanego w IX wieku kościoła św. Mikołaja, zdobiącego północną część kurortu. Wnętrze kryje zniszczone, ale wciąż piękne XIV-wieczne freski.

Obecnie Agios Nikolaos znane jest z przepięknych plaż, portu, zielonych uliczek i charakterystycznego jeziora, mocno wcinającego się w ląd, tworzącego przy tym bajeczny klimat. Często nazywane jest greckim Saint-Tropez. Plaże nie są duże, ale piaszczyste i usytuowane w taki sposób, że zapewniają przyjemny widok na pobliskie skałki i wzgórza. W zatoczce woda jest płytka i ciepła przez co miejsce to często wybierane jest przez rodziny z małymi dziećmi. Tuż obok plaży znajduje się niewielki port, do którego regularnie przybijają zarówno ekskluzywne jachty, jak i małe, kolorowe łodzie rybackie. Udając się w głąb miasteczka dotrzeć można do wzgórza, z którego rozpościera się widok na głębokie jezioro przybrzeżne połączone z morzem, które dzieli Agios Nikolaos na dwie części. Tuż przy nim, oprócz kolorowych łódek, rozlokowały się liczne knajpki i bary. To chyba najpopularniejsza część tego klimatycznego kurortu.

Zobacz także: Hotele w Agios Nikolaos >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

W mieście funkcjonuje także spory dworzec autobusowy położony w odległości kilkunastominutowego spaceru od nabrzeża, który gwarantuje wygodne połączenia z innymi, większymi miejscowościami położonymi w tej części wyspy.

Kreta wschodnia | Agios Nikolaos

Kreta wschodnia | Agios Nikolaos | eprzewodnik.com

Elounda

Niedaleko Agios Nikolaos, również przy zatoce Mirabello, leży Elounda – piękna nadmorka miejscowość. W przeszłości nie wyróżniała się niczym szczególnym i pełniła funkcję niewielkiej wioski rybackiej. Dziś jest bardzo modnym kurortem, w którym bez trudu zamieszkać można w ekskluzywnym hotelu, pograć w golfa i delektować się wakacyjnym klimatem. Tanio jednak nie będzie 😉 . Będąc w okolicy warto wybrać się w rejs na pobliską wyspę Spinalonga.

Zobacz także: Hotele w Elounda >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

Wyspa Spinalonga

Malutka wyspa, którą można w niecałą godzinę obejść pieszo.  Z Agios Nikolaos, Eloundy i Plaki regularnie wypływają statki, a rejs trwa od 10 do 40 minut.

Ta niewielka wyspa ma niesamowitą historię. Wieki temu Wenecjanie podjęli decyzję o budowie fortecy na wysepce, uznając ją za strategiczne miejsce w obronie przed piratami. Budowa trwała ponad 70 lat, a po jej ukończeniu twierdzę uzbrojono w kilkadziesiąt dział i zakwaterowano setki żołnierzy. Na przestrzeni lat stoczono tu wiele bitew, jednak z czasem wyspa opustoszała. Ponowne oblężenie przeżyła na początku XX wieku, gdy przesiedlono na nią setki trędowatych, którzy zakładali tu swoje domy, pielęgnowali ogródki i hodowali zwierzęta. Ostatni trędowaci opuścili Spinalongę w 1957 roku. Dziś stanowi atrakcję turystyczną i zachwyca nie tylko historią, ale także surowym otoczeniem.

Sitia

Sitia to kolejne urocze miasteczko położone w tej części wyspy. Bezpośrednio przy wodzie rozciąga się promenada z mnóstwem tawern i knajpek. W przeszłości była to niewielka osada o nawie Etia, która z czasem rozwinęła się i na stałe zaistniała na mapie Krety. W mieście zobaczyć można kościół św. Katarzyny i kościół św. Jerzego oraz zabytkową twierdzę i muzeum, w którym zgromadzono zbiory pochodzące z okolicznych wykopalisk. Na obrzeżach miasta znajduje się dworzec autobusowy.

Zobacz także: Hotele w Sitia >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

Plaża Vai

Na wschodnim wybrzeżu Krety leży jedna z najładniejszych plaż na wyspie – Vai. Niezwykle urokliwa, ale też wyjątkowo oblegana przez turystów. Charakteryzuje się specyficznym rodzajem palm, które tam występują – z jednego palmowego korzenia wyrasta kilka pni. Dzięki nim plaża wygląda, jak z reklamy kokosowego batonika lub broszury popularnego biura podróży. Oddalona jest od największych kurortów i dużych miast, a więc najłatwiej dojechać wynajętym samochodem. Warto zajrzeć choć na chwilę, aby na własne oczy zobaczyć tę rajską plażę i poczuć klimat tego miejsca.

Plaża Vai | Kreta

Plaża Vai | Kreta

Ierapetra

Ierapetra raczej nie jest najładniejszym miejscem na Krecie, ale jest najdalej wysuniętą na południe miejscowością w Europie. Dość nowoczesne miasteczko z zielonym bulwarem, regularnie zachwalane przez agentów biur podróży. Nie najgorsze miejsce na bazę wypadową i dla osób, które lubią mało oblegane plaże, gdyż w mieście znajduje się jedna, ciągnąca się przez kilka kilometrów, której krańce są prawie nieodwiedzane.

Miasto ma długą historię, której początki sięgają czasów starożytnych. Ze względu na położenie była bardzo ważnym portem, a dzięki interesom robionym z państwami afrykańskimi również najbogatszym miastem na Krecie. Już wieki temu były tu teatry i inne imponujące budynki. Niestety większość miasta uległa znacznym zniszczeniom na wskutek potężnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 796 r. n.e.. Obecnie największą atrakcją jest Fort Kales i meczet, który zdobi centrum miasta.

Zobacz także: Hotele w Ierapetra >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Krecie >>

Wyspa Chrissi

Wiele lokalnych biur turystycznych poleca wycieczkę na pobliskie Chrissi – miniaturową wyspę położoną na Morzu Libijskim. Aby się tam dostać skorzystać można ze zorganizowanych wycieczek lub przeprawić się na własną rękę. Promy odpływają rano z portu w Ierapetrze, a wracają w godzinach popołudniowych. Rejs trwa około 30-45 minut i kosztuje najczęściej 20 euro za osobę.

Nazwa wyspy Chrissi pochodzi od greckiego słowa „złota”… chociaż jest to małe oszustwo. Prawdziwa nazwa wyspy to Gaidouronissi, czyli „wyspa osłów”, ale niekorzystnie wpływała na zainteresowanie tym miejscem wśród turystów 😉 . Dlatego podjęto „jedyną słuszną” decyzję o zmianie. Teraz nazwa nawiązuje do złotych plaż i dziewiczej natury, które wyróżniają wyspę. Chrissi ogólnie jest niezamieszkała, ale wszystko wskazuje na to, że nie zawsze tak było. Świadczą o tym znalezione na wyspie fragmenty glinianych naczyń z okresu minojskiego. Znajduje się tu również kościół św. Mikołaja, szczątki grobów, pozostałości po starym porcie oraz mała latarnia morska. Ze współczesnej zabudowy odszukać można tylko tawerny i kilka punktów z napojami – przy średniej pogodzie wszystko jest zamknięte.

Z Krety na Santorini – jednodniowa wycieczka

Mając chwilę wolnego czasu warto rozważyć zakup jednodniowej wycieczki na pobliskie Santorini – cudowną wyspę charakteryzującą się wyjątkową zabudową. Wycieczkę kupić można za pośrednictwem biura podróży lub na miejscu w lokalnych punktach turystycznych … w których jest znacznie taniej. Całodniowa wyprawa to koszt około 70 – 80 euro, który pokrywa transfer z hotelu, przeprawę promem wraz z poczęstunkiem, przewodnika i przejazd autokarem po Santorini. W programie najczęściej jest zwiedzanie Oia, Firy i Kamari.

Zobacz także: Wyspa Santorini >>

Santorini plaże

Santorini plaże

 Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.