Lanzarote – atrakcje i ciekawe miejsca księżycowej wyspy

Lanzarote to przede wszystkim niezapomniane widoki. Pomimo tego, że wyspa ta leży najbliżej Europy spośród wszystkich wysp kanaryjskich, krajobraz jest zdecydowanie odmienny od tego, który możemy obserwować na co dzień.

Wyspa Lanzarote to popularny kierunek szczególnie podczas jesiennego okresu, gdyż wyspy kanaryjskie gwarantują jeszcze dużo słońca. Praktycznie wszystkie biura podróży mają w swojej ofercie ten kierunek. Bez problemu znaleźć można fajną wycieczkę.

Decydując się na samodzielną organizację wakacji warto przejrzeć np. booking.com, by zarezerwować przyjemny pokój. Również transfer z lotniska nie powinien stanowić problemu. Do większych miejscowości kursują autobusy. Inną opcją jest zarezerwowanie transferu lotnisko-hotel-lotnisko. Usługi takie oferuje m.in. kiwitaxi – dobry pomysł, szczególnie gdy podróżuje się większą grupą.


Najważniejsze punkty, które warto zobaczyć podczas urlopu ulokowane są w różnych częściach wyspy. To co zaskakuje na Lanzarote, to fakt, że w wiele z nich nie da się dojechać komunikacją miejską lub dojazd jest bardzo utrudniony. Dla przykładu planując zobaczyć Mirador del Rio trudno dojechać nawet do Ye (miejscowości położonej 3-4 km od Mirador del Rio). Najdalej na północ dojechać można do miejscowości Maquez  – około 7 km od celu. Najlepszym sposobem poruszania się po wyspie jest więc samochód. Pomimo tego, że wypożyczalnie ulokowane są w każdej większej miejscowości w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste. Najłatwiej wypożyczyć samochód na lotnisku lub jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o warunkach wynajmu można szukać na przykład na  Rentalcars.com.

Planując odwiedzenie poniższych miejsc warto zakupić tzw. bilet łączony, który pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Bilet ten dostępny jest w trzech wersjach tj. obejmujący 3, 4 lub 6 wejść.

Szczegóły >>

Lanzarote atrakcje

Lanzarote – północna część wyspy:

Cueva de los Verdes

To najdłuższy tego typu system podziemnych tuneli, które powstały w skutek erupcji wulkanu La Corona. Odwiedzającym udostępniono tylko dwukilometrowy odcinek, który stanowi jedną trzecią całości. Tunele zwiedza się z przewodnikiem, a więc czasami trzeba chwilę poczekać, aż zbierze się kolejna grupa. Wycieczka trwa około 1 godziny. Podążając wzdłuż korytarza zobaczyć można różnorodne formacje zastygłej lawy. Dużą atrakcją jest podziemne jezioro. W jednym z pomieszczeń stworzono idealną pod względem akustyki salę koncertową.

Lanzarote | Jameos del Aqua

Lanzarote | Jameos del Aqua | eprzewodnik.com

Jameos del Aqua

Ciekawe miejsce położone około 1 km od Cueva de los Verdes. Jest to naturalny zbiornik wodny utworzony na dnie jaskini. Bardzo charakterystycznym miejscem jest zewnętrzne jeziorko z turkusową wodą, przypominające basen na tropikalnej wyspie, otoczony egzotycznym ogrodem. W części podziemnej zobaczyć można średniej wielkości jezioro które zamieszkują niezliczone ilości białych krabów. Te niewielkie stworzenia to bardzo rzadko spotykany gatunek krabów albinosów, krabiki te najczęściej zamieszkują oceany na głębokości kilku tysięcy kilometrów. Ze względu na ich wyjątkowość stały się symbolem tego miejsca.

Guatiza

Niewielka miejscowość, tłumnie odwiedzana ze względu na kaktusowy ogród Jardin de Cactus, zaprojektowany przez miejscowego architekta Cesara Manrique. Ogród powstał w miejscu dawnego kamieniołomu i był ostatnim projektem tego znanego na całej wyspie architekta. Na terenie kaktusowego ogrodu zobaczyć można można setki kaktusów, które pochodzą z najróżniejszych zakątków świata. Odpocząć można w przyjemnej kawiarni.

Lanzarote | Jardin de Cactus

Lanzarote | Jardin de Cactus | eprzewodnik.com

Mirador del Rio

Jedno z najpopularniejszych miejsc na Lanzarote. Ten położony na wysokości prawie 500 m n.p.m. punkt widokowy zapewnia niesamowite widoki. Pierwotnie miejsce to było wojskowym punktem obserwacyjnym, obecnie stanowi bardzo popularną atrakcję turystyczną. Z tarasu na zewnątrz lub przez ogromne panoramiczne okno zobaczyć można wyspę La Graciosa i wysepki archipelagu Chinijo.

Lanzarote

Mirador Del Rio | Lanzarote | eprzewodnik.com

La Graciosa

Tę małą wyspę zamieszkuje jedynie 600 mieszkańców, co już samo w sobie stanowi pewnego rodzaju atrakcję. Pomimo tego, że wyspa ta oficjalnie nazywana jest częścią Lanzarote to od tej księżycowej wyspy dzieli ją cieśnina, która ma głębokość tylko kilkunastu metrów. Na tej niewielkiej wyspie wyodrębnione są dwie miejscowości. Aby w pełni zobaczyć wysepkę, na której zdaniem wielu dawno temu zatrzymał się czas, najlepiej wypożyczyć rower, gdyż na całej wyspie nie ma nawet jednej asfaltowej drogi.


Lanzarote – południowa część wyspy:

Charco de los Clicos

El Golfo to niewielka rybacka wioska odwiedzana tłumnie przez turystów poszukujących niezwykłej zielonej laguny. Bezpośrednio przy drodze znajduje się wygodny parking, a przy nim punkt widokowy, który pozwala spojrzeć z góry na intensywnie zielone jezioro Charco de los Clicos i rozpocząć spacer po wytyczonym szlaku. Ten niespotykany nigdzie indziej zbiornik powstał w skutek wybuchu i zalania wodą morską krateru wulkanu. Niepowtarzalny kolor to zasługa funkcjonujących tam alg. Jezioro ma około 10 metrów głębokości i ze względu na proces parowania jest niezwykle słone. Obecnie tylko wschodnia część dawnego krateru osłania jezioro, reszta dawno temu została wchłonięta przez Ocean Atlantycki. To co uderza w tym miejscy to niesamowity kontrast miedzy oceanem, czarnym lądem i jaskrawozielonym jeziorem.

Lanzarote | Charco de los Clicos | El Golfo

Lanzarote | Charco de los Clicos | El Golfo | eprzewodnik.com

Los Hervideros

Fragment stromego wybrzeża leżącego pomiędzy Salinas de Janubio a El Golfo. Jest to miejsce gdzie zastygła lawa utworzyła groty, podziemne tunele i głębokie szczeliny. Ciekawy efekt tworzą fale, które z impetem odbijają się od skał lub penetrują ich zakamarki tworząc charakterystyczną białą pianę.

Park Narodowy Timanfaya

Park położony na terenie, na którym w przeszłości miały miejsce liczne wybuchy wulkanów.  W XVIII wieku aż 9 miejscowości zostało pokrytych lawą w wyniku erupcji wulkanu Timanfaya. Park odwiedzać można tylko w określonych godzinach. Na terenie parku znaleźć można parking, a na nim specjalne autobusy, dzięki którym pokonać można Ruta de los Volcanes, czyli drogę wulkanów. Już sama podróż jest atrakcją, gdyż autobus pokonuje wzniesienia poruszając się po bardzo wąskiej drodze. W trakcie trwającej około 30 minut wycieczki po „księżycu” zobaczyć można kompletnie inny krajobraz niż ten który widzimy na co dzień. Na ogromnej powierzchni znajduje się szaro-brązowa zastygła lawa, która stworzyła równie ciekawe wąwozy i tunele. Na terenie parku odnaleźć można ponad 20 stożków wulkanicznych. Ciekawe jest to, że już kilka centymetrów pod powierzchnią tej zastygłej lawy kamienie rozgrzane są do temperatury prawie 100°C. Na głębokości kilkunastu metrów temperatura osiąga już 500-600°C. Podczas specjalnego pokazu można zobaczyć jak wysokie są to temperatury. W jedynym budynku zlokalizowanym na terenie parku mieści się restauracja El Diablo, gdzie zjeść można dania z grilla ogrzewanego naturalnym ciepłem wulkanu.

Lanzarote | Park Narodowy Timanfaya

Lanzarote | Park Narodowy Timanfaya | eprzewodnik.com

Inne ciekawe miejsca na Lanzarote:

  • La Geria – najsłynniejszy region uprawy winorośli na Lanzarote;
  • Femes – górska wioska z bardzo bogatą historią. Głównym puntem miasteczka jest kaplica Ermita de San Marciel. Z placyku przed kościołem rozciąga się piękny widok;
  • Guinate Tropical Park – miła, bo kolorowa odmiana. Na terenie parku zobaczyć można ponad 1000 gatunków ptaków. W większości są one bardzo kolorowe, przez co stanowią ciekawy kontrast w stosunku do szaro-brązowego krajobrazu wyspy.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.