Madryt – zabytki, ciekawe miejsca i praktyczne informacje

Madryt kojarzy się głównie z tańcem flamenco, korridą, barami tapas, pięknymi budynkami i placami oraz z niezliczoną ilością parków. Myśląc o hiszpańskiej stolicy nierzadko przychodzi na myśl rozrywkowy i hałaśliwy styl życia Hiszpanów połączony z ich niezwykłą otwartością i przyjaznym nastawieniem. To wszystko sprawia, że Madryt jest tak chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Dojazd z lotniska

Lotnisko Madryt – Barajas znajduje się 13 kilometrów od centrum miasta i posiada 4 terminale. Do centrum najłatwiej dojechać metrem (linia 8), które ma swoje stacje bezpośrednio przy terminalach. Po około 20 minutach można wysiąść w centrum miasta lub przesiąść się na inną linię. Metro kursuje od 6:00 rano, aż do 2:00 w nocy.

Mapa metra >>

Inna opcja to autobus 203 lub 200 (z terminali T1, T2 i T4). Jeżeli nie ma korków, podróż do centrum trwa około 40 minut.

Rozkład jazdy autobusów >>

Ogólnie w Madrycie funkcjonuje 12 linii metra oznaczonych kolorami, a ich przedłużeniem są kolejki podmiejskie i tramwaje. Metro w godzinach szczytu kursuje co 2 minuty, a poza nim dwa razy rzadziej. Bilety kupić można na stacjach i w specjalnych kioskach. Metro wspomagają linie autobusowe, których w Madrycie jest ponad 200. Specjalne autobusy kursują również w nocy.

Zobacz więcej: Komunikacja w Madrycie – mapy, ceny, rozkłady jazdy i inne praktyczne informacje >>

Innym sposobem na dotarcie do centrum jest wzięcie taksówki z lotniska lub wypożyczenie samochodu. Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.

Hotele w Madrycie

Madryt jak każde duże miasto oferuje różnorodną bazę noclegową, a ceny uzależnione są od standardu pokoju i dzielnicy. Najtańsze pokoje w hostelach lub hotelach ulokowanych z obrzeżach miasta wynająć można już od 100 zł za noc, czasami w cenie tej jest śniadanie. Najwięcej miejsc noclegowych wyszukać można w ścisłym centrum miasta. Inne popularne dzielnice to Huertas, Barrio de las Letras i Malasana. Planując wyjazd pokój warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż najlepsze pokoje wyprzedają się na długo przez terminem noclegu. Poszukując noclegu można sprawdzić ofertę Booking.com, gdyż często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.


Zabytki i ciekawe miejsca

Muzeum Prado

To najbardziej znane hiszpańskie muzeum, które powinno znaleźć się w programie każdej wycieczki do Madrytu. Zgromadzona tu została najwspanialsza na całym świecie kolekcja rodzimego malarstwa, ale nie tylko. Muzeum podzielone jest na ekspozycje poszczególnych szkół malarskich, a więc na początku warto sprawdzić ich rozmieszczenie. W muzeum zobaczyć można dzieła El Greco, Francisco de Zurbaran, Diego Velazqueza, Francisco Goya, Hieronima Boscha, Tycjana, Tiepolo, Rembrandta, Petera Paula Rubensa, Rafaela Santi, Albrechta Durera i wielu, wielu innych. Od 18:00 (w niedzielę od 17:00) wstęp do muzeum jest bezpłatny, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kolejki są wtedy bardzo duże. W standardowej cenie bilet kosztuje 14 euro.

Szczegółowe informacje >>

Palacio Real – Pałac Królewski

Nie widząc pałacu niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego wielkości. Budowa pałacu trwała prawie 30 lat i rozpoczęła się w okresie baroku, a zakończyła w epoce neoklasycyzmu. Obecnie para królewska nie mieszka z pałacu, odbywają się tu jedynie oficjalne uroczystości. Do pałacu najlepiej podejść od strony Plaza de la Armieria. W okolice dojechać można metrem (do stacji Opera) lub jednym z autobusów. W dni robocze w godzinach popołudniowych wstęp do pałacu jest darmowy (co oczywiście oznacza duże kolejki), standardowa cena to 10 euro. Podczas zwiedzania zobaczyć można Salę Halabardników, Salę Kolumnową, Salę Tronową, Salę Porcelanową czy Salę Jadalną. Na północ od pałacu znajdują się piękne Ogrody Sabatiniego.

Cennik i szczegółowe informacje >>

Palacio Real | Pałac Królewski

Palacio Real | Pałac Królewski | eprzewodnik.com

Park Retiro

Niezwykle popularne miejsce wśród mieszkańców Madrytu, którzy w ciepłe dni organizują tu rodzinne pikniki i spotkania ze znajomymi. To co zachwyca w tym miejscu to dwa jeziora, gdzie większe z nich otoczone jest kolumnadą, przed którą stoi pomnik Alfonsa XII. Po jeziorze tym popływać można wynajętą łódką. Nad brzegiem mniejszego jeziora stoi Palacio de Cristal, czyli piękny Szklany Pałac.

Plaza Mayor

Pierwotnie plac ten zbudowany został przez Juana Gómeza de Morę i służył jako najważniejszy punkt w mieście, w którym odbywały się zarówno wydarzenia powiązane z rodzina królewską, jak i walki byków. Niestety w miejscu tym wybuchł pożar, przez co Plaza Mayor otrzymał nowy kształt nadany mu przez architekta Juana de Villanuevę. Plaza Mayor to prostokąt o wymiarach 120 m na 90 m, do którego prowadzi 9 bram. Najbardziej znana to Łuk Nożowników (Arco de Cuchilleros), który nazwę swą zawdzięcza nożownikom, którzy właśnie w tym miejscu sprzedawali swe wyroby. Na środku placu stoi konny pomnik Filipa III. Miejsce to tętni życiem, szczególnie latem, gdy okoliczne kawiarnie i restauracje wystawiają stoliki na zewnątrz.

Plaza de la Villa

Przy tym znanym placu znaleźć można kilka najstarszych budynków hiszpańskiej stolicy. Jednym z nich jest Casa de los Lujanes, XVII budynek. Inny to Casa de Cisneros, kamienica z 1537 roku. Przy placu zobaczyć można również Ratusz z charakterystycznymi wieżami i pomnik admirała Alvaro de Bazana.


Bazylika św. Michała

Ta wybudowana z jasnego kamienia i kremowego gipsu bazylika jest chyba jedynym przykładem budowli inspirowanej barokiem. Warto zobaczyć to miejsce między innymi ze względu na odmienność tej bazyliki od pozostałych budynków.

Puerta del Sol

Puerta del Sol (Brama Słońca) to ogromny plac w kształcie półelipsy. Punkt ten stanowi bardzo często miejsce spotkań i przez długi czas był najważniejszym punktem miasta. Na placu zauważyć można charakterystyczny pomnik przedstawiający niedźwiedzia i drzewo poziomkowe, czyli obrazujący symbole Madrytu. Tuż obok uwagę zwraca jasny budynek urzędu pocztowego z charakterystycznym zegarem. Co roku w Sylwestra zbierają się tu mieszkańcy, aby pożegnać stary i powitać nowy rok. W miejscu tym znajduje się również kilometr zero wszystkich hiszpańskich dróg.

Plaza de Cibeles

Plac bogini Kybele to jeden z bardziej charakterystycznych widoków. Wokół placu zobaczyć można ogrody pałacu Buenavista, siedzibę Ratusza (duży budynek z małymi wieżyczkami) oraz budynek Banco de Espana.

Muzeum Thyssen – Bornemisza

Muzeum to uznawane jest za jedno z najładniejszych muzeów w Europie. Najcenniejszymi eksponatami rozłożonymi na trzech piętrach są obrazy włoskiego renesansu, malarstwo holenderskie, niemiecki ekspresjonizm (Kandinsky, Kirchner) oraz kolekcja impresjonistów (Monet, Pissarro) i postimpresjonistów (Gauguin, Signac). Muzeum to opiera się na prywatnej kolekcji.

Szczegóły >>

Gran Via

Będąc w Madrcie, nie można ominąć Gran Via. Ta główna ulica miasta w 2010 roku obchodziła swoje 100 urodziny. Już sama w sobie jest pewnego rodzaju atrakcją, a budynki do niej przylegające nierzadko stanowią cuda architektury. Jednym z najbardziej znanych jest budynek Metrópolis, wybudowany ponad sto lat temu. Znaleźć go można na skrzyżowaniu Gran Via i Calle de Alcala. W podobnym okresie powstał również budynek Grassy, który jest idealnym przykładem architektury eklektycznej. Przy Gran Via stoi również najstarszy w mieście drapacz chmur – Telefónica. Łatwo go znaleźć w nocy, gdyż zegar zawieszony na budynku świeci na czerwono. Tę główną ulicę warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy, gdyż to właśnie wokół niej skupia się nocne życie Hiszpanów. Decydując się na nocleg w najbliższych okolicach trzeba liczyć się z tym, że będzie głośno. W okolice Gran Via najłatwiej dojechać metrem, najbliższe stacje to Gran Via, Callao, Plaza de Espana, Chueca, Tribunal czy Bilbao.

Gran Via | Madryt

Gran Via | Madryt | eprzewodnik.com

Stadion Realu Madryt

Fani piłki nożnej nie mogą przegapić stadionu Santiago Bernabeu. Stadion Realu Madryt otwarty jest dla zwiedzających, a podczas zwiedzania zobaczyć można szatnie, tunel przez który przechodzą piłkarze wychodząc na murawę oraz liczne eksponaty i trofea.

Godziny, ceny biletów, szczegóły >> 

Puerta de Europa

W okolicach stadionu znajdują się Puerta de Europa, czyli Wrota do Europy. Są to bliźniacze wieżowce pochylające się ku sobie pod kątem 15 stopni. Mają ponad 100 metrów wysokości i są chyba jednym z ciekawszych tego typu rozwiązań architektonicznych w Europie.

Inne

W wolnej chwili zobaczyć warto również Plaza de la Paja, Kościół św. Andrzeja, Kościół św. Piotra, Kościół św. Hieronima, Muzeum Początku Madrytu, Bazylikę św. Franciszka, Teatr Królewski, Klasztor Wcielenia Pańskiego, Muzeum Morskie, Królewski Ogród Botaniczny, Muzeum Narodowe im. Królowej Zofii,

Co i gdzie zjeść?

Madryt to nie tylko widoki, ale również smaki. Wielu osobom Madryt kojarzy się z dobrym jedzeniem i niezliczoną ilością barów tapas. Przebywając w tej hiszpańskiej stolicy warto udać się do jednego z nich lub odwiedzić niewielkie hale targowe z jedzeniem. Polecane bary tapas to na przykład:

  • La Bodega de la Ardosa – Calle Colón 13, Madryt
  • La Taberna Almendro 13 – Calle Almendro 13, Madryt
  • Baco y Beto – Calle Pelayo 24, Madryt
  • Estado Puro -Plaza Cánovas del Castillo 4, Madryt

Inna opcja to wspomniane hale targowe, przekształcone w stoiska z jedzeniem i minibary. Jednym z ciekawszych tego typu miejsc jest Mercado San Miguel. Miejsce to ulokowane jest w pięknej hali łączącej szkło i żelazo. W środku spróbować można przeróżnych lokalnych przekąsek oraz skosztować hiszpańskiego wina. Atutem tego miejsca jest lokalizacja, gdyż hala ta znajduje się w ścisłym centrum tuz obok Plaza Mayor, przy Plaza de San Miguel.

Podobne miejsce to Mercado San Ildefonso, które mieści się w nowoczesnym kilkupiętrowym budynku. W wystawionych tam straganach kupić można przekąski, by cieszyć się nimi na przykład na oświetlonym tarasie. Miejsce to zlokalizowane jest w okolicach Gran Via, przy Calle Fuencarral 57.

Platea Madrid to kolejne miejsce, gdzie spróbować można hiszpańskich wędlin, serów, win, a nawet ostryg. Na górze znajduje się bardzo dobra restauracja. Platea Madrid znajduje się na Calle Goya 5-7.

Mercado San Miguel

Madryt | Mercado San Miguel | eprzewodnik.com

Mając chwilę czasu warto wybrać się do Toledo, uroczego miasta położonego 70 kilometrów od hiszpańskiej stolicy.

Toledo – zwiedzanie miasta trzech kultur >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.