Majorka co warto zobaczyć na wyspie

Pomimo tego, że Majorka jest typowo letnim kierunkiem to odnaleźć na niej można również wiele zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Co warto zobaczyć na Majorce? Sprawdź  :)

Majorka co warto zobaczyć?

Majorka to największa wyspa hiszpańskiego archipelagu Balearów. Wyspa ta najczęściej kojarzy się z pięknymi, piaszczystymi plażami, turkusowym morzem, urlopowym lenistwem i z niezliczoną ilością knajpek, barów i restauracji. Z wyspą na której każdy znajdzie coś dla siebie. I dobrze, bo taka właśnie jest 😉 Ale Majorka to także raj dla osób uwielbiających spacery po klimatycznych uliczkach i poznawanie nowych miejsc. Wypoczywając na plaży wiele osób zastanawia się co warto zobaczyć na Majorce, dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu na wyspie.

Szukając odpowiedzi na pytanie: Majorka, co warto zobaczyć? – warto pomyśleć o mieście Palma de Mallorca, gdyż większość ciekawych miejsc znajduje się właśnie w stolicy tej wyspy.

Zobacz także: Hotele na Majorce – ceny i lokalizacje >>

Katedra La Seu

Będąc na Majorce nie można nie odwiedzić Katedry La Seu – jest to jedna z największych atrakcji na Majorce i na pewno warto ją zobaczyć. Jej nazwa to The Cathedral of Santa Maria of Palma i jest jedną z najbardziej znanych budowli gotyckich w Europie. Najbardziej znana i najważniejsza nie tylko na Majorce, jest również uznawana za symbol całego archipelagu Balearów. Określa się ją jako jeden z najpiękniejszych budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano i obejmuje prawie wszystkie style artystyczne począwszy od średniowiecza. Katedra osiąga wysokość 44 metrów i zajmuje powierzchnię prawie 7000 metrów kwadratowych. Składa się z trzech fasad, z których każda oferuje unikalne wejście. Najładniej Katedra prezentuje się od strony morza, otoczona wodą. Katedra znajduje się przy C. Palau Reial 29. Wnętrze Katedry zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 15.15, w soboty w godzinach 10 – 14.15. W niedziele i święta wejście do katedry jest zamknięte dla zwiedzających. Cena biletu to 4 euro.

Historia Katedry >>
Rozkład jazdy autobusów miejskich (Palma de Mallorca) >>
Mapy tras autobusowych (Palma de Mallorca) >>

Zamek Bellver

Castell de Bellver to zamek zbudowany w gotyckim stylu, znajdujący się 3 km na północny zachód od centrum Palma de Mallorcana. Został zbudowany w XIV wieku dla króla Jakuba II z Majorki i jest jednym z niewielu okrągłych zamków w Europie. Zamek Bellver znajduje się przy C. Camilo Jose Cela 17. Zamek zwiedzać można od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30 – 19, w niedziele w godzinach 10 – 16.30. Cena biletu to 2,5 euro.


Pałac de l’Almudaina

Palacio de la Almudaina usytuowany jest na skarpie z widokiem na zatokę i port w Palma de Mallorca. Cechą charakterystyczną Pałacu jest mieszanka stylów aragońskich i arabskich. Pałac oferuje zwiedzającym liczne dzieła sztuki, w tym gobeliny z XVI i XVII wieku, które ilustrują epizody z historii Hiszpanii. Na terenie Pałacu znajdują się ogrody zaprojektowane przez S’Hort del Rei z atrakcyjnymi fontannami. Palacio de la Almudaina znajduje się przy C. Palau Reial 20. Pałac zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 13.15 oraz w godzinach 16 – 17.15, w soboty w godzinach 10 – 13.15 oraz, w niedziele Pałac jest zamknięty dla zwiedzających. Cena biletu to 3,20 euro, a zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 4 euro.

Łaźnia Mauretańska

Banos Arabes jedne z nielicznych przykładów architektury muzułmańskiej pozostałych na wyspie. Łaźnie składają się z kilku pomieszczeń, w których zachowane zostały oryginalne przedmioty z dawnych lat. W pomieszczeniach tych wyświetlane są również filmy i prezentacje szczegółowo opisujące historie Łaźni. Banos Arabes to także mały ogród pozwalający na odpoczynek. Łaźnie znajdują się przy C. Can Serra 7. Godziny zwiedzania uzależnione są od pory roku tj. od kwietnia do listopada od 09.30 do 20, a od grudnia do marca od 09.30 do 19. Cena biletu wstępu to 2 euro.

Zobacz także: Hotele na Majorce – ceny i lokalizacje >>

Fundación Pilar y Joan Miró

Miejsce to jest realizacją ostatniej woli Miró. To warte zobaczenia miejsce pozwala na obejrzenie obrazów, kolaży, grafik, rzeźb i szkiców. Miejsce to znajduje się przy C. Joan de Saridakis 29, gdzie dojechać można z Palmy autobusem nr 3 lub 46. Cena biletu wstępu to 6 euro.

Cennik i godziny otwarcia >>
Szczegóły dojazdu >>
Rozkład jazdy autobusów miejskich (Palma de Mallorca) >>
Mapy tras autobusowych (Palma de Mallorca) >>

Portocristo

Będąc na Majorce warto odwiedzić również miejscowość Portocristo. Miejsce to charakteryzuje kameralna plaża ulokowana przy skałach zapewniających malowniczo położone punkty widokowe. Jedną z atrakcji Portocristo są podziemnie jaskinie udostępnione dla zwiedzających.

Cuevas del Drach

Cuevas del Drach | eprzewodnik.com

Jaskinie smoka w Portocristo

Cuevas del Drach (Jaskinie Smoka) położone są na wschodnim wybrzeżu Majorki w miejscowości Portocristo i są jedną z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Wielkość jaskini to około 2400 metrów długości i głębokość bliska 25 m. pod powierzchnią ziemi. Niewątpliwą atrakcją jaskini jest jezioro Martel, uważane za jedno z największych jezior podziemnych na świecie (177 m długości i 30 metrów szerokości). W trakcie zwiedzania organizowane są koncerty muzyki klasycznej z kawałkami Caballero, Chopina, Offenbacha, istnieje także możliwość przejażdżki łódką po jeziorze. Wejścia do jaskini odbywają się w wyznaczonych godzinach, które są różne w zależności od miesiąca w roku. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 11,5 euro.

Cennik i godziny otwarcia >>
Szczegóły dojazdu >>

Valldemossa

Valldemossa to niewielka miejscowość, którą odszukać można wśród gór Sierra de Tramuntana. To co rzuca się w oczy to przede wszystkim strome uliczki otoczone kolorowymi kwiatami. Valldemossa to miejsce, w którym przez pewien czas mieszkał Chopin (tu spędzał zimowe miesiące francuską pisarką George Sand). Obecnie zwiedzić można klasztor Santuari de Lluc, jak również pałac oraz przypałacowy ogród, muzeum historyczne oraz galerię sztuki współczesnej.


Klasztor Santuari de Lluc

Santuari de Lluc to pierwsze sanktuarium na wyspie i najistotniejsze miejsce pielgrzymowania na Majorce. Klasztor położony wśród gór Serra de Tramuntana. Oprócz tego, że jest dogodnym punktem do wyruszenia w Gór Serra de Tramuntana to oferuje również zakwaterowanie. Zakwaterowanie to, to oaza spokoju (uroczystości religijnych i chór) sztuka (muzeum), dziewicza przyroda (Góry Tramuntana i Ogród Botaniczny) oraz kuchnia majorkańskiej.

Alcudia Majorka

Miłośnicy historii powinni dotrzeć również do miejscowości Alcudia – leżącej na pn-wsch części wyspy. Główną atrakcją tego miejsca są pozostałości dawnych murów obronnych (częściowo średniowieczne, a częściowo zrekonstruowane) i plątanina uliczek. Dodatkowo miejsce to zapewnia idealne warunki do odpoczynku, ponieważ tuż obok Alcudii znajduje się najdłuższa plaża na wyspie (około 10 km).

Zobacz także: Hotele na Majorce – ceny i lokalizacje >>

Deia

Wszyscy, którzy uwielbiają spacery wzdłuż spokojnych, ale bardzo klimatycznych uliczek powinni odwiedzić miejscowość Deia. Leży w górach na północnym wybrzeżu, ok. 10 kilometrów od Valldemossy. Labirynt bardzo wąskich uliczek, stare domy, tradycyjne restauracje, galerie i niesamowity spokój tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Uwieńczeniem spaceru jest widok przepięknej, małej zatoki. Dla wielu to jest na pewno to, co warto zobaczyć na Majorce.

Pociąg do Soller | eprzewodnik.com

Pociąg do Soller | eprzewodnik.com

Soller

Soller to miasto w północno-zachodniej części wyspy. Jest to również nazwa portu do którego można dostać się zabytkowym tramwajem… ale od początku 😉 Jedną z atrakcji Majorki jest zabytkowy pociąg do Soller, który przenosi turystów w odległe czasy. Przejeżdża on przez 10 górskich tuneli. Pociąg odjeżdża ze stolicy Majorki, Palmy ze stacji przy Eusebio Estada naprzeciwko Placa d’Espanya (w pobliżu wejścia na główny dworzec autobusowy). Codziennie organizowanych jest kilka kursów. Podróż tym pochodzącym z początku dwudziestego wieku pociągiem trwa około godziny, podczas której podziwiać można liczne sady pomarańczowe. Stacja końcowa pociągu to uroczy, secesyjny dworzec w Soller, na którym należy przesiąść się do drugiego zabytkowego pojazdu, jakim jest tramwaj ze starymi,  otwartymi wagonami – stacja końcowa tramwaju to port.

Półwysep Formentor

Formentor to półwysep na północnym zachodzie wyspy. Wszyscy którzy uwielbiają punkty widokowe powinni zobaczyć to miejsce. Na końcu półwyspu znajduje się latarnia morska – el Far de Formentor, zbudowana w dziewiętnastym wieku. Do tego punktu dojechać można widokową trasą, która już sama w sobie stanowi pewnego rodzaju atrakcję. Po drodze zatrzymać się można przy przydrożnych punktach widokowych. Jednym z nich jest Mirador de’s Colomer, przez wielu uznawany za punkt obowiązkowy. Inny ważny punkt widokowy znajduje się w pobliżu Cala Figuera – stąd zobaczyć można skalisty koniec półwyspu z latarnią morską.

Majorka to nie tylko zabytki i urokliwe miejsca. Majorka to również szereg atrakcji przygotowanych specjalnie dla odwiedzających ją turystów. Szczegóły znajdziesz poniżej:

Majorka atrakcje >>

Komunikacja na Majorce >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.