Malta ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki

Malta ciekawe miejsca? Zdecydowanie tak, gdyż Malta to przede wszystkim piękne plaże, urocze porty, ale także zabytki i liczne atrakcje również dla najmłodszych turystów.

Hotele na Malcie

Malta to typowa, słoneczna wyspa ukierunkowana zarówno na turystów, jak i uczniów uczęszczających do szkół językowych. W związku z tym decydując się na samodzielny wyjazd nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego zakwaterowania. Biorąc pod uwagę popularność wyspy, nocleg warto zarezerwować z wyprzedzeniem.

Zobacz więcej: Hotele na Malcie >>

Poruszanie się po Malcie

Komunikacja na Malcie jest dość dobrze zorganizowania, co oznacza, że poruszanie się po wyspie jest proste i wszędzie można dojechać dość szybko i wygodnie.

Zobacz więcej: Komunikacja na Malcie >>

Kolejnym sposobem jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku i w większych miastach znaleźć można wypożyczalnie samochodów. Jednak bezpieczniej jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, gwarantuje to większy wybór i niższe ceny. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na stronie Rentalcars.com.

Malta ciekawe miejsca

Stolica Malty i okolice

Valletta uznawana jest za jedną z najpiękniejszych stolic Europy. To położone na półwyspie miasto, wchodzące głęboko w morze pełne jest klimatycznych uliczek, interesujących zaułków, a rozmach z jakim zostało wybudowane zaskakuje niejednego turystę.

Jedną z najładniejszych budowli jest Pałac Wielkich Mistrzów, który kiedyś pełnił funkcję siedziby władz zakonu Joannitów, dziś jest siedzibą maltańskiego parlamentu (czasami w trakcie obrad drzwi są zamknięte).

Będąc w Valletta nie można nie zobaczyć Grand Harbour, historycznego portu. To właśnie w nim doszło do dwóch zaciekłych walk. Port zwiedzać można na własną rękę lub korzystając z usług firm oferujących rejsy po zatoce w towarzystwie przewodników.

Malta ciekawe miejsca

Malta | Valletta

Vittoriosa to kolejny warty zobaczenia punkt wycieczki, który od strony wody wygląda jak Wenecja. Główne punkty to:

 • Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w XVI wieku;
 • Muzeum Marynistyczne prezentujące eksponaty związane z morzem;
 • Fort St Angelo;
 • wąskie, klimatyczne uliczki wprowadzające w dobry nastrój.

Fort St Elmo usytuowany jest w pobliżu Valletty, a głównym zabytkiem jest twierdza, która w przeszłości chroniła wyspę.


Północna Malta

Północna Malta to przede wszystkim najpiękniejsze na wyspie piaszczyste plaże. Największa licząca 750 m zlokalizowana jest przy Mellieha Bay. Inne piaszczyste plaże warte uwagi to:

 • Golden Bay uznawana za najpiękniejszą zatokę i plażę wyspy. Cieszy się również sporą popularnością wśród osób próbujących swoich sił w narciarstwie wodnym i windsurfingu;
 • Ghajn Tuffieha Bay, którą charakteryzują bardzo długie schody prowadzące na plażę, przez co jest ona mniej oblegana przez turystów;
 • Gnejna Bay to piaszczysta plaża, nieliczna, na którą bezproblemowo można dojechać samochodem;
 • Anchor Bay to plaża usytuowana tuż obok Popeye Village. Plaża ta jest bardzo mała, klimatyczna, a w związku z tym bardzo przyjemna;
 • Paradise Bay to urokliwa zatoczka i piaszczysta plaża usytuowana niedaleko Ćirkewwie.

Niewątpliwą atrakcją jest również Popeye Village, która pierwotnie powstała jako dekoracja do filmu Roberta Altmana „Popeye”, a następnie została przekształcona w jedną z atrakcji turystycznych wyspy. Wioska ta składa się z 17 budowli „Popeye”, wesołego miasteczka, kolejki i fabryki czekolady. Jedną z atrakcji jest wycieczka łodzią po Anchor Bay.

Popeye Village

Malta | Popeye Village

Osoby chcące zobaczyć typową wioskę maltańską mogą wybrać się do Mgarr, gdzie oprócz tradycyjnej zabudowy zobaczyć można jeden z największych schronów z czasów II wojny światowej lub kościół zwany „jajowatym” ze względu na kształt kopuły.

Chcąc zobaczyć delfiny i słonie morskie należy udać się w stronę białych skał do Mediterraneo Marine Park, gdzie szczęśliwcy mogą popływać z delfinami.

Środkowa część wyspy

Najważniejszymi miastami usytuowanymi poza wybrzeżem wyspy są Mdina i Rabat.

Usytuowana na wzniesieniu Mdina, otoczona jest charakterystycznym murem obronnym i uznawana jest za jedno z piękniejszych miast Europy. Mdina pełna jest dawnych rezydencji i pałaców, które kiedyś zamieszkały najzamożniejsze maltańskie rody. Najsłynniejsze budowle Mdiny to:

 • Palazzo Falzon urzekający malowidłami i antykami;
 • Katedra św. Piotra z niezwykłym barokowym wnętrzem;
 • Muzeum katedralne, gdzie zobaczyć można dzieła sztuki.

W niedalekim sąsiedztwie Mdiny znajduje się Rabat. Bardziej znane obiekty to: grota i kościół św. Pawła, katakumby zajmujące powierzchnię 3 m(najbardziej znane to katakumby św. Pawła i św. Agaty).

W wolnej chwili zobaczyć można także ogrody pałacowe San Anton.


Południe Malty

Ciekawym miejscem jest Hypogeum, czyli usytuowana pod ziemią część maltańskiej świątyni wyrytej w litej skale 4-5 tys. lat temu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim interesujące zestawienie przejść, sal i pomieszczeń usytuowanych na trzech poziomach, na głębokości 12 m pod ziemią. Hypogeum oprócz miejsca kultowego pełniło również funkcję cmentarza, gdzie chowano zmarłych. Na środkowym poziomie odnaleźć można przepięknie rzeźbione filary i posągi.

Przed udaniem się do świątyni warto zarezerwować wcześniej bilet wstępu, gdyż za względu na bezpieczeństwo świątyni zostały narzucone ograniczenia, co do dziennej ilości zwiedzających.

Inne ciekawe miejsce to leżące kilkaset metrów od Hypogeum, świątynie Tarxien. Jest to naziemny zespół świątyń stworzony około 5 tys. lat temu. Zespół ten składa się z czterech świątyń: jednej zrujnowanej i trzech zachowanych w dobrym stanie.

Będąc na Malcie warto wybrać się nad jedną z największych na wyspie zatok, nad Marsaxlokk Bay. Zatoka ta zasłynęła m.in. z największego na wyspie miasteczka rybackiego Marsaxlokk, gdzie kupić można świeże ryby i owoce morza, a także zobaczyć tradycyjne, jaskrawo malowane maltańskie łodzie rybackie.

Malta ciekawe miejsca

Malta | Marsaxlokk | kolorowe łodzie

Kolejna atrakcja to Jaskinia Ciemności, znajdująca się na głębokości 200 m. Około 7 tys. lat temu jaskinia ta zamieszkała była przez ludzi. W jaskini schronienie znajdowały również zwierzęta o czym świadczą odkryte tam kości około 7 tys. zwierząt.

Południe wyspy to także Pretty Bay, czyli bardzo ładna i stosunkowo duża piaszczysta plaża.

Obowiązkowym punktem zwiedzania wyspy jest Blue Grotto. Niezapomnianych widoków dostarczają morskie jaskinie i lazurowy kolor wody. Jaskinie te dzięki minerałom opalizują fioletowo i pomarańczowo. Najładniejszych widoków spodziewać należy się w godzinach przedpołudniowych, gdy słońce jest jeszcze nisko nad wodą.

Najpiękniejszym punktem widokowym południowej części wyspy jest Dingh Cliffs, gdzie wybrzeże „spada” prosto do morza, tworząc niepowtarzalne miejsce obserwacyjne.

Wyspa Gozo

Jednym z najważniejszych punktów wyspy Gozo było Azure Window usytuowane na przylądku Dwejra,czyli ukształtowany przez naturę ogromny łuk skalny, przez który przepływała lazurowa woda. Niestety siły natury zniszczyły to miejsce.

Gozo

Gozo | eprzewodnik.com

Będąc na Gozo niemożna ominąć Victorii – stolicy wyspy. Główne atrakcje tej miejscowości to plac w centrum miasta, będący głównym punktem spotkań, ale także:

 • Rundle Gardens, czyli piękne ogrody, na terenie których urządzane są pikniki;
 • Citadel – twierdza, która mieści kilka muzeów: archeologiczne, folkloru, przyrodnicze czy katedralne;
 • Bazylika św. Jerzego zwana także Złotą Bazyliką ze względu na bogato złocone wnętrze, które jest imponujące i uznawane za największy skarb wyspy.

Kolejną atrakcją może być rejs z Gozo na wyspę Comino i znajdującą się na niej błękitną lagunę. Wyspa Comino to malutka wyspa praktycznie niezamieszkana, charakteryzująca się wspaniałą przyrodą. Jednak dla wielu odwiedzających ją turystów to niezwykle ciekawe miejsca.

Gozo to także piaszczyste plaże, a najbardziej znane to:

 • Ramla Bay – 200 m, która miejscami przypomina dziką plażę;
 • San Blas Bay to bardzo cicha i niezwykle urocza mała plaża, kryjąca pewną ciekawą niespodziankę;
 • Dahlet Qorrot to mała plaża, której znakiem rozpoznawczym są wbudowane w skałę miejsca na łodzie.

Zobacz więcej: Hotele na Gozo >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.