Miasta Sycylii – ciekawe miejsca i zabytki

Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego. Miasta Sycylii kryją piękne zabytki, urocze uliczki i place, klimatyczne plaże, ale także ciekawe historie.

Przed wyjazdem warto zaplanować podróż i wybrać idealne miejsce wypoczynku.

Północna część Sycylii

Miasto Palermo

Palermo to położona na północnym wybrzeżu stolica wyspy. Na pierwszy rzut oka lekko brudne i przytłaczające, ale przy bliższym poznaniu bardzo ciekawe miasto, oferujące szereg zabytków i ciekawych miejsc. Do najważniejszych należą:

 • Katedra – wielokrotnie przebudowywany budynek przeplata w sobie styl gotycki, barokowy i normandzki. Monumentalna, bogato zdobiona mauretańskimi motywami ozdobnymi, przez wielu uznawana za najważniejszy punkt miasta. Warto wejść na dach, aby zobaczyć panoramę miasta.
 • Fontanna Pretoria – na Piazza Pretoria stoi XVI-wieczna zwana  Fontanną Wstydu. Nazwę tę zawdzięcza rzeźbom nagich postaci, wśród których dostrzec można między innymi bogów olimpijskich, czy personifikacje rzek Palermo. Jeżeli wierzyć legendom to zawstydzone rzeźbami zakonnice z pobliskiego klasztoru, planowały pozbyć się krępujących elementów posągów, ale z braku śmiałości finalnie pozbawiły rzeźby tylko nosów 😉 Na placu znajduje się także Palazzo Pretorio, czyli dzisiejszy Ratusz, którego fasada ozdobiona jest rzeźbami orłów.
 • Wielki Teatr – nazwa teatru wzięła się oczywiście od jego rozmiaru – największy w całych Włoszech i jeden z największych w Europie. Ten XIX – wieczny budynek został ponownie otwarty 1997 roku po wieloletniej renowacji.


 • Zamek królewski – wielokrotnie przebudowywany kryje w sobie kilka stylów. Z czasów Normanów zachowała się wieża Torre Pisana (z kopułą obserwatorium astronomicznego) i znajdująca się wewnątrz Capella Palatina, prywatna kaplica króla Rogera I z ciekawym arabsko-bizantyjskim sklepieniem stalaktytowym.
 • Kościół San Giovani degli Eremini – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Palermo, wyróżniający się czerwonymi kopułami.
 • Piazza Bellini – plac znajdujący się przy skrzyżowaniu głównych ulic miasta – Quattro Canti. Na placu znajdują się 2 ładne kościoły. San Cataldo dobrze wygląda nawet z zewnątrz, choć bardziej pasuje do arabskiej medyny niż katolickiego miasta. Surowa fasada zwieńczona jest trzema niewielkimi czerwonymi kopułami. Drugi to La Martorana, czyli jeden z najlepiej zachowanych gotyckich budynków Palermo. Sycylijczykom kościół kojarzy się przede wszystkim ze słodyczami, gdyż zakonnice rozpoczęły tu produkcje marcepanowych frutta martorana.
 • Pałac Zisa – pałac myśliwski, który latach 1165-1180 stanowił letnią rezydencję królów, charakteryzującą się licznymi udogodnieniami, dlatego nazywany był „Rajem na Ziemi”. Obecnie w pałacu mieści się muzeum sztuki islamskiej.
 • Targi – najsłynniejsze to Ballaro, Vuucciria i Capo. Lokalne produkty spożywcze, warzywa, owoce, przyprawy, sery oraz ryby i owoce morza to główny asortyment mercado. Za niewielkie pieniądze można spróbować lokalnych produktów i poczuć klimat tego typu miejsc.
 • Muzeum lalek – tradycja teatrów marionetkowych na Sycylii jest dość długa. Dlatego warto udać się do Museo delle Marionette w Palermo. Muzeum nie jest duże, ale bardzo ciekawe. W ramach kontynuacji, zalecane jest wyjście do teatru marionetek 😉

Należy jednak pamiętać, że Palermo to nie tylko urocze place, łagodne wybrzeże, zatoki i wysokie klify, ale też brudne ulice, slamsy, ciemne zaułki ozdobione graffiti i często nieprzyjemny zapach. Po zmroku są miejsca, w które warto udać się i wsłuchać w rytm ulicznej muzyki, jak i takie, w które lepiej się nie zagłębiać.

Palermo | Wielki Teatr

Palermo | Wielki Teatr

Miasta Sycylii – północna część wyspy

 • Cefalu to znane i bardzo ładne średniowieczne miasteczko położone między wysokim klifem, a turkusowym morzem. Nad miastem góruje ogromna katedra wzniesiona za czasów króla Rogera II, kryjąca mozaiki. Bardziej wytrwali mogą wspiąć się na La Roca (278 m n.p.m.), aby zobaczyć piękną panoramę miasta i ruiny świątyni Diany. Miasteczko Cefalu to nie tylko bardzo urokliwe miejsce, ale również mała, ale bardzo sympatyczna plaża z charakterystycznymi kolorowymi łódkami.
 • Monreale – małe miasteczko położone na wzgórzu nad stolicą. Fajnym miejscem jest XII-wieczna katedra z niepowtarzalnymi normandzkimi mozaikami – jednymi z najładniejszych na całym kontynencie europejskim.
 • Bagheria – klimat miasta tworzą piękne barokowe wille, w różnym stanie. Najbardziej znane to: Villa Palagonia, Villa Butera, Villa Cattolica.
 • Corleone – typowe, górskie sycylijskie miasteczko z wąskimi i krętymi uliczkami. Sporo kościołów, jednak w większość zaniedbanych lub zamkniętych. Miasteczko to kojarzy się głównie z mafią i słusznie, gdyż na tych terenach urodzili się i wychowywali szefowie słynnej grupy przestępczej.

Zobacz także: Plaże na Sycylii >>

Cefalu Sycylia

Cefalu | Sycylia

Wschodnia część Sycylii

Mesyna

Mesyna to nowoczesne miasto stanowiące „łącznik” między wyspiarską Sycylią, a stałym lądem.  Około godziny dwunastej warto podążyć w kierunku Piazza del Duomo. Mieszcząca się tam romańska katedra z charakterystyczną wieżą posiada największy na świecie mechanizm zegarowy. Codziennie w południe zdobiące go figury zaczynają swój „teatrzyk”. Mało tu zabytków i pięknych miejsc, typowe portowe miasto.

Miasta Sycylii – wschodnia część wyspy – okolice Mesyny

 • Giardini-Naxos – przede wszystkim plaża, na którą w przeszłości przypłyneli pierwsi Grecy. Długa i piekna plaża przyciaga tłumy turystów.

Zobacz więcej: Hotele na Sycylii >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sycylii >>

Katania

Katania to duże, ładne miasto z licznymi zabytkami. Najciekawsze miejsca to:

 • Fontanna Słonia – zaprojektowana przez włoskiego artystę, Vaccariniego
 • Zamek Ursio – imponujący, wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku, sprawia wrażenie jakby „trzymał się trochę na uboczu”.
 • Ogrody Belliniego – zapewnią relaksujący wypoczynek w niezapomnianym miejscu.
 • Kościół św. Mikołaja i klasztor benedyktynów – jeden z największych klasztorów w Europie.
 • Targ rybny „Pescheria” – warto się wybrać wczesnym rankiem, aby kupić świeże ryby i owoce morza, ale także owoce i warzywa. Nie trudno znaleźć to miejsce, już ze sporej odległości poczuć można specyficzny, rybi zapach.
 • Palazzo Biscari – XVII wieczny prywatny pałac, wybudowany przez rodzinę Paterno Castello. Charakteryzują go bogato zdobione wnętrza.
 • Via Etnea – tętniąca życiem ulica, gdzie znajdują się liczne butiki, kawiarnie i restauracje. Ulicę zdobią także liczne barokowe zabytki.


Miasta Sycylii – wschodnia część wyspy – okolice Katanii

 • Taormina – jedno z najładniejszych miasteczek na wyspie. Miejsce to rozsławili Goethe i Wilde, którzy niejednokrotnie rozpływali się nad Taorminą. Nie przesadzali – piękne widoki na morze, kolorowe domki, ogrody, niezliczone ilości kwiatów, średniowieczne pałacyki i przede wszystkim teatr (a raczej jego ruiny) do dziś przyciągają tłumy turystów. Miejsce to przyciąga również plażowiczów. Najbardziej znane to: Recanati, Isola Bella, Spisone czy Mazzeo.
 • Caltagirone – przyciąga spokojem i ciekawą architekturą wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto znane jest przede wszystkim z wyrobów ceramicznych, które zdobią nie tylko witryny sklepów, ale także mosty, balustrady, fasady i balkony. Będąc w mieście koniecznie trzeba zobaczyć Villa Comunale (piękny park) i Scala di Santa Maria del Monte (monumentalne schody łączące górną i dolną część miasta).
 • Bronte – miasteczko słynące z pistacji i prestiżowego gimnazjum, mieszczącego się w pięknym pałacu.
 • Etna – najwyższy wulkan w Europie, do tego wciąż aktywny. Ostatnią silną erupcję odnotowano w 1992 roku. Słabe erupcje zdarzają się dość często, dlatego przed wycieczką warto sprawdzić informacje o stanie aktywności wulkanu. Etna to także liczne szlaki piesze, rowerowe i konne.
 • Acireale – mała miejscowość skupiona wokół Piazza Duomo, otoczonego barokowymi budowlami. Słynie z pysznych lodów, źródeł wody siarkowej i hucznie obchodzonego karnawału.

Zobacz także: Plaże na Sycylii >>

Taormina Sycylia

Taormina | Sycylia

Syrakuzy

Miasto zostało dość mocno zniszczony podczas II wojny światowej, a odbudowana wersja nie wszystkich zachwyca. Zostały jednak fragmenty starego miasta, które kryją bajkowy labirynt wąskich uliczek, placyków i barokowych budowli. Syrakuzy w starożytności były jednym z najważniejszych ośrodków miejskich, czego niezwykłe pozostałości widoczne są do dnia dzisiejszego. Będąc w mieście koniecznie trzeba udać się do Parco Archeologico Neapolis, gdzie zobaczyć można ruiny z czasów greckich. Najważniejszym punktem jest wykuty w białej skale Teatro Greco, mieszczący ponad 15 tysięcy osób. Co ciekawe jest on starszy od rzymskiego odpowiednika o prawie 500 lat. Inne ciekawe punkty to zamek Eurialo, średniowieczny kościół św. Mikołaja, a także barokowa katedra Santa Maria del Piliero o delle Colonne.

Miasta Sycylii – wschodnia część wyspy – okolice Syrakuzy

 • Brucoli – fajna osada rybacka ze starym portem, ulokowanym przy rzece Porcaria. Warto wejść na szczyt półwyspu, aby zobaczyć Zamek i piękną panoramę.
 • Lentini – niewielka osada rolnicza, zajmująca się głównie uprawą cytrusów. Przy głównym rynku znajduje się dość ciekawa Chiesa Madre z XVIII w.
 • Augusta – miasto z ciekawą historią, było wielokrotnie niszczone, zarówno przez wojnę, jak i wstrząsy sejsmiczne. W przeszłości, ze względu na położenie, pełniło strategiczną rolę. Warto przyjrzeć się z bliska Bramie Hiszpańskiej.
 • Noto – po trzęsieniu ziemi wzniesiono nowe majestatyczne, wykonane z wapienia pałace, które wraz z upływem lat nabrały barwy złotego różu. To właśnie one stanowią główną atrakcję Noto.

Zachodnia część Sycylii

Trapani

Miasto znajdujące się na zachodnim narożniku sycylijskiego trójkąta, bogate w zabytki architektoniczne, pochodzące z różnych epok. Każdego poranka odbywa się malowniczy targ rybny, na który warto wybrać się choć raz. Przypomina trochę targi organizowane w  Afryce Północnej. W Trapani znajdują się także baseny solankowe, budowane już za czasów Fenicjan. Lubią je flamingi, które poszukują tu słonych krewetek. Sól morska wydobywana jest od wieków przy Via del Sale, ciągnącej się pomiędzy Trapani a Marsalą, nazywanej też „drogą solną”. Warto przyjechać dla pięknych widoków na oczka wodne oddzielone wąskimi pasami lądu.

Zobacz więcej: Plaże na Sycylii >>
Zobacz więcej: Hotele na Sycylii >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sycylii >>

Miasta Sycylii – zachodnia część wyspy

 • Terrasini – piękne miejsce charakteryzujące się niewielkimi plażami ulokowanymi tuż obok wielkiej, czerwonej, skalnej ściany.
 • San Vito Lo Capo – bardzo ładna miejscowość, słynąca z pięknego wybrzeża. W miejsce to przyciąga klimatyczna zatoczka i przyjemna plaża przez wiele osób uważana za najładniejszą plażę na wyspie. Turkusowa woda, piasek, liczne kawiarenki i szkoły nurkowania sprawiają, że miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez wypoczywających na wyspie turystów. W okolicy znajduje się także park narodowy – Zingaro.
 • Castellammare del Golfo – spokojne miasteczko położone tuż przy zatoce oferujące piękny widok na wodę. Ciekawym punktem jest średniowieczny zamek.
 • Scopello – maleńki gród z końca XVIII wieku, jedno z ładniejszych miejsc na wyspie. Niewielka plaża z widokiem na wyłaniające się z wody skały.
Scopello Sycylia

Scopello | Sycylia

Południowa część Sycylii

Agrigento

Samo miasto raczej nie zachwyca, ale położona nieopodal Dolina Świątyń już tak. W dolinie znajduje się największe skupisko starogreckich budowli poza Grecją. Zachowały się ruiny dziewięciu świątyń dawnego miasta Akragas założonego w 562 r. p.n.e. Najładniejszy fragment to kolumna z 450 r. p.n.e. stojąca na wschód od głównego wejścia.

Miasta Sycylii – południowa część wyspy – okolice Agrigento

 • Sciacca – położone na zboczu góry, stanowi pewne wyzwanie dla osób ze słabą kondycją, gdyż miasto charakteryzuje ciąg stromych podejść i zejść. Jest to znany ośrodek termalny nawiązujący trochę swym wyglądem do arabskich miast. Kolorowe domki wybudowane przy starym porcie rybackim tworzą przyjemny klimat. Z historycznego centrum roztacza się wyjątkowy widok na morze.  Przy głównym placu znajduje się również kilka zabytkowych budynków, przy których warto zatrzymać się choć na chwilę.

Ragusa

Kolejne ciekawe miasto Sycylii to Ragusta, nazywana także „podzielonym” miastem. Po zniszczeniach powstałych na skutek trzęsienia ziemi postanowiono odbudować dawne Ragusa. Nie obyło się bez sporów, w wyniku których odbudowano miasto w barokowym stylu, rozdzielone prostymi i szerokimi ulicami. Inną koncepcje przyjęto przy odnawianiu starego miasta – Ibla. Starą część charakteryzuje plątanina małych uliczek z budynkami w średniowiecznym stylu. Miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ragusa Ibla Sycylia

Ragusa | Ibla | Sycylia

Miasta Sycylii – południowa część wyspy – okolice Ragusta

 • Pozzallo – niewielka miejscowość z długą plażą i charakterystycznym budynkiem – wieżą hrabiów Cabrera, w przeszłości będącą znanym punktem obronnym wyspy.
 • Scicli – stare miasteczko Sykulów, zniszczone wstrząsami sejsmicznymi. Odrodzoną wersję miasta wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć Chiesa Madre Saint’Ignazio, pałac Fava, pałac Beneventano, kościół San Bartolomeo oraz wzgórze San Matteo.
 • Modica – zniszczone zarówno przez trzęsienie ziemi, jak i powódź, odrodziło się na nowo. To wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto kryje przede wszystkim barokowe kościoły. Po spacerze, głownie po schodach, warto usiąść w słynnej stuletniej kawiarni, która doskonale oddaje historię tego miasta.

Środkowa część Sycylii

 • Enna – jedno z najwyżej położonych miast, które tak naprawdę jest wyjątkowym punktem widokowym. Najlepsza panorama roztacza się z wieży Pisane.
 • Piazza Armerina – małe miasteczko w górzystym sercu wyspy, które kojarzy się głównie z pięknymi mozaikami zdobiącymi posadzki dawnej Villa del Casale. Ciekawe jest to, że zachowały się dzięki osuniętej ziemi, która zniszczyła budynek, ale przykryła posadzkę ocalając ją w ten sposób.
 • Caltanissetta – nazywana jest czasem sercem Sycylii. Otoczona wzgórzami i dolinami, kryjącymi kopalnie soli i starki. Warto udać się do historycznego centrum i przyjrzeć się tamtejszym budynkom.

Gdzie zamieszkać na Sycylii

Oferta hotelowa na Sycylii jest bardzo bogata i bez problemu znaleźć można nocleg w wybranym miejscu. Ważne jest, aby przy wyborze ostatecznego miejsca zastanowić się, czego oczekuje się od wyjazdu i jakie lokalizacje są preferowane. Sycylia oferuje zarówno duże i głośne miasta, jak i  małe klimatyczne miejscowości. Biorąc jednak pod uwagę dużą popularność wyspy, pokój warto rezerwować z wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 130 zł za dobę. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Zobacz więcej: Plaże na Sycylii >>
Zobacz więcej: Hotele na Sycylii >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sycylii >>

Poruszanie się po wyspie

Sycylia kryje w sobie piękne miasta, w których warto zostać na dłużej, jak i takie, które można ominąć. Urokliwe miejsca znajdują się w różnych częściach wyspy, aby je odkryć często trzeba przejechać wiele kilometrów. Na szczęście komunikacja na Sycylii jest dobrze rozwinięta i pozwala dostać się do większości rekomendowanych miejsc. Najlepiej jednak zwiedzać wyspę samochodem. Na Sycylii funkcjonuje wiele wypożyczalni wiodących firm, jednak biorąc pod uwagę popularność wyspy na miejscu czasem wybór jest mocno ograniczony, a ceny wyższe. Najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie samochodu jeszcze przed wyjazdem. Ze szczegółowymi informacjami na temat warunków wynajmu zapoznać można się na Rentalcars.com.

Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Sycylii >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.