Pireus – ciekawa alternatywa dla Aten

Trudno określić, gdzie kończą się Ateny, a zaczyna Pireus, gdyż oba miasta łączą się tworząc tzw. Wielkie Ateny.

W starożytności Pireus był kamienną wyspą, oddzieloną od głównego lądu wąską, zalewaną przez morze ścieżką, z której podczas suszy wydobywano sól. W związku z tym, że wyspa była strategicznym portem wojennym zdecydowano się na budowę drogi chronionej przez tzw. Długi Mur – do dziś zachowały się jedynie małe jego fragmenty. Wraz z upływem lat ustało zalewanie wodą, a podmokły obszar utwardził się na tyle, że Pireus stał się częścią kontynentu.


Obecnie Pireus jest znany przede wszystkim z ogromnego portu – według statystyk Pireus jest największym greckim portem i trzecim co do wielkości portem Morza Śródziemnego. Port obsługuje głównie połączenia z większością greckich wysp. Obsługuje wielkie okręty wycieczkowe, jak również mniejsze promy.

Ateny czy Pireus … ?

Z lotniska dojeżdża bezpośredni autobus, a hotele są zazwyczaj tańsze niż w Atenach. Noclegi zaczynają się już od 80 zł za noc. Poszukując zakwaterowania warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą, nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.

Więcej: Hotele w Pireus >>

Bezpośrednia komunikacja miejska pozwala na bezproblemowe zwiedzanie Aten oraz całego wybrzeża. Pireus jest świetną alternatywą w trakcie lata, gdyż bliskość morza daje przyjemne wytchnienie.

Pireus

Pireus jest ciekawym miastem, znaczną jego część zajmuje górzysty półwysep, którego najwyższym szczytem jest wzniesienie o nazwie Munichia (86,5 m), na którym w okresie macedońskim znajdował się gród. Warto wejść na szczyt, rozciąga się z niego bardzo ładny widok na okolice. Na górę prowadzą wąskie uliczki.

Pireus port jachtowy

Pireus | port jachtowy | eprzewodnik.com

Będąc w Pireusie warto zobaczyć katedrę pod wezwaniem Świętej Trójcy. Świątynie wzniesiono w połowie XIX w stylu neobizantyjskim, charakteryzuje się potężną kopułą i dzwonnicą. Obok kościoła stoi budynek miejskiego ratusza.

Jednym z ładniejszych punktów miasta jest budynek teatru miejskiego stojący na centralnym placu miasta. Ta neoklasyczna budowla powstała w XIX wieku.

Pireus Port

Pireus | eprzewodnik.com

Plaże

W południowej części znajdują się niewielkie plaże. Nie zachwycają, ale warto udać się, poszukując chwili odpoczynku.

Poszukując pięknych plaż warto wsiąść w tramwaj linii 20 kursujący w kierunku Glyfady. Trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, przy którym bez problemu odnaleźć można piękne, piaszczyste plaże.


Zatoki

Pireus to także zatoki: Zea, Mounichia i Cantharos, stanowiące naturalne porty, w których często cumują naprawdę imponujące jachty. Najbardziej znana jest Zea, największa przystań jachtowa w tym regionie. W sąsiedztwie można znaleźć wiele przyjemnych restauracji i knajpek, czynnych często do późnych godzin wieczornych. Jednym z popularnych miejsc jest bar Moby.

Pireus Moby

Pireus | Moby | eprzewodnik.com

Przy zatoce Zea znajduje się również Muzeum Marynarki, skrywające ekspozycję z połowy lat 70. XX w. Przed wejściem zobaczyć można kilka elementów wyposażenia okrętów, w tym XIX-wieczne działo okrętowe.

Będąc w Pireus warto wybrać się na jedną z pobliskich wysp, Eginę.

Więcej: Egina – wyspa, którą warto zobaczyć >>

Egina

Wyspa Egina | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.