Piza – miasto w cieniu Krzywej Wieży

Piza to miasto, które kojarzy się głównie z Krzywą Wieżą. Przez cały rok przybywają tu turyści, aby zrobić sobie zdjęcie ze słynną budowlą. Na szczęście nie jest to jedyne miejsce w Pizie, które warto zobaczyć. 

Hotele w Pizie

Hotele w Pizie i najbliższej okolicy rozpoczynają się najczęściej od 100 – 130 za dobę. Oczywiście w tej cenie oferowane są pokoje o niskim standardzie, daleko od centrum lub w pokoju wieloosobowym. Na szczęście baza noclegowa w Pizie jest różnorodna, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo fajnych miejsc noclegowych znajduje się w okolicy Krzywej Wieży i nie są bardzo drogie. Niezależnie od lokalizacji najlepsze miejsca rezerwowane są ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie letnim. Planując wyjazd warto przeglądać takie serwisy, jak booking.com, gdzie znaleźć można oferty specjalne, które często pozwalają zarezerwować pokój z odczuwalną zniżką.


Komunikacja w Pizie – poruszanie się po mieście

Wybierając się do Pizy samochodem warto wiedzieć, że większość uliczek zlokalizowanych w centralnej części miasta wyłączonych jest z ruchu samochodowego. Na szczęście jest kilka sporych parkingów, gdzie zostawić można auto. Najwygodniej zaparkować w okolicach Placu Katedralnego – darmowy parking typu P&R zlokalizowany przy Via Pietrasantina, trochę dalej, przy Via Cammeo, znajduje się płatny parking Parcheggio di Piazza dei Miracoli.

Najważniejsze miejsca zobaczyć można podczas przyjemnego spaceru, gdyż główne punkty nie są od siebie za bardzo oddalone. Fajnym sposobem poruszania się po Pizie jest też rower. Na miejscu znajduje się kilka wypożyczalni, ale najwygodniej jest korzystać z rowerów miejskich Ciclopi. Trzeba jednak wyrobić w tym celu specjalną kartę – np. w punkcie informacji turystycznej, który znajduje się przy Piazza del Duomo 7.

Po mieście kursują autobusy, którymi bez trudu dostać można się do bardziej oddalonych zakątków miasta. Warto wcześniej zapoznać się z rozkładem jazdy, gdyż sporo z nich wyrusza w swój ostatni kurs już około 21:00.

Zobacz więcej: Autobusy w Pizie – trasy, bilety i rozkłady jazdy >> 

Zwiedzanie Pizy

Piazza del Duomo – Pole Cudów

Niewątpliwie Krzywa Wieża jest najbardziej znanym symbolem Pizy. Ta położona przy Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) budowla skupia największą uwagę turystów.

Krzywa Wieża to tak naprawdę dzwonnica trochę podobna do innych rozsianych po Włoszech. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku i choć nie była budowana równolegle z katedrą to już na pierwszy rzut oka widać harmonię pomiędzy tymi budynkami. Docelowy charakter osiągnęła dopiero w 1350 roku, gdy na wieży osadzono dzwony. Wieżę wzniesiono na grząskim gruncie, przez co na przestrzeni lat następowało jej powolne – 1 milimetr na rok – przechylanie się. W 1990 roku odchylenie górnej krawędzi w stosunku do podstawy wynosiło już 5 metrów. Podjęto wówczas decyzję o zamknięciu budynku dla zwiedzających i rozpoczęciu akcji ratunkowej, która zakończyła się sukcesem, gdyż nie tylko powstrzymano jej przechylanie, ale również odwrócono proces, przez co obecnie wieża przechylona jest „tylko” o 3,99 metra. W 2001 roku udostępniono ją ponownie dla zwiedzających.

Wieża jest stosunkowo niska, jej wysokość to około 55 metrów. Niemniej jednak, aby wdrapać się na górę i podziwiać panoramę miasta pokonać trzeba 251 stromych stopni. Warto pamiętać, że bilety wstępu wystawiane są na konkretną godzinę, a więc nie wolno się spóźnić, bo wejściówka przepadnie. Podróżując z maluchami trzeba wiedzieć, że dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wejść na górę.

Krzywa Wieża jest wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że jest … krzywa, ale przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje ją oryginalna konstrukcja architektoniczna, niespotykana w innych częściach Toskanii.

W trakcie II wojny światowej niewiele brakło, by Krzywa Wieża została doszczętnie zniszczona, gdyż żołnierze niemieccy wybrali ją sobie jako punkt obserwacyjny. Alianci wiedzieli o tym i obserwowali wieżę, jednak nigdy nie zdecydowali się na ostrzelanie tej wyjątkowej budowli.

Plac Katedralny to oficjalna nazwa miejsca, do którego przylega wieża. Jednak miejsce to bardziej znane jest jako Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów. Po zobaczeniu Krzywej Wieży warto rozejrzeć się na boki, gdyż jest ona tylko jednym z kilku wyjątkowych budynków stojących przy placu. Kolejne to: katedra, baptysterium, cmentarz Camposanto i wiele innych. Cały kompleks został wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wyjątkowym miejscem jest również katedra, która wznosi się tuż obok wieży. Budowa rozpoczęła się w 1064 roku i trwała aż do połowy XII wieku. W tym czasie wzniesiono budowlę charakteryzującą się surowym, bizantyjskim wnętrzem. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa ambona autorstwa rzeźbiarza Giovanniego Pisano, mozaika nad głównym ołtarzem czy grobowiec cesarza Henryka VII. Warto spojrzeć także na charakterystyczną posadzkę oraz drewniany sufit. Na bocznych ścianach wiszą obrazy datowane na XVIII i XIX wiek, prezentujące wydarzenia powiązane z historią miasta. Na tyłach katedry znajdują się przepiękne drzwi z brązu wykonane przez Bonanno Pisano, ozdobione 24 scenami z Nowego Testamentu.


Katedra w Pizie

Katedra w Pizie

Inne ciekawe miejsce to baptysterium imienia św. Jana Chrzciciela ulokowane naprzeciwko wejścia do katedry. Wzniesiono je na planie koła, przykryto podwójną kopułą i ozdobiono koronkową fasadę. Uwagę skupia ośmioboczna misa chrzcielna z 1246 roku autorstwa Guida Bigarellego. Obok stoi wyjątkowa ambona wykonana z marmuru przez Nicolę Pisana. Warto wejść na drugie piętro i spojrzeć na miasto. Baptysterium charakteryzuje się doskonałą akustyką, o czym przekonać można się co pół godziny podczas „koncertu” organizowanego przez pracowników.

Kolejnym ciekawym miejscem jest XIII-wieczny cmentarz Composanto. Jedno z bardziej znanych miejsc tego typu we Włoszech, ozdobiony krużgankami otaczającymi prostokątny teren, wzbogacony freskami – największe wrażenie robi cykl Triumf Śmierci. Na miejscu dostrzec można sarkofagi z różnych okresów, groby i nagrobki znanych mieszkańców, rozmieszczone na podłogach i ścianach. Od dwustu lat nie organizuje się tu nowych pochówków, przez co cmentarz bardziej kojarzy się z muzeum historycznym niż nekropolią. Jeżeli wierzyć dawnym opowiadaniom ziemia wykorzystana przy tworzeniu cmentarza pochodzi z Ziemi Świętej i została przywieziona dawno temu przez pewnego biskupa.

Tuż obok znajduje się Muzeum Sinopie, skrywające szkice fresków znajdujących się wcześniej na terenie cmentarza, mające dość ciekawą historię. Podczas II wojny światowej teren ten uległ istotnemu zniszczeniu. Po bombardowaniu zdecydowano się zburzyć do końca zniszczone ściany cmentarza i w taki sposób odkryto szkice znajdujące się pod ich główną powierzchnią. Należy jednak pamiętać, że były to szkice pokryte kolejną warstwą, a więc nie są zbyt wyraźne.

Innym muzeum zlokalizowanym w okolicy jest Muzeum Katedralne, skupiające w sobie artefakty przywiezione z wypraw krzyżowych. Budynek dysponuje także sporym tarasem, z którego roztacza się piękny widok na Krzywą Wieżę. Wybierając się w to miejsce warto sprawdzić wcześniej dostępność, gdyż w ostatnim czasie muzeum było zamknięte z powodu renowacji.

Pole Cudów i okolice to najładniejsza część Pizy i chyba najmniej zniszczona podczas wojny. Koniecznie trzeba przejść się w kierunku rzeki Arno – wzdłuż wąskich, klimatycznych uliczek, otoczonych domami pokrytymi kolorową elewacją – aż do mostu Ponte di Mezzo. Most ten często traktowany jest jako przyjemny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na XIV-wieczny kościół Santa Maria della Spina i najbliższą okolicę. Ten malutki kościółek to prawdziwe arcydzieło architektury gotyckiej, ozdobione wyjątkową fasadą. Ogólnie spacerując wzdłuż Arno zobaczyć można piękne pałace, kościoły, mury muzeów i inne przykłady średniowiecznej zabudowy. Szczególnie przyjemny jest wieczorny spacer wzdłuż rzeki, gdyż większość budynków jest podświetlonych, a kolorowe światło odbija się w tafli wody.

Plac Katedralny otoczony jest z jednej strony średniowiecznym murem. Przejście możliwe jest bramą Porta Nuova, obok której organizowany jest niewielki targ lub historyczną lwią bramą – Porta del Leone, za którą znajduje się stary żydowski cmentarz.

Palazzo della Carovana – renesansowa perełka

Bardzo ładnym miejscem są również okolice Palazzo della Carovana, który powstał jako siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana. Wyjątkową fasadę zaprojektował Giorgio Vasari i do dziś uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów włoskiego renesansu. Tuż obok pałacu znajduje się:

  • Palazzo dell’Orologio, którego centralnym punktem jest stara wieża zegarowa (Torre della Muda). Kompleks powstał przez połączenie wieży z sąsiadującymi budynkami. Z ciekawostek … dawna wieża wystąpiła w Boskiej Komedii Dantego;
  • Santo Stefano dei Cavalieri – kościół wybudowany dla Zakonu św. Stefana.

Inne ciekawe miejsca w Pizie to:

  • Muzeum Nazionale di San Matteo – poświęcone średniowieczu i religii, skrywające przykłady sztuki religijnej, rzeźby, ceramikę, cenne manuskrypty. Adres: Piazza S. Matteo In Soarta 1;
  • Kościół Santo Sepolcro – jeden z najbardziej tajemniczych kościołów w Pizie i jeden z najbardziej niedostępnych … rzadko jest otwarty. W środku przechowywano relikwie przywiezione z Pierwszej Krucjaty. Adres: Piazza S. Sepolcro;
  • Ogród botaniczny – podobno pierwszy ogród botaniczny w Europie, założony przez Kosmę I Medyceusza. Adres: Orto E Museo Botanico, adres: Via Luca Ghini 13;
  • Kościół Santa Maria della Spina  – mały kościółek z ciekawą historią. Ta XIII-wieczna świątynia pierwotnie znajdowała się trochę dalej. Stał jednak na terenie, któremu groziło zalanie, dlatego w 1871 roku przeniesiono ją kamień po kamieniu do obecnej lokalizacji. Za murami kryją się piękne wnętrza i czasowe wystawy. Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania przez cały dzień. Adres: Lungarno Gambacorti 51;
  • Muzeum Nazionale di Palazzo Reale – poświęcone rodzinom władającym w przeszłości miastem, w tym Medyceuszom. W środku zobaczymy obrazy, ubrania, zbroje i wyposażenie wykorzystywane przez władców miasta. Adres: Lungarno Antonio Pacinotti 46.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.