Porto – miasto wina, portów i zabytkowych tramwajów

Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii, charakteryzuje się plątaniną klimatycznych uliczek z kameralnymi sklepikami. 

Porto uważane jest też za drugą stolice kraju. Miasto leży przy ujściu rzeki Duero, a najstarsze dzielnice zawieszone są nad jej północnym brzegiem.

Komunikacja w Porto

Poruszanie się po mieście jest dość łatwe i wygodne. Skorzystać można z licznych autobusów, linii metra, kolejki szynowo-linowej, czy zabytkowych tramwajów. Aby zaplanować podróż warto odwiedzić stronę firmy STCP – odpowiedzialnej za lokalny transport. Aby skorzystać z wspomnianych środków transportu należy nabyć należy kartę Andante Azul (np. w automacie z biletami lub na lotnisku w punkcie informacji turystycznej), a następnie ją doładować za odpowiednią kwotę, czyli w praktyce wskazać liczbę dni. Ważne, aby zaczynając każdą podróż przyłożyć kartę do czytnika, w przeciwnym razie przejazd zagrożony jest mandatem. Porto podzielone jest na specjalnie oznaczone strefy.

Ceny biletów >> 

Inną opcją jest zakup Porto Card, która oprócz możliwości korzystania z komunikacji miejskiej pozwala zwiedzać miasto z dużymi rabatami.

Porto Card >>

Dojazd z lotniska

Z lotniska do centrum dojechać można autobusem i metrem. Najwygodniej jest skorzystać z metra, a konkretnie fioletowej linii, która ma swoją stację połączoną bezpośrednio z terminalem. Metrem dojechać można do centrum miasta, skąd w razie potrzeby można skorzystać z innych środków komunikacji i kontynuować podróż.  Metro kursuje w godzinach od 6:30 do 1:30. W godzinach nocnych kursuje specjalny autobus.

Porto dojazd z lotniska

Porto | Dojazd z lotniska | Źródło: http://www.stcp.pt/en/tourism/from-and-to-the-airport/airport-transport-map/

Autobusy

Sieć autobusowa jest bardzo rozległa. Najważniejsze przystanki to: Praca da Liberdade, Praca Almedia Garrett oraz przystanek metra Casa da Musica. Na przystankach tych można uzyskać informacje o trasach i rozkładach jazdy. W porze nocnej kursują specjalne, autobusy, ale jeżdżą rzadziej.

Metro

W Porto jest 6 linii metra oznaczonych kolorami. W centrum miasta kolejka jeździ pod ziemią, na obrzeżach korzysta z torów naziemnych. W zależności od danej linii i pory dnia metro kursuje co 10 – 30 minut.

Metro >>

Porto

Porto | eprzewodnik.com

Tramwaj

Wzdłuż wybrzeża kursuje niewielki, zabytkowy tramwaj  konkurujący o względy turystów z lizbońskim tramwajem nr 28. Jeździ on codziennie co 15 – 30 minut. Odjeżdża między innymi spod kościoła Sao Francisco i jedzie do Foz do Douro, czyli nad ocean. Tramwaje są stare, więc już sam sposób prowadzenia tramwaju, jest pewnego rodzaju atrakcją, szczególnie dla najmłodszych pasażerów.


Wycieczki i rejsy wodne

Będąc w na miejscu warto wybrać się na wycieczkę po rzece Duero, rozpoczynając rejs po stronie Ribeiry lub Vila Nova de Gaia. W sezonie wycieczki odbywają się codziennie, poza nim częstotliwość jest ograniczona. Oferta rejsów i wycieczek jest bardzo bogata, zaczyna się od takich, które trwają tylko 15 min, przez wieczorne, z kolacją w cenie, a kończy na całodziennych, a nawet weekendowych.

Wynajem samochodu

Możliwe jest również wynajęcie samochodu. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na między innymi stronie Rentalcars.com.

Hotele w Porto

Baza hotelowa jest bardzo szeroka i każdy bez problemu znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Ceny zaczynają się już od 80 zł za dobę. Pomimo tak dużego wyboru warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, w szczególności, gdy wyjazd planowany jest w miesiącach czerwiec – sierpień. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową np.: Booking.com.

Porto

Porto | eprzewodnik.com

Porto co zobaczyć

Będąc w Porto obowiązkowo odwiedzić należy nadrzeczną dzielnicę Ribeira, która została odnowiona na początku 2000 roku, kiedy Porto zostało ogłoszone Europejskim Miastem Kultury. Ribeira to tętniąca życiem dzielnica miasta, z niezliczona ilością kawiarni i restauracji.

Inne ważne miejsce to kościół i wieża Clerigos. Miejsce to jest dziełem architekta i malarza Nicolau Nasoniego, który wybudował kościół w XVIII wieku. Kościół ten jest bogato zdobiony barokowymi motywami, dzięki czemu jest jednym z pierwszych budynków barokowych w Portugalii. Wieża ulokowana jest na tyłach kościoła i powstała kilkanaście lat po jego wybudowaniu.  Wysokość wieży to 75,6 metra i aby znaleźć się na szczycie 6-piętrowej wieży, należy pokonać 225 stopni.

Park Fundacao de Serralves to pierwsze tak duże Muzeum Sztuki Współczesnej w Portugalii. Budynek Fundacji jest projektem portugalskiego architekta Jose Marques da Silva, jest to elegancka budowla w stylu Art Deco z pięknymi ogrodami.

Vila Nova de Gaia (lub tylko Gaia) to coraz bardziej rozwijająca się dzielnica Porto, która słynie z caves do vinho do porto – piwnic składowych słynnego wina porto. Piwnice te w znakomitej większości można zwiedzać, a także degustować wyborne, portugalskie wino. W większości piwnic wejście jest bezpłatne. Przy alei ciągnącej się wzdłuż rzeki znajdują się trzy najbardziej znane caves to jest: Ramos Pinto, Sandeman i Calem.

Porto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Porto

Porto | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com