Portofino – miejsce tylko dla wybranych?

Portofino to małe miasteczko położone w zachodniej części Zatoki Tigullio, przez wielu uznawane za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejscowości wypoczynkowych we Włoszech.

Głównym punktem miasteczka jest Piazza Martiri dell’Olivetta, czyli niewielki plac położony tuż przy porcie.

Wokół portu znajdują się bardzo dobre restauracje, jednak na kolację w nich nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Na Piazza Martiri dell’Olivetta i prowadzącej do niego Via Roma bez problemu odnaleźć można sklepy znanych projektantów,  ekskluzywne galerie i sklepy z drogą biżuterią. Ceny pokoi też są wysokie. Średnia cena dwuosobowego pokoju w tej miejscowości to około 800 – 1100 za dobę. Zdecydowanie taniej jest na obrzeżach miasta lub w pobliskich miejscowościach.

Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com i innych.

Mimo dość wysokich cen warto odwiedzić to miasto np. przy okazji pobytu w okolicznych miejscowościach.

Jak dojechać do Portofino

Do Portofino dojechać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wynajęcie samochodu, jednak wybierając tę formę komunikacji należy liczyć się z niewielką liczbą miejsc parkingowych oraz z wygórowanymi cenami za postój.

Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach wynajmu można szukać na między innymi stronie Rentalcars.com.

Innym sposobem dotarcia do miasta jest pociąg. Do Portofino bez problemu dojechać można z Rapallo, La Spezia, Cinque Terre i wielu innych nadmorskich miejscowości zlokalizowanych w Ligurii, ale także Pizy czy Mediolanu. Wybierając ten sposób podróży należy wysiąść na stacji kolejowej Santa Margherita Ligure – Portofino. Santa Margherita Ligure to niewielka bardzo ładna miejscowość, z której odjeżdża autobus do Portofino (Portofino ze względu na położenie – pomiędzy skalnym zboczem, a brzegiem morza – nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego). Autobus ma swój przystanek tuż obok stacji kolejowej lub poniżej, w okolicach plaży, przy punkcie z biletami. Koszt przejazdu to 1,5 euro przy zakupie biletu w automacie czy specjalnym punkcie lub 3 euro przy zakupie w autobusie u kierowcy. Niestety w autobusie tym bywa tłoczno, szczególnie w szczycie letniego sezonu.

Trasę tę pokonać można również pieszo rozpoczynając spacer od nadmorskich uliczek Santa Margherita Ligure, a następnie wzdłuż drogi (przy morzu) aż do Portofino. Spacer ten trwa około 1,5 godz.

Do Portofino dostać można się również autobusem z Rapallo jednak kursuje rzadziej i wymaga przesiadki (ale na tym samym przystanku, bez długiego oczekiwania).

Innym sposobem dotarcia do tego kolorowego miasta jest prom, który kilka razy dziennie wyrusza z Rapallo. Koszt takiej przeprawy to 7,50 euro.

Co zobaczyć w Portofino

Portofino to przede wszystkim niezapomniany klimat miasteczka i Morze Liguryjskie, które w tym rejonie ma wyjątkowy lazurowo-turkusowy kolor. Miasteczko to niestety nie ma plaż. Najbliższe miejsce do kąpieli znajduje się w połowie drogi z Portofino do Santa Margherita Ligure. Odpocząć tam można na średniej wielkości, piaszczystej plaży. Między tymi miejscowościami odnaleźć można również kilka specjalnie przygotowanych zejść do wody. Bardzo ładną, dużą i piaszczystą plażą dysponuje pobliska miejscowość – Santa Margherita Ligure.

Jedną z głównych atrakcji miasta są Piazza Martiri dell’Olivetta, otoczony kolorowymi, stylowymi kamienicami i wąskimi uliczkami oraz port wypełniony jachtami.

Stałym punktem wycieczki powinien być park krajobrazowy – Parco Naturale di Monte ulokowany nad miastem, na wzgórzu.

Innym wartym odwiedzenia miejscem jest kościół San Giorgio (Salita San Giorgio).

WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com

Zobacz także