Praga – po jednej i po drugiej stronie rzeki

Wiele osób dzieli zwiedzanie Pragi na „po jednej i po drugiej stronie rzeki”, co sprawdza się w szczególności podczas krótkiego pobytu.

Jest jednym z tych miast, które bardzo ciężko zwiedzić w weekend. Ogrom zabytków i ciekawych miejsc sprawia, że wypada zostać tu trochę dłużej.

Praga, jak każde duże miasto zapewnia ogromną bazę noclegową. Hotele są łatwo dostępne i niezbyt drogie, a ich cena i atrakcyjność zależy w dużej mierze od lokalizacji. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą, nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.


Komunikacja w Pradze jest wygodna, a poruszanie się po mieście jest bardzo proste. Jako stolica państwa cechuje się rozbudowaną siecią tramwajową, autobusową oraz wygodnymi liniami metra.

Więcej: Komunikacja w Pradze >>

Po jednej stronie rzeki …

Wzgórze Petrin

Wzgórze Petrin to przede wszystkim ogromny park, ze szczytu którego roztaczają się piękne widoki na Hradczany, Malą Stranę, Most Karola i część Starego Miasta. Dodatkowe atrakcje to ogród różany, wieża obserwacyjna, labirynt luster, obserwatorium astronomiczne i kościół św. Mikołaja.

Na górę można dotrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wjazd kolejką, popularnie zwaną lanovką, która odjeżdża z dolnej stacji Ujezd na Małej Stranie. Kolejka kursuje dość często i obowiązują te same bilety, co w metrze czy tramwaju. Półkilometrową trasę pokonuje w kilka minut, zatrzymując się tylko na jednej pośredniej stacji, przy której mieści się restauracja, oferująca oprócz jedzenia, bardzo ładny widok na miasto. Drugą opcją jest spacer, który najlepiej rozpocząć od strony Malej Strany, w pobliżu klasztoru na Strahovie.

Szczegóły: Kolejka na wzgórze Petrin >>

Wieża obserwacyjna

Budowla inspirowana paryską wieżą Eiffla wznosi się na 60 metrów, a na szczyt prowadzi prawie 300 schodów (nie ma windy). Idealny punkt widokowy, również w godzinach wieczornych.

Labirynt luster

Obok wieży znajduje się labirynt luster. Ten niepozorny budynek kryje nie tylko zwykłe lustra, które mają za zadanie zdezorientować odwiedzających i utrudnić przejście przez labirynt, ale także kilkanaście krzywych zwierciadeł, które przez zniekształcanie sylwetki wywołują uśmiech na twarzach odwiedzających to miejsce osób.

Kościół św. Mikołaja

Kościół powstał w miejscu XIII-wiecznej świątyni i jest doskonałym przykładem praskiego baroku. Wnętrze kryje ogromne organy, na których grywał Mozart oraz freski, jedne z największych w Europie.

Wzgórze Petrin

Wzgórze Petrin | eprzewodnik.com

Hradczany

Hradczany często nazywane są królewską dzielnicą, w skład której wchodzi między innymi zamek Praski, katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka oraz ogrody królewskie z Belwederem. Częścią dzielnicy są także: Loreta oraz Nowy Świat.

Zamek Praski

Zamek istnieje od IX wieku, a po powstaniu Czechosłowacji stał się siedzibą prezydenta. Przez wieki był rozbudowywany i zmieniany. Obecnie kompleks ten łączy wiele stylów architektonicznych i rozciąga się na powierzchni ponad 40 hektarów, otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce. Do Zamku Praskiego wejść można od strony rynku na Hradczanach. Z pierwszego dziedzińca przechodzi się Bramą Macieja (z 1614 roku) na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się barokowa fontanna. Stamtąd przejść można na trzeci, najładniejszy dziedziniec z katedrą św. Wita i bazyliką św. Jerzego.

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki. Co ciekawe Katedrę budowano ponad 600 lat. W przeszłości stała tu rotunda wybudowana w X wieku, później romańska bazylika, następnie Karol IV nakazał wzniesienie gotyckiej katedry. Po wejściu na III dziedziniec zamkowy ukazuje się zachodnia fasada katedry z charakterystyczną rozetą z witrażem Stworzenie Świata i wieżami o wysokości prawie stu metrów. Głównym wejściem jest Złota Brama wykorzystywana do dziś podczas uroczystości państwowych. Warto zatrzymać się przy niej na chwilę i przyjrzeć dokładniej, gdyż zrobiono ją z ogromnej ilości kawałków kwarcu i szkła w wielu odcieniach. Koniecznie trzeba zajrzeć do środka, aby zobaczyć prawdziwe piękno tego miejsca.

Bazylika św. Jerzego

Uwagę przyciąga barokowa fasada bazyliki św. Jerzego. Do czasów powstania katedry św. Wita bazylika stanowiła nekropolię czeskich władców.

Złota Uliczka

Złota Uliczka to najmniejsza, najkrótsza i najwęższa ulica Pragi, zupełnie niepodobna do innych. W małych, kolorowych, wręcz bajkowych domkach przylegających do uliczki mieszkała kiedyś służba zamkowa. Z miejscem tym powiązanych jest wiele legend (sięgających czasów cesarza Rudolfa II), które zdaniem historyków niewiele maja wspólnego z prawdą. Mówią one między innymi, że miejsce to zamieszkiwali alchemicy i złotnicy – stąd nazwa. Prawdą natomiast jest to, że w 1916 roku pod nr 22 mieszkał Franz Kafka. Wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny.


Loreta

Loreta to kompleks pięknych, barokowych budynków sakralnych. Legenda głosi, że przeorysze klasztoru uciekając z Jerozolimy, po tym jak muzułmanie zdobyli Ziemię Świętą, zabrali ze sobą  tzw. święty domek (santa casa), w którym żyła Maryja, Józef i Jezus. Odbudowali go we Włoszech w miejscowości Loreto. Kopie tego domku odtworzono w różnych częściach Europy, również w Pradze.

Nowy Świat

Nowy Świat (choć wcale nie jest taki nowy) to ciche uliczki otulone małymi, skromnymi domkami. Widok bardzo odmienny od tego, który można zaobserwować wśród pałaców i okazałych kamienic. Nowy Świat to przede wszystkim małe galerie i przyjemne restauracje.

Mala Strana

Mala Strana to malownicza dzielnica Pragi położona u stóp wzgórza, na którym ulokowany jest Zamek Praski. Warto zobaczyć ulicę Nerudova, kościół św. Mikołaja, kościół Matki Boskiej pod Łańcuchem, kościół Matki Bożej Zwycięzkiej z Sanktuarium Praskiego Dzieciątka Jezusa, rynek Malostrański oraz ogród senacki.

Most Karola

W każdym mieście są punkty, które trzeba zobaczyć nawet podczas krótkiego pobytu, jednym z nich jest Most Karola. Ten niezwykle wytrzymały most (nie uszkodziły go ani powodzie ani tłumy turystów) ma długość ponad 500 metrów i 10 metrów szerokości. Jest jedynym tego typu średniowiecznym mostem kamiennym w Europie. Otrzymał swoją nazwę na cześć Karola IV. Ozdobiony figurami przedstawiającymi świętych i ważne dla miasta osoby. Most łączy „jedną i drugą stronę miasta”.

… i po drugiej stronie rzeki

Stare Miasto

Brama Prochowa

Ta ponad 60-metrowa brama, prowadząca na Stare Miasto, mieści się przy ulicy Na Prikope. Zbudowana została w miejscu starej bramy, pochodzącej z początku XIII wieku. W przeszłości w pobliżu stał Dwór Królewski, który nie przetrwał do obecnych czasów. Cechą charakterystyczną są figury królów czeskich: Władysława II Jagiellończyka i Jerzego z Podiebradów oraz Przemysława Ottokara II i Karola IV. Tuż obok stoi Obecni Dum (Miejski Dom Reprezentacyjny), który przyciąga wzrok swoim secesyjnym wyglądem.

Więcej: Hotele w Pradze >>

Praga

Praga | eprzewodnik.com

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski to główny plac Starego Miasta, nazywany czasem starym targiem. To tu najczęściej koncentruje się życie mieszkańców i turystów. Rynek otaczają stare kamienice, a na środku znajduje się pomnik Jana Husa. Bez problemu znaleźć tu można dobre restauracje i kawiarnie.

Ratusz

Ratusz Staromiejski to jeden z najważniejszych i najładniejszych budynków w Rynku. Powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka (początek XIV wieku) w wyniku przebudowy kilku sąsiadujących ze sobą budynków. Na południowej ścianie umieszczony został średniowieczny zegar astronomiczny.

Kościół Marii Panny przed Tynem

Ten gotycki kościół potocznie nazywany jest Tynsky Chram. Wejście do świątyni znajduje się od strony placu i prowadzi do niego przejście pod arkadą jednej z kamienic. We wnętrzu znajduje się grobowiec arcybiskupa Jana Rokycany oraz astronoma Tycho Brahe.

Kościół Świętego Mikołaja

Późnobarokowa świątynia wybudowana dla benedyktynów w 1735 roku.

Praga Rynek starego miasta

Praga | Stare Miasto | eprzewodnik.com

Rudolfinum

Rudolfinum (Dom Artystów) otrzymał swoją nazwę na cześć arcyksięcia Rudolfa. W przeszłości przechowywano tu zbiory Galerii Narodowej, a w czasach Czechosłowacji w budynku mieściła się siedziba parlamentu Republiki. Obecnie jest budynkiem Czeskiej Filharmonii, dodatkowo mieści działa sztuki współczesnej. Odwiedzając Pragę w maju warto pamiętać, że w tym okresie odbywa się tu międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, tzw. Praska Wiosna.

Klasztor św. Agnieszki

Klasztor ten jest jednym z najciekawszych zabytków gotyckich w Europie. Został założony w miejscu dawnego szpitala w latach trzydziestych XIII wieku przez króla Wacława I dla franciszkańskiego zakonu klarysek. Współzałożycielką klasztoru była księżniczka Agnieszka, siostra Wacława I i córka Przemysła Ottokara I, która została pierwszą ksienią klasztoru. Grób Agnieszki pochowanej na terenie kompleksu nie został do dziś odnaleziony.

Nowe Miasto

Muzeum Narodowe

Ten ulokowany na placu Wacława budynek powstał na miejscu średniowiecznej Bramy Końskiej. Muzeum podzielone jest na dwie części, pierwsza z nich zawiera eksponaty nawiązujące do historii Czech, druga to tzw. Panteon, czyli kolekcja popiersi i rzeźb postaci zasłużonych dla kraju.

Teatr Narodowy

Miejsce to idealnie przedstawia ducha walki XIX-wiecznych obywateli tego kraju. Teatr Narodowy powstał dzięki zbiórce pieniędz7y, która miała miejsce w latach 1861-1881. W roku zakończenia budowy wybuchł pożar, który doszczętnie strawił gmach teatru. Postawiono go od nowa dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi i ponownie otwarto dwa lata później. Teatr wypełniony jest symbolami, a rzeźby nawiązujące do kultury czeskiej i kurtyna ukazująca oddanie narodu to tylko niewielka ich część.

Wyszehrad

Na prawym brzegu Wełtawy znajduje się wzgórze Vysehrad, a na nim jedna z największych atrakcji miasta – Zamek Wyszehradzki. Jeżeli wierzyć legendom gród powstał za panowania Kroka, którego córce przyśniło się powstanie nowego państwa Praha. Finalnie wzgórze stało się drugą, po Hradczanach, siedzibą czeskich władców. Na wzgórzu znajdują się również rotunda św. Marcina oraz kościół św. Piotra i Pawła.

W wolnej chwili

Zamek Troja

Będąc w okolicy praskiego zoo warto zatrzymać się choć na chwilę przy Zamku Troja, często nazywanym „Małym Wersalem”. Budynek otaczają piękne ogrody, fontanny, rzeźby w stylu francuskim i oranżeria. Wnętrze kryje XIX-wieczną kolekcję sztuki.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.