Przewodnik po Benidorm – najsłynniejszym kurorcie Costa Blanca

Hiszpański Benidorm często nazywany jest Manhattanem Morza Śródziemnego, gdyż liczba drapaczy chmur w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje imponujący wynik. Te wysokie budynki świetnie współgrają z ogromnymi plażami pokrytymi złotym piaskiem.

Jak dojechać do Benidorm?

Do Benidorm najłatwiej dostać się z Alicante. Z Alicante regularnie odjeżdżają tramwaje (linia L1), które w kilkadziesiąt minut docierają na miejsce. Okolice końcowego przystanku nie zachwycają, ale po kilkunastominutowym spacerze dotrzeć można na wybrzeże, które kusi naprawdę dobrymi barami tapas, przyjemnymi kawiarniami, ogromnymi piaszczystymi plażami i nieczęsto spotykanymi w tego typu miejscach …. drapaczami chmur.

Jak poruszać się po mieście?

Po centrum miasta poruszać można się pieszo, jednak aby dotrzeć na obrzeża warto skorzystać z dostępnych w mieście rozwiązań:

Benidorm | eprzewodnik.com

Benidorm | eprzewodnik.com

Hotele w Benidorm

Oferta hotelowa miasta Benidorm jest naprawdę bogata, przeważają duże hotele, ale bez problemu znaleźć można również nocleg w mniejszym pensjonacie. Biorąc pod uwagę dużą popularność tego miejsca, należy rezerwować pokój z pewnym wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 150 zł za dobę. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.

Zobacz więcej: Hotele w Benidorm >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodu w Benidorm >>


Historia miasta Benidorm

Historia Benidorm sięga kilku lat przed naszą erą, kiedy to w zatoce powstała niewielka osada, która na przestrzeni lat zyskała na znaczeniu. Cierpliwość i siła mieszkańców była wielokrotnie wystawiana przez piratów na próbę. Finalnie najazdy były tak skuteczne, że większość rdzennych mieszkańców dostała się do niewoli, co sprawiło, że miasto prawie całkowicie wyludniało. Taki stan rzeczy trwał wiele lat, punktem zwrotnym było utworzenie uzdrowiska Belneario la Virgen del Sufragio. Wkrótce rozpoczęła się wielka urbanizacja miasta.

Przewodnik po Benidorm

Współczesne miasto ulokowało się po dwóch stronach cypla Punta Canfali, w którego centralnej części wznosi się charakterystyczny biały plac z wysokimi filarami i niewielkim tarasem widokowym. W miejsce to prowadzą schody z Plaza del Castillo, czyli z miejsca, w którym w przeszłości stał zamek, całkowicie zniszczony podczas wojny francusko-hiszpańskiej. Obecnie taras zdobi niezliczoną ilość zdjęć i stanowi główny punkt miasta Benidorm. Warto usiąść na chwilę bezpośrednio pod pergolami lub w jednej z pobliskich kawiarni, aby poczuć klimat tego miejsca.

Benidorm | Punta Canfali

Benidorm | Punta Canfali | eprzewodnik.com

Tuż obok znajduje się niewielka starówka składająca się z kilku wąskich uliczek odchodzących od Plaza del Castillo. Dominują tu sklepy z pamiątkami, ale znaleźć można również niewielkie bary oferujące naprawdę dobre tapas.

Nieopodal Plaza del Castillo dostrzec można również kościół San Jaime y Santa Ana. Ten charakterystyczny punkt miasta wyróżnia się dwiema niebieskimi kopułami wykonanymi z glazurowanej dachówki. Wnętrze kościoła skrywa figurę Matki Boskiej Wspierającej, która jest patronką miasta. Warto zajrzeć tu w drugi weekend listopada, aby wziąć udział w corocznym święcie ku jej czci.

Przy pasażu Colón znajduje się niewielki port żeglarski, a tuż obok Centrum Kultury Morskiej ze stałą wystawą makiet statków.


Benidorm plaże

Największą zaletą Benidorm są ogromne plaże, wzdłuż których ciągną się nadmorskie promenady z przyklejonymi do nich restauracjami, kawiarniami i barami.

Najbardziej znaną plażą jest Playa del Mal Pas – mała, ale bardzo ładna. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Ulokowana jest w centrum miasta, obok cypla Punta Canfali. Piaskowe klify dodają uroku temu miejscu.

Benidorm | Playa del Mal Pas

Benidorm | Playa del Mal Pas | eprzewodnik.com

Największą plażą jest Playa de Poniente, która ma prawie 4 km długości. Na jej południowo – zachodnim końcu znajduje się strefa archeologiczna – antyczna osada Iberów. Środkowa część to pasaż nadmorski zaprojektowany przez architektów z Barcelony. Patrząc z góry na pasaż dostrzec można falujące, kolorowe balkony kontrastujące z kolorem morza. Przy pasażu znajduje się również Parque de Elche, którego nazwa wywodzi się od rosnących w okolicach palm daktylowych. Park zamieszkują białe gołębie, które chętnie korzystają z dokarmiania.

Benidorm | Playa de Poniente

Benidorm | Playa de Poniente | eprzewodnik.com

Miłośnicy plażowania udać mogą się również na wschodnią stronę miasta i odpocząć na Playa de Levante – 2 km plaży posiadającej certyfikat Błękitnej Flagi. Plażę otaczają liczne restauracje i kawiarnie. Playa de Levante ciągnie się aż do Punta Pinet – cypla, na którym znajduje się Park Przyrodniczy Sierra Helada. Park ten to tak naprawdę skalne wzgórza, schodzące niemalże pionowo do morza. Na tym objętym ochroną obszarze znajdują się mikrorezerwaty roślinne i ekosystemy morskie z rafami koralowymi. Wytyczono na nich kilka szlaków spacerowych, które zapewniają przepiękne widoki:

 • Faro del Albir – 5 km (w dwie strony) – szlak z tablicami edukacyjnymi prowadzący aż do latarni morskiej. Trasę da się przejechać na rowerze;
 • Punta del Cavall o de la Escaleta – 5,5 km (w dwie strony) – dość trudny, prowadzący do cypla Punta del Cavall z charakterystyczną wieżą obronna. Trasę tę powinni wybrać miłośnicy nurkowania i snorkelingu, gdyż po drodze znajduje się zatoka Cala Tio Ximo – idealne miejsce do odkrywania piękna raf koralowych;
 • La Cruz – 5 km (w dwie strony) – dość trudna trasa zapewniająca przepiękne widoki;
 • Travesia de Sierra Helada – 8 km (w jedną stronę) – biegnie przez najwyższy szczyt masywu – Alt de Governador (438 m n.p.m.).
Benidorm | Playa de Levante

Benidorm | Playa de Levante | eprzewodnik.com

Benidorm – hiszpański Nowy Jork

Benidorm to rzadko spotykane połączenie wakacyjnego kurortu z bardzo wysoką zabudową. Najbardziej znane drapacze chmur to:

 • Gran Hotel Bali III – jeden z najwyższych hoteli na świecie, liczący ponad 50 pięter;
 • Intempo – bardzo charakterystyczna budowla przypominająca swym kształtem odwróconą literę U;
 • Torre Lugano – jasny apartamentowiec zakończony charakterystycznym szpicem;
 • Neguri Gane – znany budynek z charakterystycznymi balkonami;
 • Mirador del Mediterraneo – trójkątna budowla oferująca chyba najlepsze widoki w mieście.

Parki rozrywki w Benidorm

W wolnym czasie można udać się do okolicznych parków rozrywki. Najbardziej znane to:

 • Terra Natura – park zoologiczny, w którym zobaczyć można ponad 200 gatunków zwierząt (również zagrożonych wyginięciem) i prawie tyle samo gatunków drzew i roślin. Obok znajduje się park wodny;
 • Terra Mitica – ogromne wesołe miasteczko inspirowane starożytnymi kulturami, podzielone na obszary tematyczne. Największą atrakcją jest roller coaster rozpędzający się do 100 km na godzinę;
 • Mundomar – park morski organizujący między innymi pokazy delfinów, lwów morskich i papug.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.