Przewodnik po Walencji: atrakcje, zabytki, plaże…

Walencja to trzecie po Madrycie i Barcelonie miasto Hiszpanii – piękne, wesołe i zachwycające odrestaurowanymi zabytkami, ogromnymi plażami i klimatycznymi knajpkami.

Walencja coraz częściej stanowi docelowy punkt wakacyjnych wyjazdów. Urok miasta i bliskość Costa Blanca co roku przyciąga tłumy turystów. Planując wyjazd warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. Oferta hotelowa Walencji jest naprawdę bogata, przeważają hostele (ze wspólną łazienką) lub wygodniejsze, ale droższe hotele. Biorąc pod uwagę dużą popularność tego miejsca, należy rozważyć rezerwację pokoju z wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 150 zł za dobę. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.


Aby zwiedzić okoliczne wybrzeże warto wynająć samochód, gdyż komunikacja miejska nie dociera w każde miejsce. Również pociągi nie dojeżdżają do wybrzeża Costa Blanca. Pomimo tego, że wypożyczalnie ulokowane są w wielu miejscach, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu czasami nie jest proste. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie samochodu jeszcze przed wyjazdem, gwarantuje to większy wybór i często niższe ceny. Ze szczegółowymi informacjami na temat warunków wynajmu zapoznać można się na Rentalcars.com.

Zobacz więcej: Hotele w Walencji >>

Zobacz więcej: Wynajem samochodu w Walencji >>

Przewodnik po Walencji

Walencja to piękne miasto, pełne urokliwych miejsc, klimatycznych zaułków i świetnych restauracji serwujących wyśmienite tapas. Warto spędzić w Walencji choć kilka dni, aby w pełni poczuć klimat Walencji.

Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy (Plaza del Ayuntamiento) jest największym placem w Walencji. Na placu zobaczyć można wiele budynków w stylu modernistycznym, wieżę zegarową i barokowy ratusz. Na Plaza del Ayuntamiento znaleźć można również kilka ławek, kwiaciarnie oraz informację turystyczną.

Katedra Santa Maria

Przy Plaza de la Reina w miejscu dawnego meczetu (który z kolei stał na gruzach dawnej katedry gotyckiej) została wybudowana okazała Katedra reprezentująca katalońsko-śródziemnomorską odmianę stylu gotyckiego. Ten okazały budynek jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Warto wejść do katedry, by zobaczyć Świętego Graala – agatową czarkę ozdobioną złotem, która znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia, w kaplicy Świętego Kielicha. Wiele osób uważa, że to właśnie znajdujący się tam kielich był używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Święty Graal został podarowany katedrze przez króla Alfonas V Aragońskiego w 1436 roku.

Częścią katedry jest ośmioboczna dzwonnica Miguelete, uważana za symbol miasta. Aby wejść na jej szczyt należy pokonać ponad 200 stopni schodów. Wieża ma ponad 50 metrów przez co zapewnia piękny widok na miasto.

Przy katedrze znajduje się również muzeum, a w nim dzieła walenckich prymitywistów, miedzy innymi płótna Goi, a także rzeźby Alonsa Cano – malarza i architekta hiszpańskiego złotego wieku.

Walencja plac Katedralny

Walencja | Plac Katedralny | eprzewodnik.com

Plac Katedralny

Tuż obok Katedry znajduje się Plaza de la Virgen (Plac Katedralny). Położony w samym sercu zabytkowej dzielnicy jest popularnym miejscem odpoczynku Hiszpanów, jak i odwiedzających miasto turystów. Plac jest otoczony przez katedrę Santa Maria, Bazylikę Matki Boskiej Opuszczonych (pierwszy kościół w Walencji, który nie został wybudowany na fundamentach innej świątyni, ale na wolnej wcześniej przestrzeni), Pałac Generalitat oraz prywatne kamienice.

Na środku placu znajduje się fontanna, przedstawiająca Neptuna w otoczeniu ośmiu nagich kobiet, symbolizujących rzekę Turię i jej osiem dopływów. W miejsce to warto wybrać się również wieczorem, gdy pięknie oświetlone stanowi jeden z ważniejszych punktów spotkań.

Zobacz więcej: Hotele w Walencji >>

Zobacz więcej: Wynajem samochodu w Walencji >>


Mercado Central

Inaczej Mercat Central to nic innego, jak jedna z najstarszych i największych w Europie hal targowych. W modernistycznej, ośmiokątnej hali, wykonanej ze szkła i stali, kupić można nie tylko owoce, warzywa, świeże ryby i owoce morza, tradycyjne wędliny i sery, domowe wina, ale także soki, kanapki i przeróżne tapas. Warto odwiedzić to miejsce choć raz i poczuć klimat tego miejsca. Produkty są naprawdę świeże, a ceny bardzo niskie w porównaniu z okolicznymi restauracjami. Na zewnątrz znajduje się kilka niewielkich kawiarni i cukierni, jednak największą popularnością cieszą się przylegające do budynku schody.

Mercado Central

Mercado Central | eprzewodnik.com

Ogrody Turii

Ogrody Turii (Jardin del Turia) powstały w korycie kapryśnej rzeki o tej samej nazwie i są obecnie jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Walencji. Niestety historia ogrodów jest tragiczna i sięga połowy XX wieku, kiedy miała miejsce największa w dziejach miasta powódź. Zginęło w niej kilkadziesiąt osób, a miasto zostało zniszczone. Aby nie dopuścić do kolejnej tragedii, władze Walencji postanowiły zmienić bieg rzeki i wytyczyć nowe koryto, aby Turia omijała centrum miasta. W wyschniętym korycie powstała „zielona rzeka” pełna drzew, kwiatów, fontann, ścieżek rowerowych, placów zabaw i boisk. Charakterystycznym miejscem jest gigantyczny Guliwer. Powstałe w ten sposób tereny rekreacyjne liczą prawie 10 kilometrów długości i rozciągają się do ogrodu zoologicznego, aż do Miasteczka Sztuki i Nauki.

Walencja Ogrody Turii

Walencja | Ogrody Turii | eprzewodnik.com

Koryto rzeki zdobią również piękne mosty. Najbardziej znane to Puente del Real (do budowy użyto kamiennych płyt z nagrobków z cmentarza klasztory Dominikanów), Puente de los Serranos i Puente de la Trinidad (najstarszy w mieście).

Tuż przy dawnym korycie rzeki mieści się również Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes), w którego wnętrzach przechowuje się działa największych hiszpańskich artystów m.in. Velazqueza, El Greca, Goi oraz wielu innych.

Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji

Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji | eprzewodnik.com

Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji

Podążając wzdłuż ogrodów dotrzeć można do Miasteczka Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), futurystycznego centrum nauki i kultury. Jest to niewątpliwie najbardziej charakterystyczne miejsce w całej Walencji, często porównywane do Opery w Sydney. Ten zaprojektowany przez hiszpańskich architektów: Santiago Calatrava oraz Felixa Candela obiekt, składa się z pięciu części, które zajmują obszar ponad 300 000 m². Kompleks ten nazywany jest przez mieszkańców „dzielnicą przyszłości”.

Na Ciudad de las Artes y las Ciencias składa się:

 • Umbracle – biała betonowa budowla ozdobiona metalowymi łukami. Z tarasu widać prawie całe miasto. Ma 320 m szerokości, 60 m długości i zdobi go piękny ogród. W sezonie zamienia się w ogromny, bardzo popularny klub. 😉
 • Muzeum Nauki im. Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe) – muzeum XXI wieku, w którym w interaktywny sposób eksponowane są najnowsze osiągnięcia nauki i nowoczesnych technologii – zwiedzający mogą wziąć udział w eksperymentach. Znajduje się tu również gigantyczne wahadło Foucaulta.
 • Oceanarium (L’Oceanogràfic) – największy park morski w Europie, o łącznej powierzchni 110 000 m², wypełniony 42 mln litrów słonej wody. Można tu zobaczyć wiele ekosystemów i kilkaset gatunków fauny mórz i oceanów. Zawiera także rekonstrukcje podziemnych krajobrazów, imponujące delfinarium czy wyspy lwów morskich. Atrakcją jest również podwodna restauracja.
 • Pałac Sztuki im. Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) – ogromna, owalna konstrukcja, w której odbywają się spektakle i koncerty sceniczne.
 • Planetarium (L’Hemisfèric) – budynek przypominający olbrzymie oko, w którym można obejrzeć spektakl laserowy.
Walencja | Miasteczko Sztuki i Nauki

Walencja | Miasteczko Sztuki i Nauki | eprzewodnik.com

Plaże w Walencji

Walencja posiada wiele pięknych, kilometrowych plaż. W przewodnikach po Walencji bez problemu znaleźć można informacje o długich i piaszczystych plażach idealnych dla miłośników opalania i uprawiania sportów, jak również plażach idealnych dla rodzin z małymi dziećmi, naturystów, gejów i lesbijek, czy miłośników pewnego odosobnienia. Najładniejsze plaże to:

 • Playa de la Malvarrosa – ponad 1 km złotego piasku złocistego piasku. Na tej ogromnej plaży (oznaczonej błękitną flagą), każdy znajdzie miejsce tylko dla siebie. Tuż przy plaży znajduje się promenada, przy której zjeść można obiad lub napić się drinka. Do plaży można dojechać komunikacją miejską lub dojść spacerem z centrum miasta.
 • Playa de las Arenas – bardzo podobna do Playa de la Malvarrosa. Ogromna, z delikatnym piaskiem i dobrym zapleczem gastronomicznym. Przy Playa de las Arenas znajduje się szkółka żeglarska.
 • Playa El Saler – położona już na obrzeżach miasta, w środku parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera. Jest węższa niż powyższe miejskie plaże, ale znacznie dłuższa. Otaczają ją ruchome wydmy oraz zieleń śródziemnomorskich, sosnowych lasów. Idealna dla osób ceniących sobie ciszę i spokój.
 • Playa La Garrofera – podobna do El Saler. Ta spokojna, długa, otoczona ruchomymi wydmami plaża, urzeka niesamowitym piaskiem, ciszą i spokojem. Położona jest jednak dalej od centrum miasta.
 • Playa La Devesa – trochę dzika plaża położona w środku parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera. Jest najdłuższa z wszystkich plaż w okolicach Walencji, ma ponad 5 km.
 • Playa de Pinedo – ulokowana jest niedaleko portu i oddziela plażę El Saler od zgiełku miasta. Dość głośna plaża z typową wakacyjną infrastrukturą.
Walencja Plaża

Walencja | Plaża | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.