Rapallo – kurort riwiery liguryjskiej

Rapallo jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym nad Morzem Liguryjskim i stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania innych miast i miasteczek Riwiery Włoskiej tj.: Portofino czy Cinque Terre. 

Rapallo otoczone jest wysokimi szczytami górskimi, przez które przebiegają tunele ekspresowych dróg i turkusową wodą jednej z najładniejszych włoskich zatok.

To duże i znane kąpielisko co roku przyciąga tłumy turystów. Dzieje się tak dlatego, że miasteczko może poszczycić się dobrymi połączeniami z innymi miastami, gdyż położone jest przy nadmorskiej linii kolejowej. Bez problemu dojechać można tu z dużych włoskich miast tj. Genua, Mediolan czy Piza. Z Rapallo regularnie odjeżdżają też autobusy do bardziej lub mniej oddalonych miejscowości, zarówno tych nadmorskich (Portofino, Cinque Terre, Santa Margherita Ligure), jak i znajdujących się w głębi kraju. Dworzec autobusowy zlokalizowany jest tuż przy wejściu na dworzec kolejowy.

Rapallo to także port, z którego dopłynąć można do Portofino, Cinque Terre, Santa Margherita Ligure, Sestri Levante, Portovenere, San Fruttuoso, a nawet Genui (niektóre połączenia realizowane są tylko w okresie letnim). Miasto to może pochwalić się również dobrą bazą noclegową z umiarkowanymi cenami. Noclegi nawet w trakcie wakacji zaczynają się najczęściej już od 200 zł za noc. Poszukując noclegu warto sprawdzić ofertę hotelową na stronach tj.: Booking.com i innych.

Dzięki dobrej komunikacji Rapallo można śmiało potraktować jako idealną bazę wypadową do zwiedzania pięknej Ligurii.


Rapallo

Turyści odwiedzający Rapallo mogą oddać się kąpielom morskim i plażowaniu, gdyż na terenie miasta jest kilka plaż. Centralnym punktem miasta jest piękna, nadmorska promenada – Lungomare Vittorio Veneto, wzdłuż której wybudowano secesyjne, kolorowe budowle otoczone palmami i wielobarwnymi kwiatami. Promenada ta to również przyjemne restauracje, bary i nierzadko ekskluzywne hotele. Nadmorską promenadę od historycznego centrum oddziela brama Saline, będąca pozostałością starych murów obronnych. W historycznym centrum podziwiać można kolorowe budowle, wąskie, klimatyczne uliczki oraz lokalne sklepy i cukiernie.

Jedną z największych atrakcji Rapallo jest przejażdżka kolejką linową na szczyt wzgórza Montallegro, która w ciągi 7 minut pokonuje prawie 600 metrów w drodze na szczyt, dostarczając niesamowitych widoków. Kolejkę wielokrotnie przebudowywano i modernizowano, aż ostatecznie osiągnęła współczesną funkcjonalność. Dolna stacja kolejki znajduje się przy Piazzale Solari. Jest to jedyna tego typu kolej linowa w Ligurii, łącząca miasteczko z sanktuarium, które jest pewnego rodzaju samotnią położoną gdzieś wysoko w górach. Niektórzy, by uniknąć kosztu kolejki linowej, czyli około 10 euro, korzystają ze ścieżki, która prowadzi pieszych na górę.

Kolejną atrakcją jest Castello sul Mare, czyli Zamek na Morzu, wybudowany przez mieszkańców w 1550 roku, jako średniowieczna twierdza warowna. W przeszłości często był narażony na ataki wrogich wojska, dziś na szczęście nic mu nie zagraża i odbywają się w nim przeróżne imprezy kulturalne. Castello sul Mare trudno przeoczyć, dumnie prezentuje się obok ronda, przy którym rozpoczyna się nadmorska ulica Lungomare Vittorio Veneto. W pobliżu znajduje się malutka plaża.

Na końcu Lungomare Vittorio Veneto znajduje się park i największa plaża – niestety płatna. Odpocząć można na delikatnym piasku lub specjalnie dobudowanym pomoście.

Rapallo ma także historyczny wydźwięk, gdyż było miejscem podpisania dwóch traktatów kończących I wojnę światową.

Będąc w tej miejscowości zobaczyć należy również: Bazylikę św. Gerwazego i Protazego, Miejską Wieżę, Kościół San Stefano, Kościół św. Franciszka czy Gaffoglio Muzeum.

Mając chwilę czasu warto wybrać się na spacer wzdłuż dzielnicy willowej i dalej w stronę Santa Margherita Ligure. Miasteczka te leżą na tyle blisko siebie, że ich granice są od dawna zatarte. Bardziej wytrwali mogą dojść aż do legendarnego Portofino.

Zobacz także: Santa Margherita Ligure – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca >>
Zobacz także: Portofino – miejsce tylko dla wybranych? >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.