Rimini (Włochy) – co zobaczyć, czyli zabytki i atrakcje

Głównym celem większości turystów przyjeżdżających do Rimini jest wypoczynek na złocistych plażach morskiego kurortu, a nie podziwianie jego zabytków. Nic więc dziwnego, że wielu gości nie wie nawet o istnieniu starej części Rimini, dlatego walory historycznego centrum miasta mogą okazać się bardzo miłym zaskoczeniem.

Rimini Włochy

Zabytki w Rimini

Spacer po starówce jest znakomitym odpoczynkiem od atmosfery turystycznego kurortu. To tu wieczory spędzają Włosi mieszkający na co dzień w Rimini. Aby dotrzeć do historycznego centrum, idąc od plaży trzeba dojść do stacji kolejowej, która jest dobrym punktem orientacyjnym miasta, leżącym między starą dzielnicą a wybrzeżem, a następnie podążać dalej w tym kierunku, w głąb Rimini.

Zobacz także: Hotele w Rimini – najlepsze ceny i lokalizacje >>

W centrum znajdują się cztery zabytki warte zobaczenia: patrząc na mapę, po lewej części starego miasta (geograficznie jest to wschodnia część centrum) znajduje się Arco d’Augusto – czyli łuk triumfalny zbudowany na cześć cezara Augusta w 27 roku p.n.e., będący jednocześnie bramą wjazdową do miasta, u wylotu Corso d’Augusto. Dalej, kierując się w prawo od łuku znajduje się Tempio Malatestiano – piętnastowieczna świątynia, będąca miejscem spoczynku Sigismondo Malatesty, władcy Rimini. Po przeciwnej stronie centrum znajdują się natomiast Castello Malatestiano, miejska forteca i antyczny most Ponte di Tiberio, ukończony w 21 roku n.e. Warto wybrać się na spacer o zachodzie słońca.

Most Tyberiusza Rimini

Most Tyberiusza Rimini

Znakomitymi miejscami na kolację, czy wieczornego drinka są dwa miejskie place i ich bezpośrednie okolice. Pierwszy z nich, malowniczo położony Piazza Cavour, otoczony jest przez zabytkowy Teatro Galli i Palazzo del Podestá, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Miejsce to zamienia się wieczorem w tętniący życiem punkt spotkań Włochów, a arkady starego targu rybnego kryją w sobie klimatyczne puby i restauracje.


Drugi z miejskich placów, Piazza Tre Martiri (Plac Trzech Męczenników) leży niemal w połowie Corso d’Augusto najbardziej reprezentacyjnej ulicy Rimini i jest formalnym centrum miasta. Warto odwiedzić go w dzień, kiedy to otaczające go budynki, jak na przykład wieża zegarowa skąpane są w słonecznych promieniach.

Warto też przejść się po mniejszych ulicach, na których znajdują się ciekawe sklepy i restauracje godne odwiedzenia. Wieczorne spacery po centrum historycznym Rimini są świetnym urozmaiceniem plażowania i morskich rozrywek.

Łuk Triumfalny Rimini

Łuk Triumfalny Rimini

Muzea w Rimini

Rimini to nie tylko plaża, zabawa i parki rozrywki. W mieście tym odnaleźć można również warte odwiedzenia muzea.

Jednym z nich jest Museo della citta – Muzeum miejskie. Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum, został wybudowany w latach 1746 i 1755 przez architekta Alfonso Torregiani (1682/64) jako Kolegium Jezuitów. Celem muzeum jest ukazanie postępu kulturowego historii miasta i regionu. Muzeum Miejskie zostało założone w 1981 roku i gromadzi zbiory od czasów prehistorycznych do współczesności, łącznie ponad 1500 prac. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach 8.30 – 13.00 oraz 16.00 – 19.00, w niedziele i święta w godzinach 10.00 – 12.30 oraz 15.00 – 19.00, w poniedziałki muzeum jest zamknięte. Cena biletu normalnego to 6 euro, ulgowego 4 euro, a studenckiego 2 euro. Muzeum mieści się przy Via L.Tonini 1, czyli od dworca kolejowego pieszo 10 minut (300 m) w stronę centrum historycznego.

Zobacz także: Hotele w Rimini – najlepsze ceny i lokalizacje >>

Kolejne to Museo degli Sguardi, które w swoich zbiorach posiada maski, symbole władzy i inne z takich regionów jak: Oceania, Ameryka Południowa, czy Afryka, a także zbiory dotyczące Azteków, Inków i Majów. Muzeum otwarte jest w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00 – 13.00 oraz 16.00 – 19.00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte. W pozostałe dni muzeum można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (tel. 0541.704421-26). Ceny biletów rozpoczynają się do 3 euro. Muzeum mieści się przy Via delle Grazie 12, dostać się tam można autobusem nr 15.


W Rimini zwiedzić można również muzeum lotnictwa, które swym obszarem obejmuje 100.000 m2 powierzchni i udostępnia zwiedzającym 50 samolotów. Jest to jedno z większych w tym regionie muzeów poświęconych tej tematyce. W sezonie tj. od 1 lipca do końca sierpnia muzeum czynne jest od 9.00 do 19.00 poza sezonem godzinę krócej. Cena biletu wynosi 10 euro w sezonie wakacyjnym i 8 euro w pozostałym okresie, bilet ulgowy kosztuje 6,5 euro. Muzeum to zlokalizowane jest w Rimini przy Via S. Aquilina 58, gdzie dojechać można autobusem linii nr 7.
Szczegóły dojazdu >> 

Rimini

Rimini

Warta obejrzenia jest rowniez wystawa motocykli. Czynna jest ona od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00-12.30 oraz 15.00-19.00. Pełna cena biletu wstępu to 5 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
Szczegóły dojazdu >> 

Niedaleko, na południe od Rimini, w miejscowości Riccione zlokalizowane jest muzeum sztuki współczesnej Villa Franceschi. W szczególności do obejrzenia dostępne są obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki oraz przykłady poetyckie sztuki współczesnej. Muzeum czynne jest w różnych godzinach, zależnie od miesiąca lub dnia tygodnia.
Szczegółowy kalendarz >>

Villa Franceschi mieści się przy via Gorizia 2, Riccione. Do Riccione dostać się można z Rimini autobusami linii 11 oraz 42, 43, 55, 124, 125, 134, 171, 172, 178, a w kasie biletowej przy P. le Curiel otrzymać można darmową mapką miejscowości z zaznaczonymi punktami wartymi obejrzenia i rozkładem plaż.

Również w Riccione mieści się Museo del Territorio, w którym obejrzeć można szczątki prahistorycznych zwierząt. Muzeum czynne jest w różnych godzinach, zależnie od miesiąca oraz dnia tygodnia.
Szczegółowy kalendarz >>

Muzeum znajduje się przy Via Lazio 10, Riccione. We wszystkich muzeach można liczyć na dodatkowe zniżki przy zakupie Orange Ticket.
Szczegóły oferty i lista punktów >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.